Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Jak odnowić stare meble — krok po kroku

Jak odrestaurować stare meble? Wiele zależy od ich rodzaju i materiału, z którego zostały wykonane. Zupełnie inaczej będzie przebiegała renowacja rzeczy z metalu, odmiennie zaś z drewna. Najczęściej jednak decydujemy się na odnowienie mebli drewnianych, aby zachować ich unikalny styl i piękno. Stare meble mają też coraz większą cenę rynkową. Warto więc zadbać o nie także po to, by mogły znaleźć szczęśliwego nabywcę, zamiast kurzyć się na strychu lub w garażu. Jak odnowić stare meble? Oto kilka przydatnych rad.

Jak odrestaurować meble?

Od czego zacząć pracę ze starymi meblami? Jak odrestaurować meble o dużym potencjale, które jednak zostały nadszarpnięte zębem czasu? Zanim zaczniemy kompletowanie narzędzi i przygotowywanie stanowiska, powinniśmy się zająć absolutnie podstawowymi kwestiami, które przedstawiamy poniżej.

  • Klasyfikacja mebla pod względem materiału jego wykonania. Inaczej będzie przebiegała renowacja krzesła z metalu, a inaczej dębowej szafy. Warto przy tym pamiętać, że niewiele jest rzeczy, których nie da się w jakiś sposób odnowić. Nawet podniszczone biurko z płyty MDF można atrakcyjnie odmalować lub okleinować.
  • Określenie efektu, który chcemy uzyskać. Jak odrestaurować meble bez planu? Być może da się to zrobić, ale nie będzie łatwo. Dodatkowo narażamy się na wiele trudności, które mogą pojawić się z powodu naszej niekonsekwencji. Warto więc dokładnie przemyśleć ostateczny efekt, pomagając sobie np. materiałami znalezionymi w internecie.

Jak odrestaurować meble? Ocena i przygotowanie

Od czego zacząć? Jak odrestaurować meble drewniane, metalowe lub z płyty MDF? Przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć dany przedmiot i ocenić jej stan. Szafka, biurko czy komoda może być bardziej lub mniej zniszczona. Jej stan przekłada się na kilka kwestii:

  • możliwość renowacji lub jej brak;
  • czas poświęcony na renowację;
  • nakłady pieniężne związane z renowacją;
  • dobór określonych materiałów i narzędzi niezbędnych do renowacji.

Dysponując wnikliwymi spostrzeżeniami na temat stanu mebla, możesz podjąć się trudu renowacji. Jeśli stwierdzisz, że warto się za nią zabrać, możesz zgromadzić niezbędne rzeczy i zacząć organizować stanowisko pracy. Powinno być to miejsce odpowiednie dla prac renowacyjnych, w którym hałas narzędzi lub zapach farb nie będą nikomu przeszkadzać.

Jak odnowić stare meble? Główny etap działań

Jak odnowić stare meble tak, by mogły zyskać drugie życie? Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie mebla. Niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonany, trzeba zacząć od odpylenia powierzchni i usunięcia wszelkich zabrudzeń. Dzięki temu można sprawdzić, czy powierzchnia jest stabilna, czy też potrzebne są dodatkowe prace naprawcze i uzupełniające. Dobrym pomysłem będzie rozkręcenie mebla tak, aby można było każdą część odrestaurować z osobna. Wówczas będzie można zrobić to z bardzo dużą dokładnością.

W przypadku mebli drewnianych należy zorientować się, czy materiał nie został dotknięty inwazją szkodników żywiących się drewnem i składających w nim jaja. Wówczas należy zadbać o to, by niechciane owady zostały wytępione dzięki zastosowaniu specjalistycznych preparatów.

Właściwym etapem renowacji wszystkich przedmiotów, szczególnie zaś mebli drewnianych, będzie szlifowanie ich powierzchni. Mogą się do tego przydać różne narzędzia i materiały. Co może się przydać?

  • Szlifierka — za jej pomocą można oczyścić powierzchnię mebli drewnianych, wyrównać ją i pozbyć się starej farby lub lakieru. Popularne są zwłaszcza szlifierki kątowe i mimośrodowe.
  • Papier ścierny — warto wyposażyć się w ten materiał o różnej gradacji; papier pomoże we wprowadzeniu szybkich poprawek lub sięgnięciu do miejsca, które trudno jest sprawnie zeszlifować za pomocą szlifierki.
  • Ochronne elementy ubioru — pamiętaj o tym, że praca bez zabezpieczenia nie tylko jest sprzeczna z zasadami BHP, ale także najzwyczajniej niebezpieczna; warto chronić przede wszystkim oczy i dłonie.

Po szlifowaniu powierzchnię trzeba starannie odpylić. Należy przy tym pamiętać, że jej malowanie lub okleinowanie wymaga równego podłoża. Nie powinno w nim być ubytków i wystających elementów. Co zrobić w sytuacji, gdy w drewnie pozostały spore ubytki? Można sobie z nimi poradzić na kilka sposobów.

  • Skorzystanie ze szpachli do drewna — specjalny preparat sprzedawany zwykle w tubkach ma za zadanie wypełnić ubytki, po wyschnięciu zaś tworzy twardą powłokę, stapiając się ze strukturą mebla. Można dobrać ten materiał do rodzaju drewna, z którego wykonano mebel.
  • Posłużenie się żywicą epoksydową — jest to substancja bardzo trwała, ale jednocześnie dosyć droga.
  • Wykorzystanie kleju typu wikol i trocin lub niewielkich kawałków drewna — dzięki nim można dość estetycznie i za niewielką kwotę uzupełnić ubytki.

Nadawanie nowego życia meblom

Co zrobić, aby odnowione stare meble znów nabrały blasku? Oczyszczenie powierzchni, pozbycie się szkodników żyjących w drewnie i uzupełnienie ubytków to nie wszystko. Należy postarać się o to, aby meble nabrały nowego blasku. Jak można osiągnąć bardzo atrakcyjny efekt niewielkim kosztem? Można tu zaproponować trzy sposoby.

  • W przypadku mebli metalowych najpopularniejsze jest malowanie farbami do metalu. Powinny one dawać nie tylko dobre efekty wizualne, ale też chronić powierzchnię przed korozją.
  • Drugim sposobem może być okleinowanie — dzięki niemu nawet z przeciętnej, starej szafki z płyty MDF można wyczarować stylowy i funkcjonalny mebel. Warto się zaopatrzyć w takie narzędzia jak przymiar ciesielski, ołówek i ostry nóż do tapet.
  • Wstępnie odnowione stare meble z drewna lub płyty można też pomalować w atrakcyjny sposób. Dzięki temu możliwe jest nadanie np. szafie nowoczesnego, prowansalskiego lub innego stylu tak, jak to sobie wymarzyliśmy.

Warto przy tym pamiętać, że farby do drewna, bejce i impregnaty to różniące się od siebie preparaty. Wstępnie odnowione stare meble można więc potraktować:

  • olejem — można tu zastosować np. naturalny olej lub pokost lniany; jego wadą jest konieczność corocznego powtórnego malowania;
  • lakierobejcą — połączenie lakieru i pigmentu; za jej pomocą można zabezpieczyć powierzchnię mebli i nadać jej nowej barwy;
  • impregnatem — substancja ta nie tworzy twardej powłoki na powierzchni drewna, ale głęboko wnika w jego strukturę; chroni też mebel przed szkodnikami;
  • farbą — pozwala ona dowolnie eksperymentować z kolorem, który może bardzo różnić się od naturalnej barwy drewna; do wyboru są substancje tworzące twarde powłoki, ale także takie, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia lakierem. Farby mają też różny czas schnięcia, niektóre bardzo niekorzystnie pachną i nie warto ich stosować w domu.

Odnowione, stare meble — dlaczego warto nad nimi pracować?

Dlaczego odnowione, stare meble stały się tak popularne? Przede wszystkim takie szafki, szafy, komody czy biurka dają możliwość urządzenia mieszkania w niebanalny sposób. Wciąż pojawiają się na rynku w ramach zmieniających się trendów — przykładem może być moda na odnowione meble z czasów PRL. Niektóre osoby poszukują o wiele starszych rzeczy, ceniąc jakość ich wykonania, a także wyjątkowy charakter.

Odnawianie starych mebli może być bardzo interesującą pasją. Taką, która związana jest z możliwością zarobienia dodatkowych pieniędzy. W jaki sposób? Biorąc udział w aukcjach w OneBid, możesz znaleźć prawdziwe perełki, które następnie odrestaurujesz i sprzedasz drożej. Stare meble to dobry sposób na inwestycję pieniędzy.

28/12/2022

keyboard_arrow_up