8

Alfred Wierusz-Kowalski (1849 Suwałki - 1915 Monachium), Praca w lesie, ok. 1905 r.

Estymacje: 51 282 - 65 268 EUR
olej, tektura, 53,2 × 67,8 cm
sygn. p. d.: A.Wierusz-Kowalski
Reprodukowany:
– Wierusz-Kowalski. Malarstwo/Painting, Olszanica 2018, s. 39;
– E. Ptaszyńska, Alfred Wierusz-Kowalski, Olszanica 2017, s. 105.
Obraz posiada ekspertyzę Adama Konopackiego z 2019 roku.

„Kompozycja światłocieniowa obrazu zbudowana jest z dwu partii, co jest charakterystyczną cechą niemal wszystkich obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Pierwszy plan obrazu – główny motyw Pracy w lesie – spowity jest nieznacznym zacienieniem, na dalszym planie słońce wydobywa soczystą zieleń polany, mieni się na ubraniach mężczyzn, ożywia ścianę lasu, zamykającą przestrzeń kompozycji. Artysta tym zabiegiem jakby równoważył „ciężar” treści swych obrazów. Głównych bohaterów kompozycji umieszczał na bliskim planie, charakteryzował w szczegółach, ukazywał w cieniu jakby chciał uczytelnić szczegóły anatomii konia, wyraz twarzy postaci, ich ubiory, zaś głębi sceny – polanę, drzewa, pejzaż „prześwietlał” wydobywając urodę pleneru”.
Fragment ekspertyzy A. Konopackiego.
Aukcji Dzieł Sztuki
24 sierpnia 2019 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
38 462 EUR
51 282 - 65 268 EUR
Wyświetleń: 413 | Ulubione: 0

Aukcji Dzieł Sztuki
24 sierpnia 2019 CEST/Warsaw

Sopocki Dom Aukcyjny (Sopot, Sztuka dawna)
ul. Bohaterów Monte Cassino 43
81-768 Sopot
+48 58 550 16 05
Poniedziałek
11:00 - 18:00
Wtorek
11:00 - 18:00
Środa
11:00 - 18:00
Czwartek
11:00 - 18:00
Piątek
11:00 - 18:00
Sobota
11:00 - 15:00
Niedziela
Zamknięte
Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także