606

Otto Jarl (1856-1915) lub Karin Jarl-Sakellarios (1885-1948)? - model, Kot perski z niebieską wstążką

Estymacje: 841 - 1 082 EUR
fajans delikatny z krakelurą, farby podszkliwne, szkliwo ołowiowo-boraksowe; kilka drobnych przetarć szkliwa, drobne ubytki szkliwa w dolnej części; wys. 36 cm, szer. ok. 30 cm; sygn. drukiem
czarnym (lekko wklęsłym): monogram wiązany GW w owalu, powyżej półkoliście: Goldscheider, poniżej: Wien, MADE IN GERMANY; odciski: 8518/ 3/ 31, ryte 17 c(?); z tyłu u nasady ogona kota
ryte pod szkliwem odręcznie: Jarl.
Wiedeń, XX w., wytwórnia Waltera Goldsheidera (1927-1938)?
Ryta sygnatura Jarl na ceramicznej figurce płowego kota perskiego sugeruje jako autora modelu działającego w Wiedniu rzeźbiarza pochodzenia szwedzkiego, Otto Jarla, lub jego córkę, ceramiczkę
Katrin Jarl-Sakellarios (rzeźbiarze - animaliści). Modele Otto Jarla realizowała m.in. manufaktura miśnieńska (Niedźwiedź polarny); w latach 20. XX w. jego córka wykonała liczne projekty
dla Porzellanmanufaktur Augarten w Wiedniu (od 1925). Brak jednak informacji i przykładów realizacji modeli obojga artystów przez znaną wiedeńską wytwórnię Goldscheidera. Sygnatura na figurce perskiego
kota, z napisem: Made in Germany, sugeruje lata po aneksji Austrii przez III Rzeszę (Anschluss, 13 marca 1938), wtedy jednak wytwórnia Goldscheidera nie działała już. Figura jest wyrobem
antydatowanym, nie pochodzącym z manufaktury Waltera Goldscheidera, z błędną (nieprawdziwą) marką; autorstwo modelu można przypisywać raczej Katrin Jarl - Sakellarios
(wiadomo, że projektowała m.in.figurki kotów dla Augarten).
250 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków
26 lutego 2018 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
721 EUR
841 - 1 082 EUR
Wyświetleń: 88 | Ulubione: 0

Rempex

26 lutego 2018 CET/Warsaw

Rempex
Dom Aukcyjny Rempex (Sztuka dawna)
ul. Karowa 31
00-324 Warszawa
+48 669 222 259
Poniedziałek
11:00 - 19:00
Wtorek
11:00 - 19:00
Środa
11:00 - 19:00
Czwartek
11:00 - 19:00
Piątek
11:00 - 19:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte