Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
3

Jan Kucz, Chopin

add Twoja notatka 
Opis pozycji
Estymacje: 7 830 - 10 067 EUR

Jan Kucz, Chopin
Brąz;
Sygnowany;
Wymiary: 93 x 30 cm
Rzeźba eksponowana była w Londynie w 1987 roku w ramach pokazu prac konkursowych. 

_____

Jan Kucz (ur. 10 czerwca 1936 w Zarzeczu). W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1982 r. reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji, w latach 1992–2002 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Był wykładowcą w pracowni malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Jan Kucz, to jeden z najznamienitszych przedstawicieli nowego realizmu w polskiej rzeźbie. Jako profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych ukształtował zastępy artystów-rzeźbiarzy. 

Odpowiadając na pytanie o rzeźbę pomnikową - jeden z najistotniejszych obszarów jego działalności twórczej – Jan Kucz tak powiedział: „Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest poczucie uczestniczenia w budowaniu życia, odpowiedzialności za stan kultury i humanizmu (…). To gotowość podjęcia wysiłku, wyjścia z własnych hermetycznych wizji, ambicji tłumaczonych prawem oraz obowiązkiem postawy szczerej twórcy. By podjąć z poziomów ludzi „zostawionych” nieświadomie oddalających się w swoim nieprzygotowaniu od sztuki i kultury. Pomnik ma być formą skutecznego dialogu z nimi, bez rażącego uszczerbku dla jakości tego spotkania”.

Owe stworzone przez artystę przestrzenie dialogu rozsiane są po całym kraju. By wspomnieć klęczącego na częstochowskich błoniach Kardynała Stefana Wyszyńskiego, spoglądającego na radomski pałac Sandomierski Jana Kochanowskiego, czy dostojnego Cyryla Ratajskiego z poznańskiego Placu Andersa. To zaledwie trzy spośród kilkunastu monumentalnych realizacji pomnikowych, które od dekad pozostają nieodłączną częścią krajobrazu polskich miast.

Twórczość profesora Kucza wystawiana była m.in. w Hadze, Madrycie, Lizbonie i Paryżu. W 1982 roku artysta reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji.

Przestrzeń ekspresji artystycznej Jana Kucza to harmonijny mariaż maestrii warsztatowej z substratem refleksji filozoficznej:
Sztuka jest nieustającą nadzieją, obietnicą. Jest tęsknotą za wyższym stanem tego, co przynosi logika ziemskiego przyciągania. (…) nie chce być zawładnięta przez ludzką inteligencję. Jest raczej wynikiem nieustannego szamotania się artysty między chcieć a móc, między zdaje mi się a wiem.(...) Sztuka realizująca swoje ambicje formowania ludzkiego bytu, kulturowego i humanistycznego, nie może beztrosko dla doraźnych potrzeb chwili, mieć arogancki stosunek do przeszłości oraz działać bez troski o wyraz i kształt człowieczego jutra. W swoich działaniach sztuka wśród wielu cech ją tworzących ujawniać winna wrażliwość moralną”.

Artysta przez lata prowadził działalność dydaktyczno-pedagogiczną: „Jak długo jestem uczniem mojego studenta, tak długo jestem młody i wspinam się w górę” - pisze. Od 1989 roku jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w latach 1984-1986 sprawował funkcję jej prorektora.


Aukcja
I Aukcja Rzeźby Współczesnej - Czołowi żyjący polscy artyści
gavel
Data
27 grudnia 2020 CET/Warsaw
date_range
Cena wywoławcza
4 474 EUR
Estymacje
7 830 - 10 067 EUR
Cena sprzedaży
6 600 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
5 593 EUR
Przebicie
148%
Wyświetleń: 405 | Ulubione: 2
Aukcja

Galeria Lampert

I Aukcja Rzeźby Współczesnej - Czołowi żyjący polscy artyści
Data
27 grudnia 2020 CET/Warsaw
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
18.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  20 000
  > 2 000
  50 000
  > 5 000
  100 000
  > 10 000
 
Regulamin

I

 1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki, powierzone przez artystów lub stanowiące własność Galerii Lampert.
 2. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą, podaną w katalogu oraz estymację. 
 3. Do wylicytowanej ceny doliczona jest opłata organizacyjna w wysokości 18%. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej.
 4. Galeria Lampert zastrzega sobie prawo do odwołania aukcji bez podania przyczyny. 


II

 1. Osoby zainteresowane licytacją mają możliwość złożenia oferty kupna (z dowolnym limitem ceny) w dniach poprzedzających aukcję. W licytacji wezmą udział w ich imieniu pracownicy Galerii Lampert (Informacja o wysokości proponowanej najwyższej ceny jest informacją całkowicie poufną). 
 2. Istnieje możliwość telefonicznego udziału w licytacji poszczególnych obiektów, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia w Galerii Lampert. 
 3. Galeria Lampert nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne w tym brak możliwości połączenia się telefonicznego z klientem w trakcie trwania licytacji. 


III

 1. Aukcja prowadzona jest przez upoważnioną osobę – aukcjonera.
 2. Licytacja zaczyna się od ceny wywoławczej podanej w katalogu. Większość obiektów posiada cenę gwarantowaną poniżej której, obiekt nie może zostać sprzedany bez zgody artysty. Cena gwarantowana jest znana tylko Galerii, sprzedającemu i aukcjonerowi i stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.
 3. O wysokości kwoty postąpienia decyduje aukcjoner. Zwyczajowo stanowi ona około 10% poprzednio zgłoszonej oferty. 
 4. Aukcjoner jest upoważniony do samodzielnego składania kolejnych ofert lub w odpowiedzi na oferty osób licytujących, aż do osiągnięcia ceny gwarantowanej.
 5. Nabywcą zostaje osoba, która zaproponowała najwyższą cenę. Uderzenie młotkiem przez aukcjonera jest równoznaczne z zakończeniem licytacji. Jeżeli licytacja zostaje zakończona w sposób sporny, aukcjoner jest upoważniony do rozwiązania sporu lub ponownego przeprowadzenia licytacji. 
 6. Umowa sprzedaży nie zostaje zawarta, gdy licytacja kończy się poniżej ceny gwarantowanej. W takim przypadku zawarcie umowy kupna-sprzedaży musi zostać zatwierdzone przez właściciela licytowanego obiektu, który na podjęcie decyzji ma 7 dni kalendarzowych. Wylicytowana cena stanowi w takim przypadku wiążącą ofertę nabywcy. Jeśli po aukcji zostanie zgłoszona kolejna oferta zakupu – co najmniej w cenie gwarantowanej – pierwszemu oferentowi przysługuje prawo pierwokupu w cenie gwarantowanej. 


IV

 1. Nabywca zobowiązany jest wykupić obiekt w ciągu 5 dni od zakończenia aukcji lub od uzgodnienia oferty. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20% wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas uregulowana w terminie do 10 dni od zakończenia aukcji. W przypadku niedotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku.
 2. Prawo własności przechodzi na kupującego w momencie uregulowania całej kwoty. 


V

 1. Galeria Lampert daje gwarancję autorstwa i innych cech obiektu , opisanych w katalogu.
 2. Galeria Lampert nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów. 
O aukcji

Pochodzą z różnych regionów Polski i ukończyli różne Akademie Sztuk Pięknych. Artyści tworzący w drewnie, szkle, brązie, ceramice i innych materiałach. Twórcy dopiero wyznaczający swoją artystyczną ścieżkę jak i tacy, którzy już odcisnęli wyraźny ślad w historii polskiej sztuki współczesnej. Powiedzieć, że są najlepszymi, nadal żyjącymi, polskimi rzeźbiarzami i rzeźbiarkami – to powiedzieć zdecydowanie zbyt mało!


Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na pierwszą Aukcję Rzeźby Współczesnej, na której pragniemy zaprezentować bez wątpienia wyjątkowe, artystyczne osobowości. Co istotne – osobowości nadal będące wśród nas. Artystów, których można poznać, z którymi można porozmawiać, i których historię można śledzić na własne oczy. Pragniemy zerwać z pewnego rodzaju kultem twórców którzy już od nas odeszli i pokazać, że wśród nas są artyści równie istotni dla naszego dorobku kulturowego. 


Obok kilkudziesięciu rzeźb, chcielibyśmy także zaprezentować Państwu dwie prace Henryka Cześnika. Rysunek i – tak bardzo charakterystyczny dla Jego działalności – obraz namalowany na prześcieradle. Pomimo odmiennej dziedziny prof. Cześnik jest artystą niezwykle ważnym dla naszej galerii i nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go zabraknąć na organizowanej przez nas premierowej aukcji. 


Zapraszamy serdecznie do udziału. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z nami – z radością rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Istnieje możliwość zobaczenia każdego z obiektów w naszej stacjonarnej galerii w Krakowie – po uprzednim uzgodnieniu terminu.


Galeria Lampert

Dane kontaktowe:
[email protected]
+48730952901
www.galerialampert.com

FAQ
O sprzedawcy
Galeria Lampert
Kontakt
Galeria Lampert
room
ul. Floriańska 44
31-021 Kraków
phone
+48730952901
Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także
keyboard_arrow_up