Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Zaskakująca aukcja w Dorotheum

Dorotheum świętuje swoją najbardziej spektakularną aukcję w historii - milionowe prowadzenie Chagalla.

Austriacki dom aukcyjny Dorotheum przeprowadził jedną ze swoich najbardziej udanych aukcji sztuki współczesnej i nowoczesnej. W całej licytacji prowadził Marc Chagall z kwotą ponad miliona dolarów za obraz Fleur. Modernistyczny mistrz namalował ten obraz w 1924 roku i był on dotychczas częścią prywatnej kolekcji. Bukiet to ulubiony i często powtarzający się motyw w twórczości Chagalla do późnych lat jego życia, ale dopiero w połowie lat 20 zaczął zajmować się tematem intensywnie. Nie ma nic tradycyjnego w bukiecie Chagalla. Jest on testamentem jego wielkiej i głębokiej miłości do natury, ekspresją radości oraz symbolem życia i nadziei. Zawarta jest także w nim refleksja emocji artysty i jego percepcji życia pośród kolorów. Dzieło mistrza emanuje subtelnym podziwem, oślepia barwnością i energią, nieodłączna siła pulsuje ze złotych ram. Obraz ten to nie tylko farba na płótnie, ale intymny zapis twórcy, z którego licytatorzy na pewno zdawali sobie sprawę. Dowodem na to jest rekord sprzedaży, przy czym wynik ten to nie tylko zyskanie materialnego dzieła.

Aukcja odbyła się w dniach 22-25 listopada i rozpoczęła sprzedażą Kompozicija nr. 12 z 1969 autorstwa chorwackiego artysty Julije Knifera. Dzieło osiągnęło cenę 171 tys. dolarów, ustanawiając tym samym rekord dla artysty, jak i domu aukcyjnego.

Nowoczesna sztuka włoska także pomyślnie zakończyła aukcję - Rosso Nero n. 44 Tano Festa z 1961 roku sprzedane zostało za kwotę 313 tys. dolarów, następnie Concetto spaziale, Teatrino Lucio Fontana z 1964 roku osiągnęło cenę 290 tys. dolarów. Kolejna praca włoskiego artysty to Superficie Bianca Enrico Castellani z 1969 roku nabyta za 339 tys. dolarów, a także dzieło Paolo Scheggi Intersuperficie curva dall’ azzurro z 1966 roku, które zostało wylicytowane na 216 tys. dolarów.

Światowy rekord osiągnął włoski modernista Rodolfo Aricò z kwotą 145 tys. dolarów, a także Emilio Scanavino, którego praca osiągnęła 125 tys. dolarów. Inni włoscy artyści, którzy błyszczeli podczas aukcji to Giuseppe Uncini, Pier Paolo Calzolari, Guiseppe Capogrossi oraz Dadamaino. Licytacja ta przekroczyła najśmielsze oczekiwania, stając się ogromnym sukcesem Dorotheum.

Kolejne wysoko wycenione prace należały do Giacomo Balla - Valori Plastici 1929 roku, osiągnął cenę 339 tys. dolarów, następnie Günther Uecker, Gerhard Richter i Ludwig Wilding. Rysunek Francis Picabia z 1932 roku zarobił oszałamiające 250 tys. dolarów.

Nie należy zapominać, że sztuka austriacka wypadła równie spektakularnie. Mały format Carla Molla Venetian scene sprzedany został za imponujące 188 tys. dolarów, z kolei dziewięć na nowo odkrytych rysunków Josefa Engelharta do fryzu przedstawiającego legendę Merlin, który został wykonany w 1904 roku na Światową Wystawę w St. Louis, a potem wystawiany na Vienna Secession w 1909 roku, osiągnął imponującą cenę 620 tys. dolarów, co okazało się być światowym rekordem dla prac artysty. Także Maria Lassnig, której dzieło osiągnęło 145 tys. dolarów i pobiło rekord dla ceny małego formatu malarstwa olejnego artystki.

Licytacja przebiegała pośród strzelistych i nieoczekiwanych ofert oraz wysokich wskaźników szacunkowych. Bez najmniejszych wątpliwości wieczory aukcyjne w Dorotheum stanowią niezwykłe osiągnięcie tego domu aukcyjnego i bezsprzecznie zapisały się bardzo mocno w historii światowych aukcji.

Paulina Chelmicka
keyboard_arrow_up