33

Co tydzień powieść - Numer 67/1947 [Stanisław Lem - Koniec Świata o ósmej 1947]

add Twoja notatka 

Opis pozycji

Katowice 1946-1949. Wydawnictwo  Książka dla wszystkich. 33,5x24 cm, s.16, okładka broszurowa. Stan dobry (egzemplarz po konserwacji).

W  numerze: Stanisław Lem – „Koniec Świata o ósmej”( pierwodruk); Mieczysław Zydler – „Ostatnie zwiady” oraz „Przygoda Ksawra”. Ilustrował: Franciszek Seifert.

Co tydzień powieść”

Zaraz po wojnie w wielu miesięcznikach, tygodnikach, a przede wszystkim gazetach codziennych, ukazywały się publikowane w odcinkach powieści i opowiadania. Głównie były to obszary gatunkowo związane z rozrywką, czyli kryminały, powieści sensacyjne oraz wojenne. Pojawiła się również odrębnie wydawana literatura kioskowa z zakresu kultury popularnej. Jedną z takich publikacji były zeszyty – „Co tydzień powieść”, które zaczęły się pojawiać w roku 1946. Posiadała ona masowy charakter i była nierozłącznie powiązana z takimi gatunkami jak: romans, powieść sensacyjna lub science-fiction. Odznaczały się znakomitymi okładkami. Swoje prace zamieszczali graficy m.in. jak: Leopold Buczkowski, Gwidon Miklaszewski, Józef Gierczakowski, Franciszek Seifert, Stanisław Topfer, Mieczysław Wątorski, Stanisław Tejwan. Pojawiały się również od czasu do czasu paski komiksowe. Na ostatnich stronach zawsze można było znaleźć humor w rubryce – „Coś na wesoło” oraz krzyżówki „Spróbujmy odgadnąć”.

W prezentowanych na aukcji zeszytach oprócz znakomitych nazwisk: A. Conan Doyle; Janusz Meissner; Magdalena Samozwaniec; Jalu Kurek; Ilia Erenburg; Anatol France na szczególną uwagę zasługuję opowiadanie [pierwodruk] Stanisława Lema [oferowany pierwszy raz w ofercie aukcyjnej] "Koniec Świata o ósmej". Katowice 1947, Nr.67. Opowiadanie opisuje wynalazek profesora Farragusa – geneton. To pewien związek chemiczny, biały proszek, który – będąc podgrzany do temperatury 800 stopni Celsjusza – odmienia się w Detonator Materii. Czyli prowokuje rozkład zwykłej substancji na materię i antymaterię. No, a zatem następuje annihilacja, materia zamienia się na energię – według wzoru Einsteina E=mc2. Reakcja łańcuchowa rozchodzi się od centrum eksplozji, i w okamgnienie cała Ziemia zamienia się w ognistą kulę na skali kosmicznej. Prawdziwy koniec świata.

Aukcja
3. Aukcja Antykwariatu Kwadryga [Książki, plakaty, fotografia, grafika]
gavel
Data
07 marca 2021
date_range
Cena wywoławcza
27 EUR
Cena sprzedaży
55 EUR
Przebicie
202%
Wyświetleń: 121 | Ulubione: 8
Aukcja

Antykwariat Kwadryga

3. Aukcja Antykwariatu Kwadryga [Książki, plakaty, fotografia, grafika]
Data
07 marca 2021
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
10.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 5
  100
  > 10
  200
  > 20
  300
  > 30
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
 
Regulamin
 1. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania.
 2. Do ceny wylicytowanej Antykwariat Kwadryga dolicza 10% opłaty organizacyjnej. 
 3. Prowadzący aukcję może wycofać pozycję przed rozpoczęciem licytacji bez podania przyczyny.
 4. Do udziału w aukcji upoważnione są osoby oraz instytucje (w ich imieniu upoważnieni przedstawiciele), które zarejestrowały się w serwisie onebid.pl albo złożyły zlecenie kupna w formie pisemnej lub poprzez e-mail.
 5. Zamówienia pisemne przyjmujemy do 6 marca, do godz. 18. Prosimy kierować je na adres: Antykwariat Kwadryga ul. Wilcza 29a lok. 25, 00-544 Warszawa lub na adres e-mail [email protected], podając w nich: numer pozycji, tytuł i najwyższą oferowaną cenę (limit). Osoby i instytucje, które złożyły  zamówienia pisemne, w licytacji reprezentuje przedstawiciel antykwariatu. Treść zamówienia pozostaje informacją poufną. 
 6. W przypadku otrzymania zamówień na tę samą pozycję, z jednakowymi limitami, pod uwagę brane jest zamówienie, które wpłynęło jako pierwsze.
 7. Obiekty aukcyjne można oglądać, po wcześniejszym ustaleniu terminu, w siedzibie antykwariatu do 5 marca 2021 r. do godz. 16.00.
 8. Od 9.03.2021 r. wylicytowane pozycje można opłacić i odebrać osobiście w siedzibie antykwariatu. 
 9. Zakupione pozycje wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej: do instytucji – po otrzymaniu przelewu bankowego, do osób prywatnych – za pobraniem pocztowym lub po przedpłacie. 
 10. Prosimy o przestrzeganie 7-dniowego terminu płatności od daty otrzymania rozliczenia za zakupione pozycje. Jeżeli wpłata nie nastąpi w wymaganym terminie, Antykwariat Kwadryga ma prawo anulować sprzedaż lub naliczać odsetki ustawowe.
 11. Osoba licytująca, podając dane osobowe w procesie rejestracji osobistej bądź pisemnej, wyraża zgodę na przetwarzanie jej danych osobowych w celu udziału w aukcji, zgodnie z Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych oraz Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Administratorem danych osobowych uczestników aukcji jest Antykwariat Kwadryga. Licytujący ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz złożenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, na zasadach określonych w Ustawie o ochronie danych osobowych. 
 12. Antykwariat jest zobowiązany do gromadzenia danych osobowych (imię, nazwisko, nr pesel) uczestników aukcji, dokonujących transakcji powyżej 10 tysięcy złotych, w Księdze Ewidencyjnej Zabytków Przyjętych lub Oferowanych do Zbycia i Wydanych Ekspertyzach (Dz. U. z 04.12.2017 r. poz. 2249). 
O aukcji


FAQ
O sprzedawcy
Antykwariat Kwadryga
Kontakt
Artur Jastrzębski Antykwariat Kwadryga
room
ul. Wilcza 29A lok. 25
00-544 Warszawa
phone
+48 22 622 11 54
keyboard_arrow_up
add