POTOCKI, JAN, Manuscript trouvé à Saragosse, wyd. Compagnie des bibliophiles du livre d'art et de l'Amérique latine, Paryż 1961; francuskie wydanie powieści Rękopis znaleziony w Saragossie, klasyka literatury polskiej, najsłynniejsza powieść hr. Potockiego; przedmowa autorstwa Rogera Caillois, 20 cz.-b. ilustr. autorstwa Leonor Fini; łączny nakład 180 sztuk – ten egzemplarz z numerem 64; 182 str., st. bdb., wydawnictwo ma formę luźnych kart umieszczonych wspólnie w twardej oprawie, grzbiet ze złoconym tyt., lekkie uszkodzenia, całość dodatkowo umieszczona w tekturowym etui; format folio;
Rękopis znaleziony w Saragossie to najsłynniejsze dzieło Jana Potockiego, herbu Pilawa (1761-1815). Jest to powieść łotrzykowska o kompozycji szkatułkowej (inaczej zwanej ramową: tworzą ją odrębne, ale powiązane ze sobą opowiadania razem tworzące fabularną całość), której głównym bohaterem był kapitan gwardii króla Hiszpanii. Akcja rozgrywała się na przełomie XVIII i XIX w. Dla miłośników sztuki surrealistycznej wartość paryskiego wydania tej książki podnoszą ilustracje argentyńskiej malarki surrealistycznej włoskiego pochodzenia, Leonor Fini (1907-1996), związanej z polskim pisarzem i publicystą Konstantym Jeleńskim, jednocześnie pozostającej w związku z włoskim arystokratą i konsulem w Monako, Stanislao Leprim. Mieszkali przez wiele lat we troje w Paryżu, gdzie utrzymywali kontakty z przedstawicielami tamtejszej bohemy artystycznej. Ilustracje do wydanej w Paryżu powieści Potockiego to pamiątka po burzliwym paryskim etapie życia artystki.