Poznań 1913. str.464, 25 x 20 cm. Oprawa wydawnicza ozdobna: zielone płótno, w górnej części napis "Rok 1863" w ramie o motywach florystycznych, poniżej Orzeł Biały. Brzegi kart barwione. Unikalne wyklejki wg obrazów A. Grottgera. 10 barwnych ilustracji wg obrazów Jana Ludwika Sobeckiego (1876-1933) oraz około 200 czarno białych oraz rozkładaną mapę (57x46cm). Stan zachowania: niewielkie przetarcia i naderwania oprawy, dedykacja z 1916 r.
Józef Dąbrowski był pułkownikiem Korpusu Sądowego Wojska Polskiego, prawnikiem, adwokatem, literatem, publicystą i działaczem społecznym. Książki wydawał pod pseudonimem J. Grabiec. Wydana z okazji pięćdziesiątej rocznicy wybuchu powstania styczniowego obszerna monografia z bardzo bogatym materiałem ilustracyjnym - zarówno dokumentalnym z epoki, jak i z nastrojowymi obrazami Jana Sobeckiego oraz dużą „Mapą Królestwa Polskiego wykazującą miejsca bitew, napadów i potyczek stoczonych w powstaniu 1863/4 r.”.