4

DYGASIŃSKI Adolf - Opis imprezy wojennej imć pana Alberta Milicerego, konsula alias burmistrza miasta Bodzantyna contra insolentiam tyraniej króla szwedzkiego Karla Gostausa [1894]

add Twoja notatka 

Opis pozycji

Kraków 1894. Nakład Współpijaków. 21,5 cm, str. 103, twarda oprawa, półskórek współczesny, oprawa sygnowana przez introligatornię MillaArte. Stan bardzo dobry (podpis własnościowy, książka z księgozbioru Antoniego Sygietyńskiego).

Nakład 25 egzemplarzy, tu egz. XXI. "O tym, że Dygasiński miał dużą świadomość literacką, świadczy też dowcipna próba mistyfikacji, na jaką pisarz pozwolił sobie wydając pokaźnych rozmiarów dzieło (100-stronicowe) pt. Opis imprezy wojennej imć pana Alberta Milicerego . Rzekomo XVII-wieczna Wyprawa Albertusa jest literacką igraszką Dygasińskiego, którą autor przeznaczył dla najbliższych przyjaciół, sparodiowanych w osobach bodzentyńskich obywateli. Utrzymana w konwencji literatury sowizdrzalskiej (jak np. Wyprawa plebańska Albertusa na wojnę z 1590 czy Albertus z wojny z 1596 roku), pisana językiem stylizowanym na staropolski, daje złudzenie tekstu dawnego. Sprawia wrażenie, że jest efektem oryginalnej twórczości plebejskiego humorysty. To bodaj najwybitniejsze dzieło parodystyczne Dygasińskiego. Pisarz zresztą nierzadko pokazywał się jako twórca o dowcipnym usposobieniu".

źródło: http://rcin.org.pl/Content/63694/WA248_81690_P-I-30_skala-sacrum_o.pdf

Poniżej historia związana z właścicielem egzemplarza i samą książką:

W drugiej połowie XIX wieku na rogu Wspólnej i Marszałkowskiej rozmawiało się o literaturze. Mieszkał tu bowiem historyk literatury i orientalista, znany w Warszawie propagator pozytywizmu Julian Adolf Święcicki. Organizował on u siebie zebrania i pogawędki, na które zapraszał samych światłych mężczyzn. Gości witała zawsze żona Święcickiego. Znana była jednak jedynie ze swojego cygańskiego typu urody, gładko zaczesanych ciemnych włosów i kolczyków w kształcie półksiężyców. Poglądów jej nikt nie znał, na zebranie bowiem wejść jej nie było wolno.

Nie była tam też dopuszczana sławna siostra Święcickiej, pani Szolc – Rogozińska, pisująca pod pseudonimem Hajota. Zebrania były czysto męskie. Bywali na nich tak słynni dżentelmeni jak Bolesław Prus, Antoni Osuchowski, Julian Ochorowicz, Józef Kotarbiński, Antoni Sygietyński czy Ignacy Matuszewski. Prus i Osuchowski podobno nie pijali alkoholu, reszta przeciwnie. Rozmowy toczyły się pośród wybuchów śmiechu i z wielkim ożywieniem. Dyskutowano o najnowszych zjawiskach literackich, nurtach artystycznych, a często o własnych, przyniesionych na tę okazję dziełach lub dopiero tworzonych fragmentach. Takie właśnie spotkanie miało miejsce w marcu 1894 roku.

Antoni Sygietyński przyniósł książkę, którą dostał od Adolfa Dygasińskiego – jego autorstwa. Nakład: jedynie 25 egzemplarzy w Krakowie. Tytuł: „Opis imprezy wojennej Imć pana Alberta Milicera, konsula alias burmistrza biskupiego miasta Bodzentyna – contra insolentiam tyraniey króla szwedzkiego Karła Gostausa”. Wydawca: „A. Dygas. Kraków. Nakład współpijaków”. „Tłoczono u Anczyca na papierze czerpanym”.

Zaczęto więc wspólne, głośne czytanie. Opowieść pisana była językiem siedemnastowiecznym, lecz pod płaszczykiem wypadków z czasów saskich ukryto niektóre zdarzenia z powstania styczniowego. Natomiast pod płaszczami rycerskimi – postaci z życia kulturalnego końca XIX wieku, jak Adam Breza czy Piotr Chmielowski. Znalazł się tam też Edward Lubowski, Karol Bennich, a wreszcie sam Dygasiński. Wszystko zaprawione dowcipem i mądrą ironią.

źródło: http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,646.html


Aukcja
4. Aukcja Antykwariatu Kwadryga [Książki, plakaty, fotografia, grafika]
gavel
Data
06 czerwca 2021
date_range
Cena wywoławcza
258 EUR
Cena sprzedaży
brak ofert
Pozycja nie jest już dostępna
Wyświetleń: 118 | Ulubione: 1
Aukcja

Antykwariat Kwadryga

4. Aukcja Antykwariatu Kwadryga [Książki, plakaty, fotografia, grafika]
Data
06 czerwca 2021
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
10.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 5
  100
  > 10
  200
  > 20
  300
  > 30
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
 
Regulamin
 1. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania.
 2. Do ceny wylicytowanej Antykwariat Kwadryga dolicza 10% opłaty organizacyjnej. 
 3. Prowadzący aukcję może wycofać pozycję przed rozpoczęciem licytacji bez podania przyczyny.
 4. Do udziału w aukcji upoważnione są osoby oraz instytucje (w ich imieniu upoważnieni przedstawiciele), które zarejestrowały się w serwisie onebid.pl albo złożyły zlecenie kupna w formie pisemnej lub poprzez e-mail.
 5. Zamówienia pisemne przyjmujemy do 4 czerwca, do godz. 18. Prosimy kierować je na adres: Antykwariat Kwadryga ul. Wilcza 29a lok. 25, 00-544 Warszawa lub na adres e-mail [email protected], podając w nich: numer pozycji, tytuł i najwyższą oferowaną cenę (limit). Osoby i instytucje, które złożyły  zamówienia pisemne, w licytacji reprezentuje przedstawiciel antykwariatu. Treść zamówienia pozostaje informacją poufną. 
 6. W przypadku otrzymania zamówień na tę samą pozycję, z jednakowymi limitami, pod uwagę brane jest zamówienie, które wpłynęło jako pierwsze.
 7. Obiekty aukcyjne można oglądać, po wcześniejszym ustaleniu terminu, w siedzibie antykwariatu do 4 czerwca 2021 r. do godz. 16.00.
 8. Od 7.06.2021 r. wylicytowane pozycje można opłacić i odebrać osobiście w siedzibie antykwariatu. 
 9. Zakupione pozycje wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej i InPostu: do instytucji – po otrzymaniu przelewu bankowego, do osób prywatnych – za pobraniem pocztowym lub po przedpłacie. 
 10. Prosimy o przestrzeganie 7-dniowego terminu płatności od daty otrzymania rozliczenia za zakupione pozycje. Jeżeli wpłata nie nastąpi w wymaganym terminie, Antykwariat Kwadryga ma prawo anulować sprzedaż lub naliczać odsetki ustawowe.
 11. Osoba licytująca, podając dane osobowe w procesie rejestracji osobistej bądź pisemnej, wyraża zgodę na przetwarzanie jej danych osobowych w celu udziału w aukcji, zgodnie z Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych oraz Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Administratorem danych osobowych uczestników aukcji jest Antykwariat Kwadryga. Licytujący ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz złożenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, na zasadach określonych w Ustawie o ochronie danych osobowych. 
 12. Antykwariat jest zobowiązany do gromadzenia danych osobowych (imię, nazwisko, nr pesel) uczestników aukcji, dokonujących transakcji powyżej 10 tysięcy złotych, w Księdze Ewidencyjnej Zabytków Przyjętych lub Oferowanych do Zbycia i Wydanych Ekspertyzach (Dz. U. z 04.12.2017 r. poz. 2249). 
O aukcji


FAQ
O sprzedawcy
Antykwariat Kwadryga
Kontakt
Artur Jastrzębski Antykwariat Kwadryga
room
ul. Wilcza 29A / 25
00-544 Warszawa
phone
+48226221154
Godziny otwarcia
Poniedziałek
11:00 - 18:00
Wtorek
11:00 - 18:00
Środa
11:00 - 18:00
Czwartek
11:00 - 18:00
Piątek
11:00 - 18:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte
keyboard_arrow_up
+