Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Na co zwrócić uwagę przed zakupem złotej biżuterii?

Jakie złoto kupować? Czy stawianie na złoty kruszec w postaci innej niż monety i sztabki jest uzasadnione? Okazuje się, że bardzo wiele osób decyduje się na kupowanie biżuterii wykonanej ze złota. Jest ona nie tylko lokatą kapitału, ale także cenioną ozdobą. Może sprawdzić się jako wspaniały dodatek do odświętnego stroju. Chociaż zakup złotych pierścionków, kolczyków lub naszyjników może się opłacić, to warto zachować nieco ostrożności. Na co zwrócić uwagę przed nabyciem złotej biżuterii? Oto kilka przydatnych porad.

Jakie złoto kupować? Nie tylko sztabki i monety

Cenne kruszce od niepamiętnych czasów zaprzątały ludzką uwagę. Pod różnymi postaciami stawały się obiektem westchnień osób, które chciały pomnożyć swój majątek. Jakie złoto kupować obecnie? Z pewnością do najlepszych produktów inwestycyjnych warto zaliczyć złoto w postaci fizycznej. W szczególności chodzi o sztabki i monety bulionowe, które najłatwiej wymienić i stosunkowo trudno sfałszować.

Co ze złotą biżuterią? Ona również ma znaczną wartość i może stanowić dobrą inwestycję. Trzeba jednak pamiętać, że jej upłynnienie może być trudniejsze. Dodatkowo płaci się tutaj nie tylko za same cenne materiały, ale również za pracę ich twórcy. Dodatkowo wycena jest tu trudniejsza, bo obejmuje także drogie kamienie lub inne metale, które wykorzystuje się do produkcji pierścionków, bransoletek, kolii czy kolczyków.

Dlaczego warto inwestować w złoty kruszec pod postacią biżuterii?

Dlaczego kupowanie złotej biżuterii może być dobrym pomysłem? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że obok wartości wymiernej ma ona duży walor estetyczny. Nie jest przypadkiem, że to właśnie złote łańcuszki, pierścionki czy naszyjniki towarzyszą nam w najważniejszych momentach życia. To one bywają wyczekiwanymi prezentami na chrzest lub pierwszą komunię, nieodłącznie związane są z zaręczynami i stanowią cenne podarunki dla kochanych osób. Od kiedy sięga się pamięcią, są również ważnym dopełnieniem ubioru. Kochają je modne kobiety, ale przedmioty ze złota często stanowią też dopełnienie kreacji męskich.

Dobra próba złota, czyli jaka?

Czym kierować się przy wyborze biżuterii z cennego kruszcu? Oczywiście element artystyczny jest bardzo ważny, ale bywa przy tym złudny. Jak więc ocenić wartość pierścionka, bransoletki czy naszyjnika? Dobra próba złota jest w cenie i warto się nauczyć ją rozpoznawać. O czym warto wiedzieć przede wszystkim?

  • Próba złota to miara, która informuje nas o zawartości złota w 1000 jednostkach masy danego stopu.
  • Nie istnieje taka biżuteria, która byłaby w 100% wykonana ze złota. Jest to spowodowane choćby względami praktycznymi i tym, że stopy są trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia.
  • Próby złota wprowadzono po to, aby można było łatwiej porównywać między sobą złote przedmioty. Oznaczenie próby nabija urząd probierczy.
  • Wysoka wartość próby oznacza, że w danym przedmiocie jest stosunkowo duża zawartość szlachetnego kruszcu.

Jaka jest dobra próba złota? Najczęściej jest to ta możliwie najwyższa. Na rynku dostępne są przedmioty wykonane ze złota o różnych próbach. Jednymi z popularniejszych są te o próbie 585. Oznacza to, że na 1000 części materiału służącego do wykonania danego przedmiotu przypada 585 części złota.

Trzeba pamiętać o specyficznych właściwościach złota. Jest ono metalem stosunkowo plastycznym i nietrwałym. Właśnie dlatego tak często wykorzystuje się złoto o próbie 585, nie zaś 750. Większa zawartość szlachetnego kruszcu w przedmiocie może sprawić, że będzie on bardziej podatny na wygięcia i szybciej będzie na nim widać ślady użytkowania. Próba 585 uchodzi za rozsądny kompromis pomiędzy wysoką zawartością złota a wytrzymałością przedmiotu.

Jak sprawdzić złoto bez próby?

Może się jednak okazać, że na danym przedmiocie nie zostało wybite oznaczenie próby. Nie musi to wcale oznaczać, że mamy do czynienia z fałszerstwem lub bezwartościowym świecidełkiem. Warto pamiętać, że wybicie stosownego oznaczenia jest w Polsce wymagane na wszystkich złotych przedmiotach, które są dopuszczone do obrotu. Wyjątek stanowią przedmioty o wadze poniżej 1 g. Niekiedy zdarza się jednak, że odziedziczyliśmy lub w inny sposób udało nam się nabyć biżuterię bez takiego oznaczenia. Bardzo często chodzi o kosztowności wykonane w zamierzchłych czasach.

Jak sprawdzić złoto bez próby? Najlepszym rozwiązaniem będzie w takim przypadku pójście z przedmiotem do jubilera. Już wstępne oględziny okiem fachowca pozwolą na wyrobienie sobie zdania na temat danej biżuterii. Pewności można nabrać po zastosowaniu przez fachowca specjalnego płynu lub wykorzystaniu zaawansowanych przyrządów.

Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? Domowe sposoby

Czasami nie ma jednak dość czasu na to, by choćby wstępnie wykluczyć możliwość podróbki. Innym razem to ciekawość zwycięża i bardzo zależy nam na stwierdzeniu, czy posiadany przez nas przedmiot faktycznie wykonany jest z cennego metalu. Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? Jak już wiadomo, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty. Są jednak także pewne domowe metody, które mogą przybliżyć nas do prawdy.

  • Dokładne obejrzenie przedmiotu przez lupę — biżuteria wykonana ze złota dobrej jakości nie będzie miała przebarwień.
  • Posłużenie się magnesem — charakterystyczną cechą złota jest to, że nie ma ono żadnych właściwości magnetycznych, nie będzie więc przyciągane przez magnes.
  • Wykorzystanie tzw. testu Archimedesa — jego wykonanie jest trudniejsze, ale daje lepsze rezultaty i większą pewność. Wykorzystuje się tu fakt, że złoto ma gęstość 19,3 g/cm3. Cały test polega na wlaniu wody do naczynia i obliczaniu jej objętości wg wzoru. Następnie wkłada się do niego biżuterię i oblicza ilość wypartej przez złoto wody. Jeśli wynik jest zbliżony do gęstości złota, to można uznać, że mamy do czynienia właśnie z tym surowcem. Niestety, chociaż nie potrzeba tu zaawansowanych sprzętów, to konieczność dokonywania skomplikowanych obliczeń bardzo utrudnia zastosowanie tej metody.

Kolor złota a jego autentyczność

Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? Czy biżuteria o określonej próbie powinna mieć konkretną barwę? Teoretycznie, biżuteria ze złota wysokiej próby powinna mieć szczególnie intensywny kolor. Takie przekonanie może być jednak złudne, bo na rynku dostępne i chętnie wybierane są przedmioty z białego lub różowego złota. Kolor stopu może być więc spowodowany zawartością złota w nim, ale także obecnymi domieszkami innych metali.

  • Białe złoto otrzymuje się w wyniku dodania do złota stopu palladu lub niklu.
  • Uzyskanie różowego złota jest możliwe dzięki dodatkowi cynku i palladu.
  • Możliwe do uzyskania są także inne kolory złota, które powstają dzięki dodatkom miedzi i węgla.

Kupowanie złotej biżuterii przez internet

Zakup złotej biżuterii może być dobrym rozwiązaniem, ale różne produkty odznaczają się rozmaitymi właściwościami. Niekiedy stawia się bardziej na jego wartość, innym razem oryginalny wygląd, a czasem wybiera się biżuterię trwałą, która ma przede wszystkim praktyczne zastosowanie jako ozdoba.

Gdzie można nabyć interesujące przedmioty wykonane z tego cennego materiału? Dobrym wyjściem będzie skorzystanie z internetowych portali aukcyjnych takich jak OneBid. Na licytacjach, które odbywają się zdalnie, możesz nabyć złotą, często kosztowną biżuterię, która z czasem tylko zyska na wartości. Podstawowa wiedza o biżuterii ze złota sprawi, że z łatwością wybierzesz produkty na miarę własnych potrzeb i upodobań.

15/12/2022

keyboard_arrow_up