Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak

Aukcja 7

09/02 - 12/02 2019, 09:00
 
Ilość pozycji: 2175
Ceny wywoławcze: 1 - 80 000 PLN
Aukcja jest w trakcie tworzenia - Lista pozycji nie została jeszcze zamknięta

Stara kolekcja. Tworzona aktywnie od wczesnych lat 60-tych, do lat 80-tych.

Budując zbiór we wczesnych latach powojennych właściciel miał zaszczyt znać wielu znamienitych kolekcjonerów przedwojennego pokolenia, przy okazji przejmując tez fragmenty ich zbiorów, stąd tez w jego zbiorze niektóre monety o znamienitej proweniencji, w tym takie z puncami Czapskiego, czy Potockiego.

W późniejszym i współczesnym okresie właściciel rozwijał już kolekcję w niewielkim stopniu, ciesząc się jednak niezmiennie posiadanym zbiorem. Obecnie podjął decyzje o stopniowym ograniczaniu zbioru i jego częściowej sprzedaży. 

Zbiór pokładany w nietypowy dla współczesnych kolekcji sposób - mennicami.

Na naszej ostaniej Aukcji 6 sprzedawaliśmy z tej kolekcji monety wybite w Elblągu (katalog tutaj). Obecna aukcja przynosi z tego zbioru monety gdańskie, toruńskie, ryskie i z mennicy miejskiej w Poznaniu. Wybite w tych mennicach na przestrzeni wieków, poczynając od XV-wiecznego średniowiecza, po wiek XIX.

W ramach oferowanego zbioru wiele znakomitych monet, przy czym cechą charakterystyczną tego zbioru jest skoncentrowanie na nominałach do talara. Sztuki talarowe są tutaj reprezentowane bardzo wybiórczo, a monety złote nie występują w ogóle. Rekompensują to za to takie rzadkości, jak szóstaki Zygmunta Starego, najrzadsze roczniki ortów z okresu późniejszego, czy wręcz unikatowe emisje próbne. 

Kolekcja ze znakomitymi monetami, niespotykanymi w handlu od lat. Znakomita okazja uzupełnienia i rozszerzenia zbioru o monety, które mogą w handlu nie pojawić się ponownie przez lata.