Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Wnętrze we wnętrzu

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Malarstwo to nie tylko wspaniały pomysł na urozmaicenie przestrzeni wokół nas. To także okazja do wypełnienia miejsca emocjami, które towarzyszą każdemu obrazowi i postaciom na nim uwiecznionym. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.

Stanisław GAŁEK (1876-1961), Matka z dzieckiem
11 lipca, 19:30, Pragaleria

Portret ten jest szczególnie ciekawy pod względem psychologicznym. Malarz w niesamowity sposób uchwycił melancholię i zamyślenie matki z emocjonalną i żywą postawą dziecka. Chłopiec wygląda wręcz na przestraszonego, trzymając się kurczowo matki, która jednakże emanuje spokojem. Piękny rysunek postaci kontrastuje z przybrudzoną kolorystyką, która podbija nostalgiczny wydźwięk kompozycji.

Stanisław GAŁEK (1876-1961), Matka z dzieckiem

Jan Dobkowski (ur. 1942, Łomża), 'W środku ziemi', lata 70.
12 lipca, 19:00, DESA Unicum

Na obrazie pojawiają się charakterystyczne postacie obecne stale w twórczości Dobkowskiego, jednakże sama kompozycja jest dosyć ascetyczna. Artysta w ciekawy sposób połączył krąg złożony z serc z tytułem, wskazując na jego symbolikę. Także połączenie kolorystyczne pozornie kiczowate pełni swoją rolę.

Jan Dobkowski (ur. 1942, Łomża), "W środku ziemi", lata 70.

Dariusz Pala (ur. 1967, Częstochowa), 'Dotykanie kosmosu', 2004

Niezwykle ciekawa praca pod względem formalnym. Cechą rozpoznawczą twórczości artysty są mocne kontrastowe kolory, najchętniej trzy podstawowe. Oryginalny sposób kładzenia farby oraz budowanie kompozycji w większości z geometrycznych kształtów sprawia, że nie do końca jesteśmy pewni co do tego, co widzimy na obrazie. Również tytuł „Dotykanie kosmosu” jest na tyle tajemniczy, że otwiera dużo możliwości interpretacji.

Dariusz Pala (ur. 1967, Częstochowa), "Dotykanie kosmosu", 2004

Bartłomiej Załucki (ur. 1979), Spotkanie, 2022
13 lipca, 19:30, Pragaleria

Intensywna kolorystyka i mocne kontury zaliczają obraz do nurtu pop-artu. Jest to przykład mocnej i wyrazistej sztuki, który doda energii każdemu wnętrzu. Uniwersalna scena spotkania pary sprawia, że kompozycja będzie pasowała do wielu miejsc.

Bartłomiej Załucki (ur. 1979), Spotkanie, 2022

Leszek GOLDYSZEWICZ, Melancholijne zjawisko, 2020 r.
21 lipca, 19:00, NEXT - Aukcje Sztuki

Pozycja idealna dla ceniących sobie niebanalne połączenia. Większość elementów pozornie do siebie nie pasuje, aczkolwiek razem tworzą spójną i oryginalną kompozycję. Intensywna kolorystyka równie ciekawie łącząca barwy dodatkowo uabstrakcyjnia obraz i przenosi odbiorcę w inny wymiar.

Leszek GOLDYSZEWICZ, Melancholijne zjawisko, 2020 r.

Marta Szarek-Michalak (ur. 1979, Bochnia), Wiatr 33, 2022
14 lipca, 19:00, DESA Unicum

Piękny, niezwykle klimatyczny obraz, którego kolorystyka ukoi nerwy i poprawi nastrój. Jest to także interesujące ujęcie motywu wiatru, które na pierwszy plan wysuwa modelkę. Taki sposób operowania barwą wymaga od artysty nie tylko szerokiej wyobraźni, ale też sprawnego warsztatu malarskiego.

Marta Szarek-Michalak (ur. 1979, Bochnia), Wiatr 33, 2022

Halina Karaban,Erynie,1982
14 lipca, 20:00, Galeria Akwarium

W mitologii greckiej erynie to boginie i uosobienia zemsty za wszelką nieprawość oraz wyrzutów sumienia. Artystka w ciekawy sposób przedstawiła boginie. Na obrazie widzimy cały wachlarz emocji towarzyszący kobietom. Intrygująca jest także kolorystyka, boginie w pewnym stopniu zlewają się w jeden organizm. Warto zwrócić także uwagę na widoczne w dolnym rogu pająka.

Halina Karaban,Erynie,1982

keyboard_arrow_up