Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Wartość dzieła sztuki

Co ją determinuje i jakie czynniki decydują o ostatecznej wartości dzieła sztuki?

W przeszłości, większość kolekcjonerów dzieł sztuki nabywała dzieło ze względu na jego piękno i nie traktowała tego jako inwestycję. Z powodu inflacji i wzrostu wartości pieniądza, kolekcjonerzy odkryli, że dobry wybór dzieła wiąże się ze wzrostem jego wartości, podobnie jak inne inwestycje finansowe. Jak w każdym przedsięwzięciu, nikt nie może zagwarantować, że każda lokata w sztukę wzrośnie na wartości. Dlatego też kolekcjonerzy muszą liczyć się z tym, że korzyść z tej inwestycji nastąpi dopiero po upływie co najmniej kilku lat od zakupu dzieła na aukcji malarstwa.

Najlepszy wzrost wartości dzieła wiąże się z czasem, jak i cierpliwością ze strony kolekcjonera bądź sprzedawcy. Mówiąc w najbardziej podstawowym sensie ekonomicznym, wysoki popyt oraz deficyt dzieł kreuje wysokie ceny na rynku sztuki. Sztuka jest dziedziną wyjątkową, ponieważ z natury jej „produkcja” nie jest ograniczana przez rynek w danym momencie. Cena ustalana jest przez historię wystaw, historię sprzedaży, poziom kariery, jak i wymiary dzieła. Niekiedy koszty produkcji są uwzględnione jako koszt, który musi zostać odzyskany.

Istnieją także bardziej złożone czynniki, które należy wziąć pod uwagę i które mają duży wpływ na ostateczną wartość dzieła jaką osiąga na aukcjach sztuki. „Modni” artyści, o których się mówi, którzy mają wystawy w najważniejszych galeriach i muzeach, o których głośno w prasie, prawdopodobnie sprzedają swoje prace za wiele wyższe ceny w porównaniu z artystami o mniejszej popularności. W obecnej sytuacji rynkowej, ludzie są zainteresowani tym, co nowe i co jest na „topie”. Artystami, którzy zapowiadają się być kolejnym wielkim odkryciem bądź takimi, którzy mają ustabilizowaną pozycję rynkową i są uznani. Podobnie, włączenie artysty do ważnej ekspozycji prestiżowej galerii lub muzeum, albo włączenie do zbiorów wpływowych i szanowanych kolekcjonerów, może mieć pozytywny wydźwięk dla ceny.

W obrębie twórczości artysty to element indywidualnego stylu i jakość danej pracy, a także pozycja artysty w kontekście historii sztuki decyduje o ostatecznej cenie. Rynek sztuki lubi rozpoznawalność dlatego kolekcjonerzy zazwyczaj zwracają uwagę na dzieła, które są reprezentatywne dla stylu danego artysty - istnieją różne wskaźniki celowości i jakości w kręgosłupie pracy artysty.

Jeśli większość najbardziej reprezentatywnych dzieł artysty jest w muzeach lub jest niedostępna w sprzedaży aukcyjnej, jego pozostałe prace będą realizowały wyższe ceny i będą oczekiwać na wzrost wartości, ważne staje się także z jakiego okresu twórczości dane działa pochodzą.Wysokie ceny prac artystycznych przyciągają nie tylko uczciwych inwestorów, ale także fałszerzy. Mając małe doświadczenie można z łatwością wpaść w pułapkę podrabianych prac ze sfałszowanymi podpisami. Zdarzają się sytuacje, w których rzeczoznawca, dealer lub muzealnik nie mogą zgodzić się z autentycznością danego dzieła sztuki. Dlatego też należy upewnić się czy przy zakupie został dołączony certyfikat autentyczności z galerii lub od sprzedawcy, który zagwarantuje zwrot pieniędzy, jeśli praca nie jest autentyczna.Na wartość dzieła wpływa nie tylko na reputacja twórcy danej pracy, ale także status jej właściciela. Jeśli dany obiekt jest częścią słynnej kolekcji poważanego kolekcjonera lub gdy poprzedni właściciel był przyjacielem lub rodziną artysty bądź dzieło pochodzi od agenta lub wydawcy artysty, informacje te będą miały pozytywny wpływ na osiągane ceny w trakcie licytacji danego obrazu.

Niezależnie od strategii, która może przynieść zysk, dzieło sztuki powinno być wybierane z wewnętrznej potrzeby oraz miłości do sztuki. Jeśli natomiast właściciel posiada dzieło o rosnącej wartości, trzeba przyznać, że okazało się to być mądrą inwestycją. Jeśli z kolei wartość pracy nie idzie w górę, inwestycja ta ciągle jest niezwykle istotna w kategoriach estetycznych, intelektualnych, emocjonalnych. Te drogocenne korzyści niematerialne pozostają niezwykle cenne jako wartość, której nie da się przełożyć na jakąkolwiek kwotę.

Paulina Chełmicka
keyboard_arrow_up