Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Stare obrazy — jak zacząć w nie inwestować?

Czasy kryzysu i niepewności zawsze sprzyjają temu, aby ulokować pieniądze w zróżnicowanych dobrach inwestycyjnych. Nie zawsze jednak chodzi o złoto, obligacje lub nieruchomości. Przedmioty inwestycyjne to również bardzo ciekawa kategoria, a do nich należą także obrazy inwestycyjne. Można je określić nie tylko jako źródło lokaty kapitału, ale także grupę przedmiotów ozdobnych, które mają bardzo wysokie walory estetyczne. Może się okazać, że nie tylko wzbogacimy się dzięki nim, ale także stworzymy niebanalną kolekcję podziwianą przez znajomych. Co warto wiedzieć o inwestowaniu w obrazy?

Dlaczego warto postawić na obrazy inwestycyjne?

Dlaczego to obrazy inwestycyjne miałyby rywalizować ze srebrem, nieruchomościami lub papierami wartościowymi? Z pewnością impulsem może być odwiedzenie dowolnego muzeum lub galerii sztuki i zachwyt nad tamtejszymi eksponatami. Często pojawia się wówczas poczucie, że samemu chciałoby się posiadać takie cenne, ale i piękne przedmioty. To jednak nie wszystko, bo rynek dzieł sztuki jest bardzo zróżnicowany. Efekt? Nie trzeba być milionerem, aby nabyć za własne oszczędności obraz o sporej wartości materialnej. Zwłaszcza dzieła młodych artystów mogą stać się doskonałą inwestycją.

Czy inwestycja w obrazy się opłaca?

Dlaczego inwestycja w obrazy może się opłacać? Przede wszystkim warto podkreślić, że inwestowanie w sztukę ma bardzo specyficzne cechy. Obrazy mogą przetrwać całe stulecia, ale mimo wszystko są mniej trwałe np. od biżuterii. Stąd też dla ich ceny zawsze istotne znaczenie ma sposób przechowywania oraz zachowanie pierwotnych cech.

Dodatkowo inwestycji w obrazy towarzyszy zmienność innego rodzaju. Chodzi zwłaszcza o zmienność trendów, które bezpośrednio wpływają na cenę poszczególnych przedmiotów. Może się więc okazać, że kupiony dzisiaj obraz będzie sprzedany w czasie większego zapotrzebowania na tego typu sztukę. Oczywiście prawidłowość ta funkcjonuje również w drugą stronę i warto o tym pamiętać, aby nie stracić pieniędzy.

Przy inwestycji w obrazy już na wstępie warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii: okazuje się, że dawne malarstwo jest bardziej doceniane od prac autorów współczesnych. Oczywiście nie oznacza to, że te ostatnie nie są dobrymi dobrami inwestycyjnymi. Pomimo zmieniających się trendów za bardzo cenne uważane są np. dzieła polskich malarzy z przełomu XIX i XX w. Dużym zainteresowaniem cieszy się także sztuka lat 50. i 60. XX w.

Inwestycje w obrazy — podstawowe kwestie

O czym warto pamiętać, planując inwestycję w obrazy? Specjaliści przewidują, że ulokowanie części swoich oszczędności w dziełach sztuki może być dość bezpiecznym ruchem. Dlaczego tak się dzieje? Wartość takich przedmiotów jest w niewielkim stopniu związana z zawirowaniami politycznymi i gospodarczymi. Można więc przypuszczać, że wydanie części własnych oszczędności na dzieło sztuki to dobra inwestycja w trudnych i niespokojnych czasach.

Nie wolno jednak wydawać własnych pieniędzy bez żadnego planu, bo to prosta recepta na poniesienie strat. Można ich doświadczyć zawsze, także przy nieprzemyślanych inwestycjach w obrazy. Przy tym właśnie malarstwo stanowi ten rodzaj dzieł sztuki, w który inwestuje się najchętniej. Być może duże znaczenie ma tu sfera estetyczna i możliwość np. stworzenia bardzo ciekawej kolekcji.

Inwestycje w obrazy są jednak trudniejsze do przewidzenia. Nie wiadomo, jak duży popyt będzie na danego typu sztukę. Jednocześnie trzeba je traktować raczej długoterminowo. Mogą przynieść znaczące zyski, ale dopiero po wielu latach. Inwestując w sztukę, trzeba więc spodziewać się długotrwałego zamrożenia kapitału i traktować taką sytuację jako normalną.

Jak inwestować w sztukę? Dobre oszacowanie wartości

Jak inwestować w sztukę, aby nie ponieść strat? Przede wszystkim warto mieć podstawową wiedzę na temat tego, w co chce się ulokować własne środki finansowe. O sztuce mówi się czasami jako o „aktywach emocjonalnych’’ - z pewnością wrażenie estetyczne przekłada się tu w dużej mierze na cenę osiąganą przez poszczególne obrazy. Nie oznacza to jednak, że do zakupu obrazów można podchodzić, doceniając tylko walor artystyczny. O czym warto pamiętać?

Po pierwsze, ważne jest dobre zapoznanie się z rynkiem. Warto znać możliwości oferowane przez portale aukcyjne, takie jak OneBid. Dzięki nim można w bardzo wygodny i dość bezpieczny sposób zabrać się za inwestowanie w sztukę. Bardzo istotne jest także zbieranie nowych doświadczeń i nabywanie wiedzy. To właśnie dzięki nim można dowiedzieć się, jak inwestować w sztukę, aby przynosiło to korzyści finansowe.

Jak sprawdzić, czy obraz jest wartościowy? Warto pamiętać o tym, że na rynkową wartość obrazu składa się przynajmniej kilka istotnych czynników, pomijając już nawet te drugorzędne. Cena obrazu na rynku jest uzależniona przede wszystkim od:

  • autentyczności dzieła — to podstawowy czynnik, który należy brać pod uwagę; tylko obraz o potwierdzonej autentyczności może zyskać wysoką cenę na rynku;
  • dziejów wycenianego obrazu — czasami zdarza się, że konkretny obraz stanowi przełomowe dzieło w życiu danego artysty lub powstawało w szczególnie ważnym dla niego czasie; bywają wreszcie takie dzieła, które zajmują szczególne miejsce w dziejach narodu;
  • panującej mody — niektóre szkoły w malarstwie stają się bardziej popularne od innych; niekiedy też postać konkretnego artysty staje się obiektem zainteresowań kolekcjonerów choćby z uwagi na to, że stał się on bohaterem filmu czy książki;
  • rodzaju obrazu — okazuje się, że bardzo cenne są pejzaże i autoportrety sławnych artystów;
  • epoki — za dobrą inwestycję uchodzą dzieła polskich mistrzów z przełomu XIX i XX w., w ostatnich latach na popularności zyskują też prace z lat 50. i 60. XX w.;
  • szczególnych znaków — badania pokazują, że nawet umiejscowienie podpisu sławnego autora ma znaczenie; okazuje się, że istotne jest także to, jak wielki jest ten element.

Inwestowanie w obrazy a bezpieczeństwo

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o inwestowanie w obrazy? Warto pamiętać, że z taką działalnością związane są różne ryzyka. Pierwszym i najbardziej powszechnym jest możliwość ulokowania środków finansowych w nieprzemyślany sposób. Wówczas zwrot z inwestycji może być niższy od oczekiwanego lub pojawić się po dość długim czasie.

Trzeba też pamiętać o tym, że inwestowanie w obrazy sprzyja natrafieniu na osoby nieuczciwe. Mogą one zataić istotne fakty, a w skrajnych przypadkach nawet dopuścić się fałszerstwa. Dlatego kluczowe jest kupowanie dzieł z pewnych źródeł. Ważnym dokumentem pozostaje tutaj zawsze certyfikat autentyczności obrazu.

Inwestowanie w obrazy może być ciekawym zajęciem. Można nie tylko stworzyć prywatny zbiór wyjątkowych dzieł sztuki, ale także sporo zarobić. Jak zacząć się tym zajmować? Niekoniecznie trzeba dysponować milionami na koncie, bo rynek pełen jest ciekawych okazji na różnych poziomach cenowych. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań, takich jak internetowy portal aukcyjny OneBid. Dzięki jego ofercie można w wygodny sposób wziąć udział w licytacjach dzieł sztuki. Zainteresowany? Już teraz sprawdź aktualne aukcje.

01/02/2023

keyboard_arrow_up