Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Siła przedstawienia

Siła przedstawienia

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Sztuka może odgrywać pierwszorzędną rolę. Może także być wspaniałym uzupełnieniem. Współcześni artyści śmiało dryfują pomiędzy przeróżnymi konwencjami, nawiązując do malarstwa dawnego, stawiając na jeden, mocny motyw lub dynamiczną i różnorodną kompozycję. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.

Bartek Jarmoliński, SENSITIVENESS , 2020
17 stycznia, 19:30, 101 Projekt

Ciekawy przykład portretu łączony w sobie cechy malarstwa współczesnego i malarstwa dawnego. Wizerunek mężczyzny został połączony z abstrakcyjną, kilkuelementową formą, intrygująco układającą się w kształt głowy. Poszczególne fragmenty przypominają swoją formą tudzież kolorem i układem cztery żywioły. Jest to interesująca interpretacja pojęcia wrażliwości.

Bartek Jarmoliński, SENSITIVENESS , 2020

Anna Oleszkiewicz (ur. 1992), Kanapowiec, 2020
19 stycznia, 19:30, Pragaleria

Współcześni artyści chętnie korzystają z zabiegu geometryzacji figur ludzkich. Anna Oleszkiewicz umiejętnie wkomponowała ciekawą formę postaci w tło, które nie tworzy z nią silnego kontrastu. Kompozycja miejscami przywodzi na myśl dwuwymiarowe animacje. Na obrazie widać także inspiracje malarstwem dawnym.

Anna Oleszkiewicz (ur. 1992), Kanapowiec, 2020

Stanisław Bogulski, Leśna scieżka
20 stycznia, 19:30, Paint Gallery

Pierwsza zwraca naszą uwagę wspaniała kolorystyka pejzażu. Odrealnione, miejscami wręcz fluorescencyjne barwy zostały oryginalnie użyte w kontekście budowania krajobrazu. Można odnieść wrażenie, że to widoczne na obrazie światło jest sprawcą tych niezwykłych barw. Warto także zwrócić uwagę na fakturę roślin, w szczególności liści i piękne wymodelowanie pierwszego i dalszego planu.

Stanisław Bogulski, Leśna scieżka

Katarzyna Jastrzębska, Cisza
20 stycznia, 20:30, Kwadrat Art

Motyw maski coraz częściej pojawia się na obrazach młodych twórców. Oczywiście z jednej strony jest to symbol czasu pandemii, z drugiej jednak ciekawy wątek do analizy. Dzięki zasłonięciu kobiecie ust maską nie tylko jest to wyraźna sugestia co do tytułu „Cisza”, ale także przekierowanie uwagi na oczy i emocje postaci. Znaczące jest także tło, w które postać umiejętnie się wtapia.

Katarzyna Jastrzębska, Cisza

Urszula Tekieli, Stella Polaris, 2019
21 stycznia, 19:30, Art In House

Piękny obraz, w naturalny sposób pokazujący akt kobiecy. Dzięki widocznej stylizacji nagość nie jest nachalna, a estetyzacja przedstawienia sprawia, że będzie pasował do wielu miejsc i wzbudzi zachwyt u wielu osób. Artystka pokazała kunszt swojego warsztatu m.in. przez perfekcyjny modelunek jakże delikatnej tkaniny. Warto przyjrzeć się także niuansom kompozycji, takim jak zachwycający kolor oczu postaci tożsamy z kolorem wachlarza.

Urszula Tekieli, Stella Polaris, 2019

Wiesław Grzech (1959), Kosmiczna przesteń nr Ś, 2008r
22 stycznia, 21:00, Kana Art

Artysta odczuwa malarstwo i rysunek wszystkimi zmysłami, co stara się pokazać w swojej twórczości. Prace Wiesława Grzecha wykonane długopisem są równie ciekawe, jak malarskie i także widać w nich przekrój różnych emocji. Z jednej strony artysta musiał zachować względny spokój, tworząc powtarzalne linie, z drugiej strony udało mu się utrzymać dynamizm kompozycji.

Wiesław Grzech (1959), Kosmiczna przesteń nr Ś, 2008r

Krzysztof Izdebski-Cruz, Czaszka Meduzy
23 stycznia, 20:00, Galeria Maya

Praca dla miłośników bardziej mrocznych motywów w sztuce. Czaszka to wdzięczny symbol dla artystów, aczkolwiek niesie ze sobą jasne skojarzenia. Artysta interesująco dodał to kompozycji motyw węży, posiadających szkielety, wychodzące z czaszki, niemal jak włosy. Kompozycja posiada szereg nawiązań do malarstwa renesansowego, m.in. do sławnej „Meduzy” autorstwa Caravaggio.

Krzysztof Izdebski-Cruz, Czaszka Meduzy

keyboard_arrow_up