drewno, okleiny orzechowe i mahoniowe, intarsje (palisander, oliwka, barwione drewna
owocowe); mosiądz, stal, żeliwo; wys. 25 cm, szer. 53 cm, głęb. 46 cm.
Niemcy, Lipsk, k. XIX w.
Prostopadłościenna skrzynka na planie prostokąta, na 4 półkulistych nóżkach, obwiedziona profilowaną listwą cokołową. Na wieku intarsja z bukietem z liści s stylizowanych kwiatów, na płycinie wydzielonej profilowanymi listwami. Na frontowej ściance mosiężny, owalny szyldzik kluczyny, z palmetkami po bokach. Na prawym boku skrzynki - korbka z kolistym gniazdem z wypukłą rozetą. Wewnątrz stalowy mechanizm grzebieniowy na żeliwnej, pozłoconej płycie z wypukłym napisem: „POLYPHON” oraz mosiężny, ruchomy trzpień regulujący docisk płyty w trakcie odtwarzania. Od wewnętrznej strony wieka fotograficzna reprodukcja grafiki z koncertującymi i tańczącymi puttami.
Firma powstała w 1889 z inicjatywy Gustava Adolpha Brachhausena i Ernsta Paula Riessnera.