Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Stare książki – jak je konserwować?

Kolekcjonowanie starych książek to wspaniałe hobby, które wymaga jednak pewnej wiedzy. Pasjonaci pozycji sprzed wielu lat muszą wiedzieć nie tylko gdzie szukać nowych elementów do zbioru, lecz także, w jaki sposób o nie dbać. Wyjątkowo stare książki potrzebują bowiem odpowiedniej konserwacji, która pozwoli cieszyć się nimi jeszcze dłużej. Podpowiadamy, w jaki dbać o stare książki i w jaki sposób przeprowadzić ich renowację.

Jak przechowywać stare książki?

Pierwsze, o co należy zadbać, to odpowiednie miejsce dla starych książek. Zwróć szczególną uwagę na temperaturę. Nieodpowiednie będzie dla nich miejsce w pobliżu kaloryfera, gdzie panuje suche powietrze. Może mieć ono negatywny wpływ na papier. Niewłaściwe jest też trzymanie starych książek w pobliżu kuchni. W tym pomieszczeniu często zmienia się temperatura, a podczas gotowania kłęby pary unoszą się we wnętrzu. To nie są dobre warunki dla książkowych antyków. Oczywiście, miejsce blisko łazienki też nie jest dla nich najlepsze.

Zwróć też uwagę na to, czy stare książki nie znajdują się zbyt blisko okna, przez które do wnętrza wpadają silne promienie słoneczne. Mogą one źle wpłynąć na klej. Bezpośrednia ekspozycja na słońce może doprowadzić do rozklejenia się elementów książki. Jak więc przechowywać stare książki, by jak najdłużej zachowały? Dobrze sprawdzi się pomieszczenie, w którym temperatura utrzymuje się mniej więcej na poziomie 20℃, a miejsce niech będzie przewiewne.

Czy można samodzielnie przeprowadzić renowację starej książki?

Renowacja starej książki, czyli sprawienie, by wyglądała lepiej może być skomplikowane, ale nie musi. Zdarza się, że poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie. Co możesz zrobić bez szkody dla książki? Przede wszystkim możesz podjąć walkę z nieprzyjemnym zapachem. Pomoże Ci w tym soda oczyszczona, którą wsypiesz pomiędzy kartki. Następnie zamknij książkę w kartonowym pudełku – możesz wykorzystać jakieś po przesyłce. Po kilku dniach czas na usunięcie sody. Zrobisz to sprawnie przy pomocy pędzelka. Pamiętaj, by wybrać akcesorium, które ma delikatne włosie. Dzięki temu pozbędziesz się sody, a jednocześnie nie będzie ryzyka, że zniszczysz kartki książki. Niektórzy podejmują się samodzielnego zszywania lub klejenia wiekowej pozycji, jednak warto zastanowić się, czy warto to robić. Introligator z pewnością zrobi to lepiej, a przede wszystkim w sposób bezpieczny dla książki. Naprawdę wartościowe pozycje warto oddać w ręce specjalisty.

Renowacja starych książek – jak przeprowadzają ją specjaliści?

Introligatorstwo to praca, która wymaga niezwykłej precyzji. Zajmujący się nią specjaliści wykonują wszystko głównie ręcznie z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Renowacja starych książek zaczyna się od oceny ich stanu oraz sprawdzenia, jaką techniką została wykonana. Specjalista musi więc sprawdzić, czy jest to egzemplarz zszywany nićmi, czy zszywkami. Często książki muszą być właściwie rozebrane na kartki. Czasem potrzebne jest wyczyszczenie papieru oraz naprawienie ubytków. Do napraw wykorzystywana jest między innymi bibuła japońska – to specjalny, niezwykle cienki papier.

W jaki sposób konserwuje się stare księgozbiory i dokumenty?

Miejsca, w których przechowywane są stare księgozbiory, podejmują się działań konserwatorskich. Biblioteki pełne wiekowych woluminów mają przed sobą skomplikowane zadanie. Dlaczego? Otóż ochrona zbiorów bibliotecznych wymaga zastosowania różnych sposobów ze względu na różnorodność materiałów. Powodują one, że konieczne jest wykorzystanie rozmaitych sposobów konserwacji.

Istnieje mnóstwo czynników, które zwiększają ryzyko, że stare księgozbiory i dokumenty ulegną zniszczeniu. Nie można nie wspomnieć o czynnikach atmosferycznych, a więc temperaturze i wilgotności powietrza. Ważne są też czynniki biologiczne, na przykład drobnoustroje, gryzonie, owady. Niebezpieczeństwo dla starych księgozbiorów i dokumentów tworzy również sam człowiek. Może przecież dojść do podpaleń, kradzieży czy zalania. Z tego powoduje w bibliotekach stosuje się monitoring antywłamaniowe oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe.

W jaki sposób konserwuje się stare księgozbiory i dokumenty? Przede wszystkim dba się o zapobieganie zniszczeniom. Profilaktyka obejmuje między innymi utrzymanie budynku biblioteki w dobrym stanie. Oznacza to stworzenie odpowiednich warunków klimatycznych – we wnętrzach musi więc panować odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie.

Jeśli zbiory noszą ślady pleśni, muszą zostać poddane dezynfekcji. Do wykonania jej może służyć specjalna komora. Stosuje się również odkwaszanie. Ważne jest również używanie pudeł, teczek i kopert, które pozwalają w bezpieczny sposób przechowywać zbiory.

Problem kwaśnego papieru występuje w wielu bibliotekach, a związany jest z tym, że do produkcji papieru używano kiedyś siarczanu glinu. By zneutralizować problem, stosuje się metody chemiczne. Dzięki temu papier staje się bardziej odporny na starzenie. Obecnie prowadzi się również digitalizację, co oczywiście jest ważne, ponieważ pozwala zachować na dłużej treść książki czy dokumentu. Niestety w żaden pozytywny sposób nie wpływa to na sam obiekt, jednak jest bardzo potrzebne.

Skorzystaj z naszych aukcji internetowych i ciesz się większym księgozbiorem!

Jeśli chcesz znów powiększyć swój zbiór książek, zajrzyj na nasze aukcje. Znajdziesz wśród nich licytacje wyjątkowych pozycji, które każdy pasjonat literatury chciałby mieć w swojej kolekcji. Nie brakuje również aukcji obrazów i monet. Licytowanie w OneBid nie sprawi Ci żadnych trudności. Z łatwością odnajdziesz się na naszej platformie aukcyjnej, gdzie znajdziesz między innymi zakładki z artystami. To ułatwi Ci wyszukanie interesujących przedmiotów. Dodasz artystę do ulubionych, dzięki czemu wyświetlą Ci się informacje, czy jakieś dzieło danego artysty jest dostępne w ofercie aukcyjnej. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki, wpisując interesujące Cię słowo.

01/07/2022

keyboard_arrow_up