Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Żywa sztuka

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Sztuka żywa to nie tylko kilka nurtów w sztuce współczesnej. Postacie i przedmioty na obrazie mogą „żyć swoim życiem” za sprawą artysty. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować. 

Magdalena Jędrzejczyk (ur. 1990, Warszawa), 'Polski drób o świcie', 2020
Poniedziałek, 08 maja, DESA Unicum

Dobre malarstwo nie musi być poważne, może być także zabawne. Widoczne na obrazie kury mają korpusy jak złączone kilka państw z mapy świata. Proste geometryczne formy, podkreślone mocnymi konturami dały ciekawy efekt, a obraz przyciągnie uwagę każdego.

Magdalena Jędrzejczyk (ur. 1990, Warszawa), "Polski drób o świcie", 2020

Beatrycze d’Este
Środa, 10 maja, Rempex

Miniatura włoskiej księżnej jest świetnie zachowana, a jej forma wyróżnia się mocnym efektem wygładzenia. Beatrice należy do czołowych kobiet renesansu. Leonardo da Vinci umieścił jej portret na „Ostatniej Wieczerzy” w refektarzu Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Miniatury można rzadko spotkać w aranżacji wnętrz, a mogą stanowić ciekawy element wystroju.

Beatrycze d’Este

Henryk LASKOWSKI (ur. 1951), W ogrodach Luwru II, 2012
Środa, 10 maja, Pragaleria

Kompozycja obrazu silnie oddziałuje na odbiorcę. Kolor zielony to kolor przyrody, połączenie kilku jego odcieni działa odprężająco i relaksująco, co dodatkowo pogłębia tematyka obrazu. Siedząca na trawie postać otoczona w zasadzie bezkresną zielenią odpoczywa w symbiozie z naturą, o czym często marzy każdy z nas.

Henryk LASKOWSKI (ur. 1951), W ogrodach Luwru II, 2012

Joseph Pressmane (1904 Beresteczko, Ukraina - 1967 Paryż), 'Wnętrze na rue de Paris w Meudon', około1936-1937
Czwartek, 11 maja, DESA Unicum

Joseph Pressmane był intrygującym artystą, który większość swojego życia spędził we Francji. Ekspresyjna kompozycja o precyzyjnym rysunku i bogatej, wyrazistej kolorystyce różni się swoją formą od przeciętnych scen rodzajowej tudzież portretów. Na pierwszy rzut oka widać silnie indywidualny styl twórcy, a nagromadzenie elementów i ciepłe barwy kontrastują z beznamiętnym wyrazem twarzy postaci.

Joseph Pressmane (1904 Beresteczko, Ukraina - 1967 Paryż), "Wnętrze na rue de Paris w Meudon", około1936-1937

Lix Flair, The Lady and the Dragon
Sobota, 13 maja, Rynek Sztuki

Połączenie historii, fantastyki ze współczesnym malarstwem. Najmocniej zwraca uwagę postać kobieca, stylizowana na postacie z dawnych obrazów, ale warto przyjrzeć się temu, co dzieje się na dłoni bohaterki. Jest to oryginalne miejsce na umieszczenie rozgrywającej się sceny bitwy. Również czerwona bransoletka jest intrygującym symbolem.

Lix Flair, The Lady and the Dragon

Alfred Wierusz-Kowalski (1849 Suwałki - 1915 Monachium), W obozie ( Im lager), przed 1906 r.
Sobota, 13 maja, Sopocki Dom Aukcyjny

Obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego zakotwiczone swoimi motywami w świecie orientu, niezwykle rzadko pojawiają się na rynku aukcyjnym. Na obrazie każdy detal ma znaczenie i oddziałuje na odbiorcę, a kolor odgrywa niezwykle istotną rolę w budowie kompozycji. Postacie i koniec ujęte dynamicznie ożywiają obraz, czyniąc go jeszcze ciekawszym.

Alfred Wierusz-Kowalski (1849 Suwałki - 1915 Monachium), W obozie ( Im lager), przed 1906 r.

Aleksandra Liguda Matonia, Wodnice, 2023
Niedziela, 14 maja, Onamoon Gallery

Interesująca pozycja, która z pewnością będzie wyróżniać się wśród pozostałych obrazów i elementów wystroju. Artystka odtworzyła kolorystykę świata tytułowych Wodnic, patrząc na obraz, przenosimy się w głębiny podwodnego świata. Ciekawie prowadzony światłocień i detale skóry świadczą o dobrym warsztacie malarskim artystki.

Aleksandra Liguda Matonia, Wodnice, 2023


keyboard_arrow_up