Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Co wpływa na wartość książki – 10 czynników decydujących

Książki to jedne z przedmiotów, których poszukują kolekcjonerzy. Wartość niektórych jest naprawdę ogromna. Ceny za używane egzemplarze mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Od czego zależy, jaka jest cena za konkretny egzemplarz? Dowiedz się, co wpływa na wartość książki. Poznaj 10 czynników.

Nakład a wartość książki

Pozycje, których nakład był niewielki, będą miały zdecydowanie wyższą cenę od tych o dużym nakładzie. Im więc mniej dostępnych sztuk na rynku, tym wartość książki jest większa. Trzeba jednak pamiętać, że ta zasada nie za każdym razem ma potwierdzenie w rzeczywistości. Dlaczego? Niektóre książki są przecież wydawane w małym nakładzie, ponieważ niewiele osób po prostu by je kupiło. Jeśli więc książka jest poszukiwana przez wiele osób i ceniona, a jednocześnie ma niski nakład, to jej wartość ulega zwiększeniu.

Wiek a wartość książki

Stare książki wydają się być najcenniejsze. Faktycznie jest tak, że rok wydania nie pozostaje bez wpływu na wartość książki. Podobnie jednak jak w przypadku nakładu nie wszystko jest tak oczywiste. Książka wydana przed 1939 rokiem jest oczywiście cenna, ponieważ niewiele osób ma taką pozycję w swojej biblioteczce. Nie oznacza to jednak, że taki egzemplarz osiągnie zawrotną cenę. Tak naprawdę o wiele większą wartość mają jednak te pozycje, które zostały wydane około 1800 roku.

Wiedza a wartość książki

Wyższą cenę mają te książki, które zawierają ważną wiedzę. Taką, która nie jest dostępna nigdzie indziej. Dla kogoś może być to książka niezwykle potrzebna, a dla innej osoby zupełnie bezwartościowa. Przykładem są książki dotyczące konkretnego regionu. Dla osób zajmujących się opisywaniem go wiedza będzie bardzo cenna, a wiele osób może po prostu nie obchodzić zawartość takiego egzemplarza. W tym przypadku trzeba też wziąć pod uwagę niski nakład, który połączony z dużą wiedzą zawartą w książce podnosi cenę.

Pochodzenie a wartość książki

Na cenę wpływa historia konkretnego egzemplarza. To, kto był jego właścicielem wcześniej. Czy to książka, która znajdowała się kiedyś w domu ważnej osobistości lub w ważnej instytucji. Przykładem może być książka z domu naukowca. Taka, która doprowadziła do odkrycia czegoś, pomagała mu w pracy.

Stan a wartość książki

Książka będzie miała wyższą wartość, jeśli będzie dobrze zachowana. To oznacza, że nie powinno brakować w niej stron, a każde słowo powinno być możliwe do odczytania. Oczywiście są sytuacje, w których ta zasada się nie sprawdza. Istnieją przecież książki, których jest tak niewiele na rynku, że nawet zniszczone są ogromnie wartościowe.

Wydanie a wartość książki

Kolekcjonerzy książek zwracają uwagę na wydanie. Dla osób po prostu czytających książki nie ma większego znaczenia, czy jest to pierwsze wydanie, czy też ma w rękach książkę po dodruku. Następne wydania mogą być nawet ładniejsze, jednak dla kolekcjonerów nie to jest ważne. Większą wartość będzie miało pierwsze wydanie książki, ponieważ ma je mniej osób. Jeśli nastąpił dodruk książki, oznacza to, że była popularna. Z pewnością więc zadbano, żeby na rynku pojawiło się jej więcej, a to sprawia, że pierwsze wydania ma mniej osób.

Ilustracje a wartość książki

Wartość książki podnoszą ilustracje, a szczególnie te wykonane przez znanego ilustratora. Każdy tytuł może mieć przecież wydania z ilustracjami od różnych autorów. Niektóre są bardziej udane, inne mniej. Niektórzy artyści zaczęli cieszyć się ogromną sławą, a to pośrednio wpływa na wartość książki.

Oprawa a wartość książki

Oprawa również może wpływać na wartość książki, nawet jeśli jej zawartość nie jest czymś wyjątkowym. To możliwe, jeśli oprawa jest wzbogacona, na przykład kamieniami szlachetnymi czy srebrem. Może mieć też brzegi pozłacane prawdziwym złotem. Zdarza się więc, że treść książki nie jest wartościowa, ale oprawa jest na tyle wyjątkowa, że podnosi wartość książki.

Autograf autora a wartość książki

Często zdarza, że kilkaset lub kilka tysięcy pierwszych książek autor podpisuje – to rozwiązanie jest dzisiaj popularne. Jeśli stara książka, o niewielkim nakładzie będzie miała autograf autora, to jej wartość ulegnie zwiększeniu.

Dedykacja a wartość książki

Czynnikiem decydującym o wartości książki jest też dedykacja. Oczywiście nie może być to dedykacja od kogokolwiek. Żeby wpływała na wartość książki, musi pochodzić od znanej, cenionej osoby. Wartość książki podniosą również zapiski, które ktoś poczynił podczas czytania. Kolejny raz jednak zwróć uwagę na to, czyje są to zapiski. Pochodzące od przypadkowego człowieka nie powodują wzrostu wartości książki, a wręcz przeciwnie – mogą tę wartość obniżyć.

Licytuj wartościowe książki w OneBid!

Wiesz już, co wpływa na wartość książki. Data wydania, ilustracje, oprawa, stan książki czy wiedza w niej zawarta – to wszystko podnosi lub obniża cenę konkretnego egzemplarza. Chcesz zwiększyć swoją kolekcję? Zajrzyj do OneBid, gdzie znajdziesz duży wybór aukcji książek. Zakup rzadkich, starych egzemplarzy jest świetnym sposobem na inwestowanie. Ich wartość będzie bowiem z czasem rosła.

Licytowanie na naszym portalu aukcyjnym nie sprawi Ci trudności. Z łatwością odnajdziesz przedmioty od interesujących Cię twórców. Dostępne są aukcje nie tylko książek, lecz także monet czy dzieł sztuki, na przykład obrazów. Skorzystaj z zakładki z nazwiskami artystów, by odnaleźć ulubionego twórcę i sprawdzić, czy są dostępne aukcje jego dzieł. Możesz też otrzymywać powiadomienia, jeśli takie aukcje się pojawią. Przygotowaliśmy również wyszukiwarkę, w którą wystarczy wpisać tematykę dzieła, jaka Cię interesuje. Możesz zapoznać się z archiwalnymi aukcjami, żeby sprawdzić, na jakim poziomie kształtowały się ceny. Z licytowaniem na naszym portalu aukcyjnym poradzą sobie też osoby początkujące. Przygotowaliśmy listę wskazówek, która ułatwi Ci rozpoczęcie przygody z kolekcjonowaniem wartościowych przedmiotów.

08/07/2022

keyboard_arrow_up