Sztuka obdarowywania

Sztuka obdarowywania

Oferta aukcji odbywających się w ostatnim tygodniu maja.

W nadchodzącym tygodniu na aukcjach pojawi się wiele ciekawych dzieł sztuki mogących stać się niezapomnianym prezentem, nie tylko z okazji zbliżającego się Dnia Matki, ale również wielu innych okazji. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.26 maja, 19:30, Krakowski Dom Aukcyjny

Praca, w której widać charakterystyczny styl Winiarskiego, czyli tworzenie kompozycji poprzez łączenie monochromatycznych kwadratowych pól. Łączenie to odbywało się zawsze według pewnych reguł, co dodaje obrazowi matematyczny kontekst i uświadamia odbiorcę, jak przemyślana jest to kompozycja.

Ryszard WINIARSKI (1936-2006), "Mała gra" (1987)

27 maja, 18:00, Rempex

Wdzięk tej akwareli ma swoje źródło w prostocie ukazanej sceny. Dzięki zestawieniom kolorystycznym tak istotnym w twórczości Makowskiego i wyraźnym linearnym konturom wspaniale oddającym głębie i światłocień obraz zyskuje żywiołowość i dobrze stara się oddać nastrój tamtych dni.

Tadeusz MAKOWSKI (1882-1932), Lato w małym miasteczku

Interesujące przedstawienie mitologicznego tematu w formie porcelanowej figury nawiązujące do fresku renesansowego autorstwa Rafaela oraz dzieł malarskich innych twórców. Wykonanie to kwintesencja tradycji manufaktury miśnieńskiej.

MIŚNIA, KÖNIGLICHE PORZELLANMANUFAKTUR, Triumf Galatei (grupa mitologiczna)

27 maja, 19:30, Pragaleria

Urokliwa ceramika o tematyce animalistycznej. Interesująca dzięki abstrakcyjnym doborze kolorów sierści zebry i nieregularnym ułożeniu pasków. Odcień niebieskiego użyty do wykończenia figurki wspaniale koresponduje z ich czernią. Złote oko stanowi kropkę na i kompozycji.

Jakub Niewdana, Zebra Mała, z serii: "Safari", 2018

27 maja, 19:30, Rempex

Wariacje na temat figury ludzkiej, a także zwierzęcej to częste motywy grafik Beksińskiego. Niepokojący charakter przedstawionej kompozycji zdradza zainteresowanie artysty tematem alienacji i wewnętrznych rozterek ludzkiego umysłu.

Zdzisław BEKSIŃSKI (1929-2005), Kompozycja, 1959

30 maja, 16:00, DESA Kraków

Ciekawa kompozycja umożliwiająca interpretację na różnych poziomach. Na obrazie widać wyraźne łączenie elementów graficznych z kolorem. Barwna plama umieszczona w centrum przypomina przekrój jądra komórkowego lub jądra ziemi. Całość przywodzi również na myśl linie papilarne i odcisk opuszka ludzkiego palca. Zagłębiając się w kształt graficznych znaków, można także dostrzec różne kulturowe nawiązania. Interesująco i niezwykle dynamicznie zakomponowany obraz.

Iwona Molecka, Inner Colour, 2018 r.

30 maja, 17:00, Dom Aukcyjny Ostoya

Grafika to portret przyjaciela artysty, Klemensa De Jonghe, holenderskiego grafika i wydawcy. Rembrandt jest przez wielu uznawany za mistrza w posługiwaniu się sztuką graficzną, w szczególności akwafortą. Na przykładzie tej pracy widać, jaką uwagę przykładał do detali i rysunku postaci.

REMBRANDT van RIJN

31 maja, 19:00, Warszawski Dom Aukcyjny

Obraz polskiego malarza to przykład zainteresowania Orientem w malarstwie polskim XIX wieku. Wywiórski-Gorstkin w swojej twórczości dosyć często nawiązywał do orientalizmu. Często spotykanym motywem był pejzaż lub scena rodzajowa z orientalnymi nawiązaniami. Oprócz interesującego kadru i motywu obraz świadczy o jakości warsztatu malarza, umiejętności wydobywania ciekawych odcieni, niemal fotograficznego naśladownictwa natury.

Michał Wywiórski-Gorstkin (1861 - 1926), Na wschodnim targu, 1891 r.

31 maja, 21:00, Rynek Sztuki

Wysokie walory dekoracyjne tego obrazu są poza wszelką dyskusją. Piękne i żywe kolory oraz lekko bajkowy i ilustracyjny rysunek postaci nadaje obrazowi magiczny charakter, który wzbogaci każde wnętrze.

Magdalena Zalewska, Nad brzegiem

keyboard_arrow_up
+