Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
8

Sylwester Ambroziak, Dziewczynka

add Twoja notatka 
Opis pozycji
Estymacje: 7 830 - 10 067 EUR

Sylwester Ambroziak, Dziewczynka
Masa akrylowa, farba,
Praca sygnowana,
Wysokość: 143 cm
Rok powstania: 2017
_____

Sylwester Ambroziak urodził się w 1964 roku w Łowiczu. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom obronił w 1989 w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego /w  tzw. „Kowalni” obok Kozyry, Althamera czy Żmijewskiego/. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Był wielokrotnym stypendystą między innymi Fundacji Notoro i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Fundacji Kultury czy Kulczyk Foundation. Trzykrotnie nominowano go do nagrody „Paszporty Polityki” w 1994, 1999 i 2008 roku. 

Jego rzeźby to przede wszystkim pokaźnych rozmiarów figury w drewnie, choć obecnie wykorzystuje także silikon, masy akrylowe i żywicę epoksydową.

Jego debiutanckie prace wpisywały się w nurt Nowej Ekspresji w sztuce młodych. Również w późniejszej twórczości artysta swój styl opiera na ekspresjonistycznych środkach wyrazu: uproszczeniu i zbrutalizowaniu kształtów, przerysowaniu proporcji, oraz kontrastowej polichromii. Na wyraz jego rzeźb oddziałała sztuka prymitywna, archaiczna i ludowa, w tym charakterystyczne cechy formalne figur i masek afrykańskich. Rolę współczesnego twórcy porównuje Ambroziak z działaniami szamana - artysty, kapłana i uzdrowiciela. 

W 1993 roku artysta w ten sposób mówił o swych dążeniach twórczych: 

"Kształt moich rzeźb to efekt kilkuletnich poszukiwań formy, która najlepiej odpowiadałaby mojemu temperamentowi. Poszukuję w człowieku elementów pierwszych, dlatego zwracam się ku religijnym kulturom pierwotnym: rzeźbie afrykańskiej czy sztuce Amazonii. Wszystko ma tam głęboki sens, nie ma w nich przypadku". 

W swoich dziełach chętnie podejmuje motywy i tematy antyczne, przedstawiając je w zgoła nieklasycznej formie. Drugim ulubionym jego wątkiem są tematy biblijne i chrześcijańskie, często poddawane – poczynając od drastycznego dyplomu – interpretacji i uaktualnieniom dalekim od kanonu i doktryny. 

Istotną rolę w twórczości Ambroziaka odegrała sytuacja polityczna w Polsce w latach 80-tych oraz dominująca rola katolicyzmu w polskim społeczeństwie. Z drugiej strony artysta reaguje na współczesną kulturę masową (w tym komiksy, kreskówki, filmy z gatunku science fiction) i agresywne przekazy medialne. Figura lalki służy mu do konfrontacji nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni z nieustannym zmaganiem z brutalną rzeczywistością. Groteskowo zdeformowane, przeskalowane i nieoszlifowane postacie Ambroziaka są  niemalże prowokacyjnie brzydkie. Nazywane przez artystę „Minotaurami” i „Laleczkami” - humanoidalne istoty o anonimowych twarzach - jednocześnie dają świadectwo i rzucają wyzwanie naszej współczesności.

Często wystawiał za granicą, szczególnie w Niemczech, we Francji i we Włoszech. Jego prace były też prezentowane na przeglądowych lub problemowych wystawach sztuki polskiej.

Bronisław Krzysztof o Sylwestrze Ambroziaku:

„Konsekwencja” – to słowo wyrażające postawę artysty.
Swoje wypowiedzi artystyczne określa w formach oryginalnych, pochodzących z jego świata.
Ten świat się zmienia, wraz z kompozycją i ideą, którą artysta chce nam przedstawić.
Jest oryginalny, jednostkowy, w swoich formach artystycznych.
Pozwala to na szerokie pole interpretacji osobistej realizowanych rzeźb przez tego wyśmienitego w swojej postawie, artystę.

Aukcja
I Aukcja Rzeźby Współczesnej - Czołowi żyjący polscy artyści
gavel
Data
27 grudnia 2020 CET/Warsaw
date_range
Cena wywoławcza
4 922 EUR
Estymacje
7 830 - 10 067 EUR
Cena sprzedaży
Sprzedaż warunkowa
7 919 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
6 711 EUR
Przebicie
161%
Wyświetleń: 415 | Ulubione: 0
Aukcja

Galeria Lampert

I Aukcja Rzeźby Współczesnej - Czołowi żyjący polscy artyści
Data
27 grudnia 2020 CET/Warsaw
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
18.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  20 000
  > 2 000
  50 000
  > 5 000
  100 000
  > 10 000
 
Regulamin
O aukcji
FAQ
O sprzedawcy
Galeria Lampert
Kontakt
Galeria Lampert
room
ul. Floriańska 44
31-021 Kraków
phone
+48730952901
Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także
keyboard_arrow_up