Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Oznaki wiosny

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu.

Wiosna niesie ze sobą uczucie odrodzenia i świeżości, co może być doskonałą inspiracją do wprowadzenia zmian w otoczeniu. Kiedy natura budzi się do życia, warto zainwestować w nowe dzieła sztuki.  


Igor JOP (ur. 1996), Ulga goździków, 2024
Poniedziałek, 18 marca, Pragaleria

Artysta umiejętnie eksploruje granice wyobraźni, tworząc surrealistyczne kompozycje, w których symboliczne motywy nawiązują do emocji, lęków i marzeń. Stonowana, ale wyrazista praca zachwyca swoją harmonią i wyczuciem stylu.

Igor JOP (ur. 1996), Ulga goździków, 2024

Bohdan Butenko (1931 Bydgoszcz - 2019), Pobudka
Wtorek, 19 marca, DESA Unicum

Wracając do starych komiksów, można doświadczyć nostalgii, przypominając sobie czasy dzieciństwa lub młodości, gdy czytało się te historie po raz pierwszy. To także świetny sposób na relaks i oderwanie się od codzienności. Bohdan Butenko jest jednym z najbardziej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów. To nie tylko rozrywka, ale także kawałek historii kultury popularnej.

Bohdan Butenko (1931 Bydgoszcz - 2019), Pobudka

Malczewski Jacek (1854 - 1929), Rybak, 1909
Wtorek, 19 marca, Polswiss Art

Nietypowa tematyka obrazu przypomina o tym, że artysta, potrafił też bawić się swoim malarstwem, opowiadając o sobie intymną prawdę. Umiejscowienie kobiety w centrum uwagi, w każdym wymiarze, było jedną z oczywistych prawd o jego sztuce. W tamtym czasie burzliwy romans był dla malarza źródłem największych natchnień. „Rybak” to obraz frywolny, mówiący o przyjemności życia.

Malczewski Jacek (1854 - 1929), Rybak, 1909

Ewa Skaper, Nie będzie bolało
Czwartek, 21 marca, Glaza Design

Niezwykle oryginalna praca w dość „upiornym” stylu. Ciekawe połączenie sztucznych przedmiotów i lalek z pielęgniarkami-zombie stwarza klimat niczym z „Frankensteina”. Historyczne stylizacje pielęgniarek dodatkowo pogłębiają dziwne wrażenie. Praca dla osób lubiących nietuzinkowe obrazy.

Ewa Skaper, Nie będzie bolało

Włodzimierz Tetmajer (1862 Harklowa - 1923 Kraków), 'Praczki' ('Dziewczyny niosące kosz z praniem'), 1910
Czwartek, 21 marca, DESA Unicum

Dojrzałe malarstwo artysty w pełni odzwierciedla znamienną dla okresu Młodej Polski fascynację rodzimym folklorem. Włodzimierz Tetmajer przedstawiał wiernie obyczaje, malownicze obrzędy i epizody z codziennego życia podkrakowskich wsi. Obraz prezentuje charakterystyczne cechy malarstwa artysty m.in. syntetyczną plamę barwną modulowaną miękko i rozlewnie, mocne, jakby przerysowane kontrasty światła i cienia oraz dwutakt nasyconej czerwieni i bieli.

Włodzimierz Tetmajer (1862 Harklowa - 1923 Kraków), "Praczki" ("Dziewczyny niosące kosz z praniem"), 1910

ZOFIA STRYJEŃSKA (1894 - 1976), KUJAWIAK, z cyklu: TAŃCE POLSKIE
Czwartek, 21 marca, Antiqua et Moderna

Prace artystki są afirmacją polskości i ludowości. Grafiki z teki „Tańce polskie” są jedną z najbardziej znanych serii przygotowanych przez artystkę. Umieszczenie zarówno daty, jak i tytułu oraz podpisu w środkowej części pracy sprytnie pozwala skupić się w pełni na tańczącej parze, ale nie pomijając autorki.

ZOFIA STRYJEŃSKA (1894 - 1976), KUJAWIAK, z cyklu: TAŃCE POLSKIE

Franciszka WYCZÓŁKOWSKA, Winogrona i cyklameny
Sobota, 23 marca, DESA Kraków

Być może w asystowaniu swojemu mężowi, Leonowi Wyczółkowskiemu pomagał Franciszce własny talent plastyczny – podobno umiejętnie posługiwała się akwarelami, o czym świadczy prezentowana praca. Podobnie jak wiele kobiet w jej sytuacji żyła jednak w cieniu męża dbając tylko o jego twórczość.

Franciszka WYCZÓŁKOWSKA, Winogrona i cyklameny

Tamara Łempicka(1898-1980),Dziewczyna w rękawiczkach(2014)
Niedziela, 24 marca, Galeria Akwarium

Limitowana edycja reprodukcji prac artystki, jedynie 100 egzemplarzy wydane nakładem Chelsea Green Edition, certyfikowane przez Museum Masters International NYC the Lempicka Estate New York. Znane na całym świecie obrazy polskiej artystki od lat zachwycają miliony ludzi i osiągają ogromne kwoty na aukcjach. Warto w swoją kolekcję zaopatrzyć w artystyczne cuda.

Tamara Łempicka(1898-1980),Dziewczyna w rękawiczkach(2014)


keyboard_arrow_up