7

SUPEREKSLIBRIS hrabiego Karola Henryka de Hoyma. VON LOHENSTEIN - GROSSMUETHIGER FELDHERR ARMINIUS ODER HERRMAN .

[SUPEREKSLIBRIS hrabiego Karola Henryka de Hoyma]

VON LOHENSTEIN Daniel Casper

GROSSMUETHIGER FELDHERR ARMINIUS ODER HERRMAN

Leipzig : Verlegt von Johann Friedrich Gleditschen 1689, cz.2-ga t.2-go obejmująca str. 937 - 1644,51, [100]; format 20x25 cm

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA CIELĘCA Z EPOKI Z GŁĘBOKO TŁOCZONYM I ZŁOCONYM W ZWIERCIADLE OBU OKŁADEK SUPEREXLIBRISEM HRABIEGO KAROLAHENRYKA DE HOYMNA, GRZBIET 6-POLOWY BOGATO WYZŁOCONY NA CALEJ POWIERZCHNI I BARWNYM SZYLDEM ZE ZŁOCONĄ TYTULATURĄ. OZDOBNA WYKLEJKA W TZW. "PAWIE OKO", OBCIĘCIA KART BARWIONE. PIĘKNA, EFEKTOWNA OPRAWA!

Egzemplarz szczególny z racji prowieniencji.

Hr. Karol Henryk de Hoym [1694-1736] był ambasadorem króla Polski Augusta II we Francji, ale do historii przeszedł przede wszystkim jako znakomity bibliofil, szczególnie aktywny w latach 1717-1734. Dominując na organizowanych wówczas aukcjach, również poza granicami Francji, wydawał fortunę na powiększanie zbioru o największe cymelia, tak, że wielkość księgozbioru szła w parze z jakością, zgromadził m. in. 5 książek w oprawach samego Groliera.
Korzystał z usług królewskiego introligatora Luca-Antoine’a Boyeta [zm. 1733], oprawiając swoje książki w skórę cielęcą lub marokin i sygnując superekslibrisem, którego charakterystycznym elementem obok tarczy herbowej był łańcuch z orderem Orła Białego, którego hr. Hoym był jednym z pierwszych kawalerów, na grzbietach książek zazwyczaj umieszczał pol. orła w koronie. Kariera hr. Hoyma załamała się, kiedy szukając funduszy na swą niezwykle kosztowną pasję, zdradził pilnie strzeżone tajemnice dot. porcelany mioenieńskiej i popadł w niełaskę u Augusta II. Zrujnowany, osiadł na dworze króla Stanisława Leszczyńskiego w Nancy, zginął oemiercią samobójczą. W 1738 r. zorganizowano wyprzedaż jego biblioteki, jedną z największych w owych czasach, towarzyszył jej katalog, najlepiej świadczący o wielkości zbiorów hr. Hoyma.

Zob. Brunet 4, 368. EWoK.

Stan DB/ BDB/ drobne zaplamienia i przytarica skóry na okładkach, przebarwienia papieru, dość ŁADNY EGZEMPLARZ

VIII Aukcja książek i starodruków
29 lutego 2020 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
845 EUR
Wyświetleń: 58 | Ulubione: 0

Antykwariat Sobieski

29 lutego 2020 CET/Warsaw

Antykwariat Sobieski
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993