Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Pierwsze kroki nowego domu aukcyjnego Libra

Ogromny sukces po pierwszej aukcji i obiecujące prognozy dalszej działalności.

Nowy dom aukcyjny Libra z impetem wkracza na polski rynek sztuki. Idea jego powstania to inwencja osób doświadczonych w pracy przy obrocie dzieł sztuki, a także mecenasów sztuki, przy wsparciu szwajcarskiego funduszu inwestycyjnego. Oprócz oferty starannie wybranych dzieł, Libra specjalizuje się także w indywidualnym doradztwie przy zakupie lub sprzedaży dzieł. Charakterystycznym punktem wyróżniającym ten dom aukcyjny ma być stała działalność charytatywna, która będzie polegać na przekazywaniu części prowizji aukcyjnej na cele dobroczynne, co ma realizować koncepcję aktywnego wkładu w upowszechnienie idei dzielenia się w życiu społecznym. Jest on ukierunkowany w stronę sztuki polskiej XX i XXI wieku. W założeniu dom aukcyjny planuje przeprowadzać cztery aukcje w ciągu roku.

Pierwsza aukcja otwierająca jego działalność, odbyła się 20 marca 2017 roku w siedzibie Libry w hotelu InterContinental w Warszawie. Niewątpliwie aukcja ta okazała się być wielkim sukcesem, co staje się dużym osiągnięciem szczególnie, gdy odnosi się on do debiutu. Z 54 oferowanych dzieł, 46 zostało sprzedanych. Całkowity wynik aukcji to 2 mln 675 tys. złotych, gdzie zgodnie z założeniem Libry 80 tys. złotych zostanie przekazanych na cele charytatywne.

Najważniejszym obiektem podczas wieczoru aukcyjnego okazał się obraz Ryszarda Winiarskiego Obszar 148. Estymacja dzieła Winiarskiego wynosiła pomiędzy 280 a 350 tys. złotych. Wylicytowana kwota natomiast to 380 tys. złotych, która okazała się być rekordową sumą. W opisie katalogowym dzieła można przeczytać, że „istotą prac Winiarskiego jest szczególna umiejętność translacji zjawisk o charakterze ścisłym, a zachodzących w realnym świecie oraz przemyśleń nad strukturą rzeczywistości, na język sztuki, w którym objawiają się co prawda jako abstrakcja, ale która może być tłumaczona teoriami naukowymi”, ponad to „forma nie jest rezultatem obserwowanej rzeczywistości, nie powstała przez wnikanie w życie psychiczne, lecz istnieje niezależna”.

Rzeźba grecka autorstwa Władysława Strzemińskiego, dla której fundamentem była koncepcja linearnego widzenia Greków przedłożona w Teorii widzenia Strzemińskiego charakteryzująca się nerwową, rozedrganą i nieprzerwaną linią. To kolejny obiekt, który osiągnął wysoką kwotę podczas licytacji. Cena szacunkowa rysunku wynosiła 90 – 125 tys. złotych, w rezultacie przekroczyła nieco dolną granicę estymacji z kwotą 95 tys. złotych.

Na szczególną uwagę zasługuje też portret Jadzia myśli Witkacego sprzedany za 120 tys. złotych. Pastel ta wpisuje się w charakterystykę tradycyjnego portretu natomiast z drugiej strony wychodzi poza granice odtwórstwa czy konwencji. Ponad to w ofercie aukcyjnej można było znaleźć działa takich artystów jak m.in.: Jerzy Nowosielski, Henryk Stażewski, Kajetan Sosnowski, Józef Robakowski, Jan Tarasin, Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Aleksander Kobzdej, Leon Tarasewicz, Natalia LL, Edward Dwurnik, Władysław Hasior.

Można zauważyć, że debiutujący dom aukcyjny postawił na twórczość najważniejszych polskich artystów, stawiając tym samym sprzedaż aukcyjną na najwyższym poziomie. Strategia Libry zakłada także promocję polskich artystów za granicą i wprowadzanie ich na rynek międzynarodowy, co bezsprzecznie przyczyni się do rozwoju rodzimego rynku i pozwoli polskiej sztuce zaistnieć w świecie. Oby takie działania miały owocny skutek i okazały się być podwaliną budowy niezwykłej kolekcji najważniejszych nazwisk na polskiej scenie artystycznej.

Paulina Chełmicka
keyboard_arrow_up