KOSSAK ZOFIA
GRÓD NAD JEZIOREM
7 oryginalnych drzeworytów w tekscie i okladka tłoczona Stefana Mrożewskiego - Roma 1938
Bm., br. [Warszawa 1938], Nakład Gebethnera i Wolffa, str. 251, [3]; format 14x20 cm
Stefan Mrożewski (ur. 12 kwietnia 1894 w Częstochowie, zm. 8 września 1975 w Walnut Creek, Kalifornia (USA) – polski grafik-drzeworytnik i malarz. Tworzył także obrazy olejne, pastele, witraże i freski.
Kształcił się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, malarstwo studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Chętnie przedstawiał widoki wielkich miast europejskich, jak Paryż, Amsterdam i Londyn, scenki z małych polskich miasteczek, portrety, sceny historyczne i religijne. Był także ilustratorem dzieł literackich, m.in. do "Don Kichota" M. Cervantesa i "Testamentu" F. Villona. Dorobek artysty obejmuje ogółem ponad 3000 grafik.
Najważniejszym dziełem Mrożewskiego jest "Boska komedia" cykl stu ilustracji i portret Dantego. Nad cyklem tym pracował od 1938, kiedy pojechał do Włoch śladami Dantego, odwiedzając Florencję, Perugię, Asyż, Rzymu, Terracinę, Neapol i Palermo i jeszcze przed II wojną światową wykonał znaczną część grafiki pierwszej części utworu. Podczas wojny przebywał w Czaryżu, i tam dokończył część obejmującą "Piekło i Czyściec". Kolejne grafiki Mrożewski wykonywał już na emigracji, głównie we Francji i USA. Za poszczególne części tego cyklu Mrożewski był nagradzany w 1949 przez Geemte Museum w Hadze i w 1950 Boymans Museum w Rotterdamie. Całość ukończył – już przebywając w USA – w 1969. Cykl grafik "Boska komedia" opublikowano w bibliofilskiej edycji w 21 egzemplarzach w roku 1970.
Był członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”.
TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA, PEŁNE PŁÓTNO Z EPOKI Z TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI
Stan BDB/ drobne zaplamienie tylnej okładki, ŁADNY EGZEMPLARZ