416

Wojciech TRACEWSKI (ur. 1962), Wenus w rajskim ogrodzie, 1986

Estymacje: 4 119 - 5 492 EUR
olej, płótno; 200 x 260 cm (dyptyk, każde z płócien o wymiarze: 200 x 130 cm);
sygn. p. d.: TRACEWSKI; na odwrocie opis: WENUS W RAJSKIM / OGRODZIE / '86

Obraz wystawiany i reprodukowany w katalogu:
- Z. Maciej Dowgiałło i Wojciech Tracewski Pokaz obrazów, Pawilon SARP Warszawa 20 grudnia 1986.
- To było tak… Kolekcja Barbary i Andrzeja Bonarskich, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Pałac - Królikarnia, kurator Radosław Mleczko, 22.03 - 20.04.2002, katalog wystawy, red. Maryla Sitkowska, Warszawa 2002, s. 21

Malarstwo Wojciecha Tracewskiego wpisuje się w nurt Nowej Ekspresji zapoczątkowany w latach 80 XX w., którego to apogeum przypada na lata 1986-1987. Twórcy, skupieni w tych kręgach artystycznych zostali odizolowani od oficjalnego obiegu sztuki na początku ze względu na stan wojenny - czas trudnych warunków społeczno-polityczno-kulturowych. Mimo to w 1987 roku, w przestrzeni dawnych zakładów Norblina, z inicjatywy Andrzeja Bonarskiego, odbyła się najważniejsza wystawa, skupiająca i prezentująca aktualne tendencje w sztuce najnowszej. W prezentacji „Co Słychać” poza Wojciechem Tracewski i Zbigniewem Maciejem Dowgiałło m. in. brali udział tacy artyści jak: Mirosław Bałka, Grzegorz Klaman, Zbigniew Libera, Jerzy Truszkowski, Włodzimierz Pawlak, Jarosław Modzelewski, Ryszard Woźniak, Ryszard Grzyb, Marek Sobczyk, Leon Tarasewicz, Szymon Urbański. Nakładem wydawnictwa Andrzej Bonarski w 1989 roku została wydana książka „Co Słychać. Sztuka najnowsza”. To poszerzony katalog redagowany przez Marylę Sitkowską. Sam Tracewski w 1987 roku zrezygnował z czynnego uprawiania malarstwa by powrócić przy okazji zorganizowanej w Dreźnie, w Centrum Sztuki Współczesnej wystawy East Beast Polska Nowa Ekspresja od lat 80. XX wieku prezentując serię 11 płócien.
237 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków
25 stycznia 2017 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
3 432 EUR
4 119 - 5 492 EUR
Sprzedaż warunkowa
4 050 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
3 432 EUR
118%
Wyświetleń: 327 | Ulubione: 0

Rempex

25 stycznia 2017 CET/Warsaw

Rempex
Dom Aukcyjny Rempex (Sztuka dawna)
ul. Karowa 31
00-324 Warszawa
+48 669 222 259
Poniedziałek
11:00 - 19:00
Wtorek
11:00 - 19:00
Środa
11:00 - 19:00
Czwartek
11:00 - 19:00
Piątek
11:00 - 19:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte
Wojciech Tracewski star