Sztuka we wnętrzu

Sztuka we wnętrzu

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji w nadchodzącym tygodniu.

Sztuka współczesna to bardzo szerokie i zarazem trudne do zinterpretowania pojęcie. Jednakże dające duże pole do popisu w aranżacji wnętrz. Tym, czym najchętniej dopełniamy charakter otaczających nas przestrzeni są dzieła sztuki współczesnej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.18 maja, 21:00, Pragaleria

Artysta już kilkukrotnie w swojej twórczości nawiązywał do tematów religijnych. Tym razem interpretuj motyw z ikonografii chrześcijańskiej, który rzadko pojawia się w sztuce współczesnej. Na uwagę zasługuje w szczególności wrażliwość na detale i doskonały malarski warsztat.

Dawid Zdobylak, Grupa Deesis, 2020

18 maja, 21:00, Galeria Orthwein

Interesująca interpretacja motywu człowieka, pokazanego przy pomocy szkicowych sylwetek, których nagromadzenie nawiązuje do tytułu obrazu. Kontrastowe połączenia kolorystyczne są niewątpliwą zaletą ukazanej sceny, która nasuwa różne, zarówno współczesne, jak i mityczne skojarzenia z otchłanią chaosu.

Larysa Jaromska, Chaos, 2015

18 maja, 20:00, Galeria Maya

Praca nawiązująca do sztuki starożytnej Grecji. Artysta wykorzystuje antyczny kanon piękna, ale umieszcza postacie, które swoim wyglądem przypominają starożytne rzeźby w neutralnej przestrzeni i otoczeniu. Dzięki temu możliwa jest indywidualna interpretacja obrazu dokonywana przez odbiorcę.

Krzysztof Cieślak - Expansion I

19 maja, 19:30, Galeria Xanadu

Częsty w twórczości Łozińskiego motyw pustki uwidacznia połączenie niewielkich sylwetek ludzkich z nagromadzeniem abstrakcyjnych kształtów, które układają się w formę przeszkody, labiryntu tworząc analogicznie do tytułu obrazu drogę bez wyjścia.

Filip Łoziński, Droga bez wyjścia, 2020

20 maja, 19:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Bieszczad, będący uczniem Matejki szczególnie na początku swojej drogi artystycznej malował sceny rodzajowe w stylu naturalizmu. Na uwagę zasługują wiernie oddane architektoniczne detale, również elementy świadczące o niszczeniu budynku i realnej potrzebie odnowy, która miała miejsce kilka lat przed namalowaniem obrazu.

Seweryn Bieszczad (1852 Jasło -1923 Krosno), Sukiennice Krakowskie przed restaracyą, 1885 r.

21 maja, 18:00, Galeria Vratislavia

Wspaniała akwarela autorstwa polskiego malarza, gdzie widać charakterystyczny dla jego twórczości zabieg stopienia postaci z pejzażem w jedną całość. Praca ukazuje wysoki poziom umiejętności malarskich Weissa oraz zdolność abstrakcyjnego budowania kompozycji.

Wojciech Weiss (1875 - 1950), Odpoczynek w plenerze, 1928

22 maja, 19:00, NEXT - Aukcje Sztuki

Pozycja interesująca dla miłośników form architektonicznych w malarstwie, szczególnie południowej Europy. Wyraziste kontury, nasycone kolory i światłocień składają się na odrealniony pejzaż, zawieszony w jakiejś nieograniczonej przestrzeni. Samotna postać przyglądająca się budynkowi nadaje metafizyczny charakter przedstawionej scenie.

Paweł PISKOZUB, Oczekiwanie, 2020 r.

Artystka uchwyciła swobodną, lekką, wakacyjną scenę, która sprawia, że z obrazu bije energia i radość, której doświadczają postacie skaczące do wody. Uwagę zwracają walor i niezwykle realnie oddane fale we wspaniałej kolorystyce.

Patrycja KRUSZYŃSKA-MIKULSKA, Letni fun, 2020 r.

22 maja, 19:30, Art In House

Kolejna praca podejmująca tematykę religijną. Borys Fiodorowicz tworzy ikony, którymi opisuje współczesny świat, czerpiąc inspiracje z ikonografii Wschodu i Zachodu, łącząc duchowość z absurdem. Każda z jego ikon zostaje w jakiś sposób uwspółcześniona jak tu, przez dodanie słynnych wadowickich kremówek.

Borys Fiodorowicz, Matka Boska Wadowicka, 2020

23 maja, 16:00, DESA Kraków

Przykład mniej popularnego w twórczości Jerzego Dudy-Gracza motywu klasycznego, sielskiego pejzażu ukazującego przedindustrialny świat. Na uwagę zasługują niezwykle rzeczywiste kolory i realizm krajobrazu polskiej wsi. Artysta tylko niewielką część obrazów wystawiał na sprzedaż, co dodatkowo czyni obraz jeszcze bardziej wartościowym.

Jerzy Duda-Gracz (1941-2004), "Pejzaż z Istebnej", 1980

24 maja, 20:00, Damma

Niezwykle barwna litografia, przepełniona niesamowitą wyobraźnią jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych artystów XX wieku. Dali na swój sposób zinterpretował graficznie tematykę, która rzadko koresponduje z tak odważną i żywą kompozycją.

Salvador Dali (1904-1989), Śmierć Jezusa

19 maja, 21:30, 101 Projekt

Ciekawy portret autorstwa artystki, która często czerpie z minionych epok. W Motywie secesyjnym tworzy portret łączący w sobie współczesne ujęcie i wygląd kobiety oraz historyczny element w postaci kryzy, co przypomina portrety z epoki elżbietańskiej. Motywem rzeczywiście skłaniającym odbiorcę w kierunku secesji jest geometryczny i liniowy wzór zmierzający ku ornamentowemu zdobieniu.

Mira Wojnicka-Skoczek, Motyw secesyjny, 2018

keyboard_arrow_up
+