Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Inwestowanie w historie: wewnętrzna wartość dzieł sztuki

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu.

Inwestowanie w dzieła sztuki, które poruszają ważne tematy, to nie tylko nabycie estetycznego elementu do wnętrza, lecz również zaangażowanie w dialog społeczny i kulturowy. Również dzieła sztuki mające swoją historię sprawiają, że obcowanie z nimi jest niezwykłym doświadczeniem.


Wiktor ZIN (1925-2007), Zimą na wsi
Poniedziałek, 11 marca, Warszawski Dom Aukcyjny

W swoich pracach o tematyce krajobrazowej najczęściej wykorzystywał pastel, rzadziej akwarelę, a niekiedy łączył techniki - jak w prezentowanym obrazie - by podkreślić pewne elementy. Artysta pięknie sportretował wiejskie chaty w zimowym anturażu, z widocznymi źdźbłami traw przebijającymi się przez tę delikatną pokrywę śnieżną.

Wiktor ZIN (1925-2007), Zimą na wsi

Jan Szancenbach (1928 Kraków - 1998 Kraków), Dorożki na Plantach
Wtorek, 12 marca, DESA Unicum

Artysta buduje klimat na obrazie dzięki wielobarwnej fakturze, odtwarzając rzeczywistość jako zagęszczoną materię rozedrganych plam barwnych. Widoczne na obrazie dwie linie, ustawione w rzędzie dorożki oraz ludzie porządkują kompozycją i sprawiają, że strona wizualna „nie wymyka się” spod kontroli. Ciekawe podejście do tematu krakowskiego pejzażu, stawiające na emocjonalne odczuwanie.

Jan Szancenbach (1928 Kraków - 1998 Kraków), Dorożki na Plantach

Dorota Kuźnik (ur. 1975, Oleśnica), 'Dziewczynko... nie dygaj', 2023
Czwartek, 14 marca, DESA Unicum

Głównym tematem obrazów Doroty Kuźnik jest kobieta. Istotą tych kobiecych wizerunków jest próba zobrazowania tego, co składa się na kobiecość, definiuje ją, określa jej status, kondycję społeczną i kulturową oraz role, jakie odgrywa we współczesnym świecie. Artystka podejmuje próbę reinterpretacji pojęcia kobiecości w malarstwie opartej o modelowe reprezentacje kobiecości, redefiniując tym samym pozycję kobiet funkcjonujących w tradycyjnej społecznie i kulturowo przypisanej im roli.

Dorota Kuźnik (ur. 1975, Oleśnica), "Dziewczynko... nie dygaj', 2023

Fintan Magee (Lismore 1985), Jimbo and Owen at Eagle Express
Piątek, 15 marca, Bertolami Fine Art

Artysta konsekwentnie wykorzystuje swoje dzieła do przekazania ważnych społecznych przesłań. Znajduje to odzwierciedlenie w socjalistycznym charakterze jego dzieł, które łączą elementy publicystyczne ze sztuką. Oprócz idei i wydźwięku pracy warto skupić się także na imponującym warsztacie artysty.

Fintan Magee (Lismore 1985), Jimbo and Owen at Eagle Express

Wojciech Brewka, Hear me Roar, 2024
Piątek, 15 marca, Art In House

Sztuka Wojciecha Brewki to wyrazista forma, bogactwo kolorystyczne oraz zaangażowanie społeczne i ekologiczne – artysta często porusza w swojej twórczości właśnie te tematy. Sam podkreśla, że jego sztuka ma skłonić odbiorców do głębszych refleksji nad ważnymi problemami współczesnego świata. Charakterystyczny styl artysty łączy w sobie elementy Urban Art i malarstwa sztalugowego. Dzięki swojej nowoczesnej estetyce będzie pasował do wielu wystrojów.

Wojciech Brewka, Hear me Roar, 2024

ALCHEMIK W PRACOWNI, XIX w., wg Davida Teniersa mł.
Sobota, 16 marca, Dom Aukcyjny Ostoya

Alchemik był jednym z ulubionych tematów malarstwa rodzajowego XVII wieku. Dawał możliwość pokazania wnętrza z licznymi tajemniczymi przedmiotami. Postać samego alchemika jest na takich przedstawieniach zwykle starym, uczonym, zagubionym w książkach i daremnych eksperymentach takich, jak próby uzyskania kamienia filozoficznego czy transmutacji ołowiu w złoto. Teniers kilkakrotnie wracał do tego tematu, przedstawiając alchemika studiującego księgi lub wykonującego eksperymenty.

ALCHEMIK W PRACOWNI, XIX w., wg Davida Teniersa mł.

Jacek Malczewski, KU NADZIEI, 1904-1905
Niedziela, 17 marca, Agra-Art

Praca Jacka Malczewskiego na aukcji to zawsze niezwykłe wydarzenie. Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z dwójką ludzi na tle pejzażu, jednak wystarczy trochę skupienia, żeby dostrzec coś więcej. Centralną część zajmuje iście polski pejzaż. Z lewej strony widzimy samego malarza, a z prawej znalazła się Maria Balowa – najważniejsza kobieta i miłość życia artysty. Pełen symboliki obraz jest wyjątkowym dziełem zawierającym wszystko, co w życiu i twórczości Jacka Malczewskiego było najważniejsze.

Jacek Malczewski, KU NADZIEI, 1904-1905

Bronisław Chromy, Wiewiórka
Niedziela, 17 marca, Galeria Maya

Urocza, kameralna rzeźba, która nada wnętrzu unikalny charakter. Może być doskonałym uzupełnieniem wystroju domu, biura czy ogrodu, dodając elegancji i oryginalności. Fantazyjna forma sprawia, że obcując z rzeźbą, można doświadczyć przyjemności z kontaktu z materiałem i formą.

Bronisław Chromy, Wiewiórka


keyboard_arrow_up