WarsawByArt 2018

WarsawByArt 2018

W dniach 21-23 września już po raz drugi w Warszawie odbędzie się WarsawByArt.

Już po raz drugi spotykamy się podczas WarsawByArt, cyklicznego wydarzenia kulturalnego, które odbywa się w stolicy.

WarsawByArt powstał z inicjatywy właścicieli i kuratorów warszawskich galerii sztuki przy aktywnym współudziale osób zaangażowanych w kształtowanie wizerunku i treści współczesnej kultury polskiej. Biorą w nim udział zarówno galerie prywatne jak i galerie o charakterze społecznym, a także instytucje związane z życiem kulturalnym stolicy. Wspólnym celem uczestników jest szeroko pojęta promocja sztuki współczesnej oraz budowanie wizerunku Warszawy jako metropolii bogatej kulturowo oraz wzmacnianie jej konkurencyjności w Europie.

WarsawByArt udowodnił, że w stolicy istnieje platforma dla prezentacji różnorodnej oferty artystycznej - wypracowano także model współpracy instytucji, które z punktu widzenia rynkowego są dla siebie konkurencyjne. Uczestnicy WarsawByArt pragną stworzyć rodzaj potrzeby i mody na odwiedzanie galerii i instytucji prezentujących wystawy artystów współczesnych.

Podczas weekendu 21-23 września 2018 galerie: 101 Projekt, 81 Stopni, Apteka Sztuki, Galeria aTAK, BM Housing, Bohema Nowa Sztuka, Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe M.St. Warszawy, Galeria Delfiny, Galeria Ether, Galeria Grafiki i Plakatu, Galeria Korekta, Lukka Art Gallery, Galeria Sztuki Milano, Nana Zenit, Piękna Gallery, Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły, Pragaleria, PROM Kultury Saska Kępa, Galeria Retroavangarda, Galeria Sztuki Stalowa, Galeria Tymczasowa, Galeria Wejście Przez Sklep z Platerami - otwarte będę w godzinach 11-21, a każda z nich, oprócz wystaw, zaoferuje gościom spotkania z artystami, kuratorami i właścicielami a także wydarzenia specjalne, takie jak: wernisaże, happeningi, pokazy, projekcje filmów, dyskusje panelowe.

W ramach tegorocznej edycji WarsawByArt, 21 września o godzinie 11.00, w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej (ul. Bracka 6/8), odbędzie się panel dyskusyjny „Możliwości i rozwój rynku sztuki w Polsce - Międzynarodowe Targi Sztuki w Warszawie". Nasze zaproszenie przyjęli: Sonata Baliuckaitė - Dyrektor Artystyczny Art Vilnius; Heinrich Carstens - Dyrektor POSITIONS Berlin Art Fair, Paper Positions Berlin, Munich and Basel; Beata Roszkowska - International Art Fair Warsaw i Piotr Lengiewicz - Warszawskie Targi Sztuki. Gościem honorowym uczestniczącym w panelu jest Chasper Sarott - Minister, Zastępca Szefa Misji Ambasady Szwajcarii w Warszawie.

WarsawByArt w swoim założeniu jest projektem otwartym, którego celem jest wpisanie się w stały kalendarz imprez kulturalnych Warszawy.

Wierzymy, że tak jak podczas pierwszej edycji, nasza inicjatywa zainteresuje wszystkich odbiorców sztuki i wspólnie przyczynimy się do znacznego wzbogacenia warszawskiej oferty kulturalnej, a tegoroczne spotkania zaowocują trwałym zainteresowaniem i potrzebą poznawania nowych zjawisk artystycznych prezentowanych w galeriach przez cały rok. Zapraszamy!

 

Galerie i wystawy WarsawByArt 2018Zofia Błażko, Kasia, 2018

1
101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej

Zofia Błażko - My - Malarstwo / We - Painting

Wystawa przedstawia cykl portretów malarskich młodych osób, w tym autoportrety malarki. Przedstawione prace stanowią kontynuację dotychczasowych poszukiwań twórczych, w których centrum znajduje się człowiek wraz ze swoim niepowtarzalnym charakterem i ulotnymi emocjami. Stosując obraz jako artystyczny środek przekazu, malarka pragnie umożliwić widzowi pogłębienie poznania drugiego człowieka.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 19.00
Wystawa czynna do 29.09.2018

Zofia Błażko, Kasia, 2018, olej na płótnie, 80 x 120 cm

 


Klaudia Ka, Sen zimowy, 2018

2
Galeria 81 Stopni

Karolina Jarosławska, Klaudia Ka - Ukryte / Hidden
Jak pokazać tajemnicę człowieka, czy otaczającej go natury, przenikanie się światów i idei? „Ukryte” to projekt malarski zrealizowany przez artystki-kuratorki: Karolinę Jarosławską i Klaudię Ka odnoszący się do źródeł sztuki jako próby uchwycenia nieoczywistych aspektów rzeczywistości. Zgodnie z pojęciem „Jaskini platońskiej” artystki wierzą, że pokazując rzeczy nie wprost, jak cienie na ścianach jaskini - docierają do prawdziwego ich sensu. Tworząc malarskie tajemnice przy użyciu odmiennych technik, estetyk i inspiracji ukrywają w obrazach symbole i wskazówki, które dla widza-obserwatora stają się impulsem do podróży wgłąb siebie.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 19.00
Wystawa czynna do 31.10.2018

Klaudia Ka, Sen zimowy, 2018, olej na płótnie, 100 x 80 cm

 


3
Galeria Apteka Sztuki

Czarno na białym / Black on white

Piątkę artystów współpracujących z galerią łączy nie tylko narzucony rygor kolorystyczny, ale również temat - pejzaż. Wystawa zderza różne twórcze osobowości, które uchwyciły właśnie ten moment, kiedy przedmiot przeistacza się w abstrakcję. Alek Slon i Agnieszka Zawisza w sposób emocjonalny porządkują rzeczywistość przedstawieniową, która nie narzuca się fabułą a raczej jest pretekstem dla ukazania elementów czystego malarstwa. W pejzażach Magdy Fokt i Kamy Jackowskiej świat widzialny ulega transformacji w abstrakcyjne struktury przestrzenne.
Hiszpański rzeźbiarz Francisco Remiseiro w oparciu o przedmiot - liść, drzewo - buduje konceptualny pejzaż wewnętrzny.
Wernisaż: 22.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 7.10.2018

Agnieszka Zawisza, Goya, 2017, akryl na płótnie, 70 x 110 cm

 


4
Galeria aTAK

Antoni Starowieyski - Prace na papierze / Works on Paper
Wystawa prezentuje szkice akwarelowe z różnych okresów i przyporządkowane różnym cyklom malarskim wybitnego artysty. Prace powstające na papierze, jak mówi sam ich twórca „stanowią początek myślenia o obrazie, mimo że niekiedy nie przypominają stadium końcowego płótna”. Na wystawie można zobaczyć szereg preludiów do cykli „Horyzonty" oraz „Wnętrza".
Wernisaż: 20.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 30.11.2018

Antoni Starowieyski, Horyzont, gwasz na papierze, 30 x 40 cm

 


5
BM Housing

Zaprojektuj swoje wnętrze / Design Your Space
W showroomie BM Housing można znaleźć zarówno prace niezależnych, młodych projektantów jak i obiekty z kanonu współczesnego wzornictwa przemysłowego. W starej kamienicy na Saskiej Kępie zobaczyć można m.in. unikalne lampy Bubble czy Ausum autorstwa Alexa de Witte czy produkty codziennego użytku zaprojektowane przez Stefano Giovannoniego i Nikę Zupanc. Dodatkową atrakcją jest wystawa prywatnych zbiorów holenderskiego designu.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 23.09.2018

Stefano Giovannoni, Rabbit Chair, 2016, polietylen, 68,8 x 39,5 x 80 cm, 45,3 x 26,2 x 52,7 cm

 


6
Bohema

Oblicza zmian. Obrazy Michała Minora / The aspects of changes. Michał Minor’s paintings
„Wychodzisz z domu, zamykasz za sobą drzwi, jeszcze żyjesz w poczuciu, że jesteś ważny. Twój własny Manhatan pozbawia Cię złudzeń. Musisz stawić czoła światu. Nie ma mowy, żebyś uporał się z archeologią. Wykończy Cię Twój własny cień.”
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 19.00
Wystawa czynna do 9.10.2018

Michał Minor, Każde miasto może mieć swój Manchatan, 2017, akryl, olej na płótnie, 150 x 200 cm

 


7
Centrum Promocji Kultury - Grochów

Litografia z muzyką w tle / Lithography with music in the background
Andrzej Newelski zarówno w malarstwie jak i w litografiach łączy ekspresjonizm z naturą. Przeinacza, filtruje przez spojrzenie niczym w hipnotycznych, naładowanych kolorem wizjach z lat 60./70. Od wielu lat w głównym kręgu zainteresowań artysty są postacie związane z muzyką tamtych dekad - klasycy, ale i mniej znani wirtuozi sceny rockowej, bluesowej oraz jazzu. Prace uderzają autentyzmem i próbą uchwycenia zarówno charakteru muzyka i dźwięku jako takiego. Autor mierzy się z abstrakcyjną muzyką wciągając ją w obszar swojej walki z materią. Każda z cyklu prac mogłaby zdobić okładki legendarnych płyt.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 19.00
Wystawa czynna do 10.10.2018

Andrzej Newelski, Stańko, 2010, litografia, 50 x 60 cm

 


8
Galeria Delfiny

Geometria i piękno / Geometry and beauty
Wystawa jest podsumowaniem 36. międzynarodowego pleneru „Geometria i piękno”, który odbył się we wrześniu 2018 r. w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Wzięło w nim udział 40 artystów z Europy i USA. Prezentowane prace są darem dla MCSW „Elektrownia” w Radomiu, w którym kurator plenerów - dr Bożena Kowalska tworzy od 9 lat autorską kolekcję sztuki geometrycznej, obejmującej już 428 prac. Oba pojęcia „Geometria i piękno” - równocześnie, choć w różnym stopniu - charakteryzują tę kolekcję. Jak mówią twórcy - w otaczającym nas świecie niepokoju, zagrożeń i chaosu ten rodzaj sztuki, respektującej piękno i porządek, pełnej spokoju i harmonii oddziałuje poczuciem równowagi, wewnętrznej ciszy i ukojenia.
Wernisaż: 20.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 27.10.2018

Alicja Anna Trochim, Medytacja, 2018, olej na płótnie, 90 x 90 cm

 


9
Galeria Ether

Limbus - Głosy Zapomnianych / Limbus - Voices of the Forgottens
Prezentowany cykl obrazów Alberta Oszka nawiązuje do kantaty Luca Boltanskiego zatytuowanego „Les Limbes“. W swoim dziele francuski socjolog stworzył metaforę ubogiego życia zawieszonego w próżni - poza nawiasem społeczeństwa. W tytułowej otchłani ludzie oczekują na selekcję, mając nadzieję, że wraz z pozytywnym wynikiem wyboru będą mogli opuścić aktualne miejsce pobytu, rozpocząć szczęśliwe życie i cieszyć się lepszym statusem społecznym.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 17.00
Wystawa czynna do 31.10.2018

Albert Oszek, Diebe, 2017, akryl na płótnie, 40 x 30 cm

 


10
Galeria Grafiki i Plakatu

Jan Tarasin. Odnalezione światy / Find the Worlds
Prace na papierach i płótnie, kalkach, foliach z lat 70. i 80., odnalezione, a być może zapomniane przez samego artystę. We wszystkich pojawiają się tematy znane z późniejszych lat. Widzimy drabiny (obrazowane również dosłownie), litery, litery układające się w stosy, przedmioty tworzące szerokie i dalekie pejzaże i płomienie rzadko później występujące. Tonacja prac była w następnych latach kontynuowana ale i zarzucona. Inspiracje Jan Tarasin odnajdował w otaczających go codziennych przedmiotach, widokach jak i w twórczości innych artystów.
Wernisaż: 22.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 3.10.2018

Jan Tarasin, bez tytułu, 1974-1975, akwarela na papierze, 36 x 48 cm

 


11
Galeria Korekta

Przedmioty przywołane / Recalled Items

Galeria prezentuje czterech artystów: Tamarę Berdowską, Annę Kłos, Dariusza Mląckiego, Leszka Oprządka. W założeniu to zmaterializowanie idei wolności artystycznej poszczególnych twórców oraz prezentacja autorskiej koncepcji sztuki. Zobaczymy prace z zakresu malarstwa, rzeźby i kolażu.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 14.10.2018

Dariusz Mlącki, Martwa natura, 1991-2018, przedmioty znalezione, sznurek, farba, 140 x 70 x 70 cm

 


12
Lukka Art Gallery

Veryfikacje / Verifications

Przewodnim tematem wystawy malarstwa Weroniki Pawłowskiej jest człowiek - akty oraz portrety utrzymane w surowej, monochromatyczne tonacji. „Ciało ludzkie fascynuje mnie szczególnie ze względu na swoją zagadkowość, pierwiastek duchowy, uniwersalny wymiar. W moich nowszych pracach figury zazwyczaj mają twarze pozbawione szczegółów, a ich ciała zaprezentowane są w sposób niejednoznaczny, umowny”.
Wernisaż: 20.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 5.10.2018

Weronika Pawłowska, Wieloportret, 2017, akryl na płycie, 120 x 154 cm

 


13
Galeria Milano

Znów ktoś chodził wokół naszego domu / Again someone walked around our house

Wystawa prezentuje prace Olgi Pawłowskiej będące w dużej mierze kontynuacją cyklu z ostatnich trzech lat. Impulsem do powstania obrazów stał się film Feliksa Falka „W środku lata” z 1975 roku. Reżyser skupia uwagę widza na głównej bohaterce dramatu, trafnie obrazując narastające w niej poczucie osaczenia. Prócz charakterystycznej dla filmu nastrojowości, równie inspirujący okazał się dla artystki motyw domu. Malując portrety poszczególnych budynków podaje w wątpliwość symbolikę domu jako bezpiecznego miejsca schronienia.
Wernisaż: 20.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 14.10.2018

Olga Pawłowska, Kino letnie, 2017, olej na płótnie, 130 x 150 cm

 


14
Nana Zenit

Ivo Nikić - Cyklodrony / Cyclodrones

Obrazy Iva Nikica swoją formą pobudzają wyobraźnię i odkrywają nasze artystyczne tęsknoty. Jak mówi autor - „są doświadczaniem codzienności i refleksją o świecie, który czasami żyje zbyt szybko, konsumuje za dużo i zbyt wiele żąda".
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 20.10.2018

Ivo Nikić, bez tytułu, 2017, akryl na płótnie, 80 x100 cm

 


15
Piękna Gallery

Klasycy polskiej sztuki XX wieku / The Greatest Polish Artists of the 20th Century

Wystawa prezentuje wybór prac artystów należących do czołówki polskiej
sztuki współczesnej. Są wśród nich tacy twórcy jak: Henryk Stażewski,
Magdalena Abakanowicz, Stefan Krygier, Władysław Jackiewicz czy Teresa
Pągowska. Pokazujemy również ważne postaci młodszego pokolenia, jak
Marcin Maciejowski. Jest to pierwsza wystawa w nowej siedzibie galerii przy
ulicy Emilii Plater 10 w Warszawie.
Wernisaż: 20.09.2028 godz. 19.00
Wystawa czynna do 2.10.2018

Stefan Krygier, Herkules, 1996, olej na płótnie, 115 x 100 cm

 


16
Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły

Nie godzę się na kompromis w sztuce / I Don’t Agree With Compromise In Art

Słowa Rafała Podgórskiego są mottem wystawy grafiki czterech uznanych artystów: Anny Trojanowskiej, Agaty Gertchen, Bartosza Cebuli i Rafała Podgórskiego. Autorzy konsekwentnie tworzą w wybranych technikach graficznych, uciekając od nadmiaru informacji, poszukując harmonii i doskonałości. Liczne nagrody i wyróżnienia zagraniczne oraz krajowe, potwierdzają wysoki poziom artystyczny pokazywanych prac.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 13.10.2018

Anna Trojanowska, Owoc kamienia 06, 2010, litografia, 50 x 70 cm

 


17
Pragaleria

Sceny zatrzymane / Frozen Scenes

Pragaleria zaprasza na wystawę indywidualną malarstwa Wiolety Rzążewskiej. Artystka, zainspirowana starymi fotografiami, przechowywanymi w rodzinnym albumie, przedstawia rzeczywistość polskiej wsi lat 40. i 50., prowadząc na powierzchni płótna nostalgiczną opowieść o potrzebie wspólnoty, społecznej roli rytuału i dialogu tradycji z nowoczesnością.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 5.10.2018

Wioleta Rzążewska, Niedzielne popołudnie, 2015, olej na płótnie, 110 x 150 cm

 


18A
PROM Kultury Saska Kępa

Portrety współczesnych twórców kultury polskiej / Portraits of Contemporary Creators of Polish Culture

Maciej Kłoś tworzy Fotograficzną Encyklopedię Artystów Polskich. Wciąż powstają nowe realizacje, a wyboru kolejnych twarzy dokonuje sam autor. Całość kompozycji przedstawia twórców polskiej kultury, m.in. Danutę Szaflarską, Wiesława Myśliwskiego, Stanisława Sojkę czy Magdę Umer. Artysta przez wiele lat był fotoreporterem w Centralnej Agencji Fotograficznej, a następnie współpracował z Deutsche Presse-Agentur. Wielokrotnie zdobywał nagrody w konkursach Fotografii Prasowej.
Wernisaż: 12.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 4.10.2018

Maciej Kłoś, Janusz Głowacki, fotografia, 2018, 70 x 100 cm

 


18B
PROM Kultury Saska Kępa

Krzysztof Logiński - Kolory smutku / Colours of Sadness

Prace prezentowane na wystawie to próba oddania emocji. Smutne, nostalgiczne, tęskniące oblicza kobiet, ukazane są w kontrastującej i energetycznej kolorystyce. Zacieki, zachlapania, napięcie tworzą specyficzną stylistykę, nawiązującą do graffiti i street artu, z których autor czerpie najwięcej inspiracji. Artysta dorastał wśród blokowisk warszawskiej Pragi Południe. Jest absolwentem Architektury Wnętrz. W początkach twórczości aktywnie udzielał się na scenie polskiego grafitti.
Wernisaż: 5.09.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 4.10.2018

Krzysztof Logiński, Colours of Sadness, 2018, akryl na płótnie, 60 x 90 cm

 


19
Galeria Retroavangarda

Kolekcja Galerii Korekta i Retroavangarda / Collection of Retroavangarda and Korekta Gallery

W ramach festiwalu zobaczymy wystawę zbiorową sztuki współczesnej. Prezentowana jest głównie abstrakcyjna grafika i malarstwo artystów należących do czołówki sztuki polskiej i mających ugruntowaną pozycję na rynku sztuki, ale jest też kilka prac twórców mniej znanych, w tym kilku artystów zagranicznych. Artyści biorący udział w wystawie: Baranowski / Berdowska / Berdyszak / Berlewi / Brzozowski / Caban / Gieryszewski / Gowik / Grabowski / Kłos / Kamoji / Lebenstein / Mlącki / Nival / Oprządek/ Pągowska / Radke / Rakovic / Rosenstein / Ślusarczyk / Tarasin / Tarasewicz / Verhelst.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 19.00
Wystawa czynna do 31.10.2018

Henryk Berlewi, Kompozycja, tempera, ND

 


20
Galeria Stalowa

Nieprzetłumaczalne / Untranslatable

Twórczość Agnieszki Sandomierz inspirowana jest obserwacją ciała i codzienności. Wystawa „Nieprzetłumaczalne” przedstawia obraz ciała jako permanentny proces obserwacji, który zmierza w ostateczności do dekonstrukcji, rozbicia na fragmenty. Autorka prowadzi swoisty intymny dziennik przyglądając się zarówno sobie, jak również samemu artystycznemu procesowi, wiodącemu od realizmu do rozbicia syntetycznego.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 19.00
Wystawa czynna do 16.10.2018

Agnieszka Sandomierz, Biały, 2018, tempera żółtkowa, 122 x 135 cm

 21
Galeria Sztuki Tymczasowa

Przestrzeń, Geometria, Podziały / Space, Geometry, Divisions

Wystawa łączy ze sobą dwie wizje twórcze artystek. Przestrzenne, zgeometryzowane, pełne dynamiki i koloru obiekty malarskie Aleksandry Łateckiej odzwierciedlają zainteresowanie artystki przestrzenią - jej konstrukcją i dynamiką. Geometryczne, utrzymane w gamie czerni i bieli, pełne kontrastu i podziałów graficzne obrazy Katarzyny Jurczenia w symboliczny sposób opowiadają o codziennych zmaganiach i zderzeniach z rzeczywistością. Kuratorem wystawy jest Joanna Pongowska.
Wernisaż: 16.08.2028 godz. 18.00
Wystawa czynna do 27.09.2018

Aleksandra Łatecka, Konstrukcja XII, 2018, akryl na płycie, 100 x 140 cm

 


22
Wejście przez sklep z platerami

Oblicza abstrakcji / Aspects of abstraction
Janyst / Kowalska / Ledóchowski / Moshnikova

Wystawa ukazuje różnorodnie podejście artystów do znanego i pozornie wyeksploatowanego kierunku w malarstwie. Różne są nie tylko efekty ich prac, ale także warsztat. Każdy z artystów posługuje się odmienną techniką, używa innych narzędzi i mediów. Podobnie w warstwie ideowej. Odmienne są zainteresowania oraz inspiracje artystów, od poszukiwań czysto malarskich - gest, kolor, faktura, przez dekonstrukcję ludzkiego ciała czy architektury, do tak abstrakcyjnych pojęć jak czas czy informacja.
Wernisaż: 21.09.2028 godz. 19.00
Wystawa czynna do 15.10.2018

Kuba Janyst, 49, 2018, akryl na płótnie, 100 x 100 cm

 Patroni honorowi
Ambasada Szwajcarii w Polsce, Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Partner wydarzenia
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Fundacja Instytut Warszawski

Patronaty medialne
Art Press, Arteon, Artinfo.pl, Dobre Wnętrze, Domo+, Kultura Dostępna, O.pl, OneBid.pl, Radio Kampus, TVP Kultura, Zwierciadło.pl

WarsawByArt

Powrót
keyboard_arrow_up
Czekaj...
add