Więcej niż malarstwo

Więcej niż malarstwo

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Sekretem malarstwa jest to, że potrafi poruszyć wewnętrzne struny odbiorcy tak, żeby zapomniał, że ogląda obraz. Wymaga to nawiązania więzi pomiędzy widzem a dziełem, czemu sprzyja częste obcowanie ze sztuką. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.16 listopada, 19:30, 101 Projekt

Artysta wziął na warsztat jeden z najbardziej znanych kościołów w Europie będący prototypem wielu budowli. W ciekawy sposób połączył dopracowaną formę architektoniczną z abstrakcyjnym motywem, co sprawiło, że obraz emanuje niezwykłą energią.

Tomasz Masionek, Gesu II, 2020

16 listopada, 21:00, Stricte

Oryginalny sposób pokazania fragmentu natury i wspaniała kolorystyka, która idealnie pasuje do magicznej sceny, jaką przedstawiła artystka to ogromne atuty obrazu Beaty Mury. Niesamowita gra świateł tworzy piękną oprawę dla bajkowego, abstrakcyjnego pejzażu. Wyrazisty obraz, obok którego mało kto przejdzie obojętnie.

Beata Mura, Inny świat, 2020r.

17 listopada, 18:00, Warszawski Dom Aukcyjny

Leonor Fini była wielką, włoską artystką, niezbyt popularną w Polsce, tworzącą osobiste i symboliczne prace, których częstym tematem były przedstawienia silnych i zmysłowych kobiet. Widać w nich fascynację kobiecym ciałem i seksualnością.

Leonor Fini (1907-1996), Kobieta

17 listopada, 19:30, Galeria Xanadu

Na obrazie artystka w ciekawy sposób pokazała przenikanie się człowieka i natury. Obecność nagiej postaci, sportretowanej z interesującej perspektywy, pośród kwiatów i traw wydaje się niezwykle naturalne.

Agnieszka Potrzebnicka, Latarnie, 2020

18 listopada, 18:00, Rempex

Pierwszy pobyt w Paryżu wywarł na artystę ogromny wpływ. Mehoffer starał się chłonąć i zapamiętywać każdy napotkany szczegół. Warsztatowy perfekcjonizm malarza był dużą zaletą w malowaniu wnętrz. Akwarela nie jest zwyczajnym przedstawieniem pomieszczenia, zostało ono uchwycone z ciekawej perspektywy i oryginalnie zakomponowane.

Józef MEHOFFER (1869-1946), Pokój w Paryżu, 1891

18 listopada, 18:30, Rempex

Charakterystycznym elementem twórczości artysty są postacie ludzkie zawieszone w niezdefiniowanej przestrzeni, idealnie odzwierciedlające samotność, wyobcowanie i kondycję współczesnego człowieka, co podkreśla także ograniczona paleta barw.

Kaczanowski Witold Witold-K (ur. 1932), Loneliness in red, 2001

18 listopada, 19:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Rysunki artysty zachwycają precyzją oraz interesującą, surrealistyczną poetyką. Dla Starowieyskiego rysunek był językiem, sposobem na przekazywanie myśli, a tematyka i dynamika kompozycji wyrasta z tradycji XVII wieku.

Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna - 2009 Warszawa), Bez tytułu, 1988 r.

18 listopada, 19:30, Pragaleria

Oryginalne ujęcie świata, motywu pustki i ciekawe studium samotności i odosobnienia. Obraz jest bardzo nostalgiczny, zachęca do zatrzymania się i wprawia w zadumę.

Filip Łoziński (ur. 1986), Odosobnione spotkanie, z cyklu: "Bajki Robotów", 2020

19 listopada, 19:00, Damma

Grafika niesamowitego artysty, którego twórczość wywarła duży wpływ na sztukę współczesną. Jego prace intrygują i stymulują do myślenia, często przedstawiając zwykłe obiekty w niecodziennym kontekście, kwestionując wcześniejsze postrzeganie rzeczywistości.

Rene Magritte (1898-1967), Lamour de la nature, 1989

19 listopada, 21:00, Galeria Xanadu

Piękny kobiecy akt nawiązujący do sztuki okresu art déco. Elegancki i jednocześnie efektowny, subtelnie wydobywający nagość modelki świetnie wpasuje się do większości wnętrz.

Paulina Rychter, Akt niebieski w futrze, 2020

20 listopada, 19:30, Art In House

Gra kolorów w zestawieniu z wyrazistością podkreślają surrealizmem kompozycji. Artystka dzięki prostocie przedstawienia odrealnionej rzeczywistości przenosi widza w inny, magiczny świat.

Paulina Zalewska, Ostatni wiking III, 2020

21 listopada, 12:00, Rynek Sztuki

Weronice Bober udało się uchwycić tragizm przedstawionej sceny. Widoczna destrukcja jest pokazana na tyle realistyczne, że porusza widza i oddziałuje na zmysły. Artystka udowadnia, że nie tylko sielskie pejzaże potrafią być piękne.

Weronika Bober, Mire

21 listopada, 16:00, Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny

Karol Frycz miał niezwykłą zdolność tworzenia interesujących i pięknych karykatur. Był również świetnym kolorystą, tworzył niezwykle barwne prace, które są także świadectwem epoki, w której żył.

Karol Frycz, Dzień Esika w Ostendzie, I dekada XX w.

22 listopada, 19:00, Warszawski Dom Aukcyjny

Oprócz obrazów warto także zwrócić uwagę na rysunki i grafiki artystów z rodu Kossaków. Warsztat malarski Juliusza Kossaka był ukształtowany w dużej mierze pod wpływem angielskiej grafiki hippicznej, co przełożyło się na precyzję i wyczulenie na szczegóły.

Juliusz Kossak (1824-1899), Zabawy podczas pobytu Księcia Józefa na Ukrainie

22 listopada, 19:30, Galeria Akwarium

Ciekawa praca nawiązująca do nurtu hiperrealizmu przedstawia rzeczywistość widzialną, pozbawioną naddatku osobistej interpretacji, ograniczoną do swojej warstwy wizualnej. Obrazy nawiązujące do tego nurtu wyglądają bardzo nowocześnie.

Hanna Sitek,Beza z kulkami Maltiser,2017

keyboard_arrow_up
+