Uniwersalność sztuki

Uniwersalność sztuki

Oferta aukcji odbywających się w ostatnim tygodniu kwietnia.

Wszyscy w jednakowym stopniu podlegamy obiektywnym prawom percepcji świata przez ludzką świadomość. Dotyczy to również sztuki, która ze swoim przekazem może dotrzeć do wielu ludzi bez względu na ich upodobania. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować wybranych spośród zbliżających się aukcji.28 kwietnia, 19:00, FACE TO FACE ART

Gratka dla kinomanów i miłośników plakatu. Andrzej Pągowski jest jednym z czołowych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu. Autor ponad 1500 wielokrotnie nagradzanych plakatów filmowych i teatralnych, o których wartości nie trzeba nikogo przekonywać.

Andrzej Pągowski Przesłuchanie, 1981 – 1989 r.

29 kwietnia, 17:00, Warszawski Dom Aukcyjny

- morskim-przed-1960 Najczęstszym motywem obrazów studenta Józefa Mehoffera były odznaczające się żywą kolorystyką krajobrazy. Wyczulenie na detal i faktury budują klimat przedstawionej na obrazie sceny.

Stanisław Żurawski (1889-1976), Widok na plażę w Ustroniu Morskim, przed 1960

Kolejny raz na aukcji pojawia się praca Mojżesza Kislinga, ale tym razem pozbawiona ostrych i konkretnych barw. Grafikę cechuje dynamiczne i szkicowe ujęcie jednego z ulubionych typów obrazów malarza, czyli porteru i aktu kobiecego.

Mojżesz Kisling (1891 - 1953), Akt podwójny

29 kwietnia, 19:30, Pragaleria

Wyraźne kontury i różne odcienie złota, których używa Joanna Misztal, nadają jej obrazom specyficznego klimatu. Kompozycja obrazu dodaje mu żywiołowości, ale sposób przedstawienia postaci idealnie obrazuje tytuł Nostalgia.

Joanna Misztal, Nostalgia, 2020

29 kwietnia, 21:00, Galeria Xanadu

Grafika w metaforyczny sposób nawiązuje do swojego tytułu, czyli walki akwaforty z mezzotintą, dwiema graficznymi technikami. Artysta wykorzystał obie techniki do wykonania grafiki i znalazł ciekawe połączenie pomiędzy tematem pracy a pokazaniem motywu walki rycerzy i swojego warsztatu pracy.

Kacper Bożek, Mezzotinta vs Akwaforta, 2008

30 kwietnia, 19:30, Polski Dom Aukcyjny

- praca-dwustronna Po raz kolejny na aukcji pojawiają się także prace Jerzego Nowosielskiego, jednego z najlepszych polskich malarzy i pisarzy ikon. Projekt ikonostasu nawiązuje właśnie do zagadnienia ikon projektowanych i pisanych przez malarza, który pod Lwowem studiował ich historię i sztukę malowania.

Jerzy Nowosielski (1923 Kraków - 2011 Kraków), Projekt ikonostasu - praca dwustronna

Interesująca praca wnuka Juliusza Kossaka, w której widać wpływ twórczości dziadka i ojca. Malarz często portretował ziemiaństwo, w szczególności wielkopolskie.

Jerzy Kossak (1886 Kraków - 1955 Kraków), Napad wilków, 1941

01 maja, 19:00, NEXT - Aukcje Sztuki

Bardzo interesująca propozycja młodej polskiej artystki, która komponuje kolory, a właściwie plamy barwne układając je w formę kobiecego aktu. Dodając do tego linie i organiczne kształty tworzy pracę z gatunku abstrakcji, aczkolwiek na granicy figuratywności.

Natalia FUNDOWICZ-DZIOBEK, Kolory w zimie, 2020 r.

Interesująca praca kolejnej młodej artystki, która z niezwykłą łatwością nadaje obiektom na obrazie ulotny charakter i niesamowitą lekkość. Główny element obrazu niczym tkanina poruszana na wietrze sam układa się w dynamiczną formę.

Aleksandra STANIOROWSKA-BUŁA, Gamma, 2018 r.

01 maja, 22:00, Bohema Nowa Sztuka

Dzięki podróżom, które artysta odbywał razem ze swoją żoną powstały jego najpiękniejsze, pełne kolorów obrazy. Prace takie, jak ta odznaczają się wyraźnymi konturami i czystą barwą czyniąc je podobnymi do grafik lub witraży.

Mieczysław Lurczyński, Mury Marrakeszu, lata 60. XX w.

keyboard_arrow_up
+