porcelana (z drobnymi skazami punktowymi w masie), farby naszkliwne, złocenia;
przetarcia złoceń na krawędziach, lekkie przetarcia szkliwa i malatury, drobne ubytki malatury;
wys. 8,2 cm, średn. brzegu ok. 24 cm, średn. dna 11,2 cm; sygn.(obie) kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze, wycisk: 20
Niemcy, Miśnia, Königliche Porzellanmanufaktur, ok. 1750-1755
Dwie miseczki (salaterki) serwisowe, koliste, o kanelowanych ściankach w układzie 5-dzielnym - z krawędzią na przemiam z jednym wyższym i większym półkolem na przemian z trzema niższymi, mniejszymi półkolami; z barwną dekoracją kwiatami „niemieckimi”: dwa luźne bukiety, trzy gałązki kwiatowe oraz kilka drobnych listków i kwiatków na skazach. Cechy porcelany i staranna dekoracja kwiatowa o nasyconych kolorach wskazują na lata 50. XVIII w.