Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Co wpływa na wartość obrazów?

W Polsce od ponad 30 lat inwestowanie w dzieła malarskie jest postrzegane jako element dywersyfikacji portfela własnych oszczędności. Dość istotne jest przy tym to, aby kolekcjoner-inwestor sam dostatecznie orientował się nie tylko w rynkowych realiach, ale i specyfice obrotu dziełami sztuki. Od czego zależy cena obrazów? W jaki sposób można wycenić dzieło malarskie i co trzeba brać pod uwagę? To kluczowe pytania, na które warto sobie odpowiedzieć.

Cena obrazów — ważna charakterystyka dzieł sztuki

Dlaczego cena obrazu jest taka ważna? Inwestowanie w dzieła sztuki może nie jest sposobem na szybki zysk, ale za to może być elementem długotrwałej strategii inwestowania z możliwością pokaźnego zysku. Chociaż sprzedaż obrazu jest trudniejsza od innych dóbr inwestycyjnych, jak biżuteria, czy złoto, to dzieła malarskie mają też ewidentne atuty. Należy do nich stosunkowo mała wrażliwość na zmiany zachodzące na rynkach finansowych i sytuacji politycznej. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy bezpiecznie ulokować kapitał w trudnych czasach.

Od czego zależy cena obrazu?

Od czego zależy cena obrazu? Co wpływa na to, że dwa dzieła tego samego artysty mogą być wyceniane na bardzo różne kwoty? Przeprowadzana przez specjalistów wycena obrazu uzależniona jest od sporej ilości czynników. Trudno patrzeć na wartość obrazu jako na prostą sumę zainwestowanych w niego materiałów i wycenę pracy włożonej w stworzenie dzieła. Występują przecież stosunkowo proste malunki, które z jakiegoś powodu kosztują krocie.

Z drugiej strony sam zachwyt estetyczny nad dziełem jest kwestią bardzo subiektywną. Nie bardzo nadaje się więc do określenia ceny obrazu. Owszem, ten element jest uznawany za istotny, zwłaszcza przy sztuce nowoczesnej, ale nie tylko on wpływa na to, ile obraz będzie kosztował.

Cennik obrazów uzależniony jest więc przede wszystkim od kwestii związanych z osobą autora i historią dzieła. Trzeba tu jednak dodać bardzo wiele innych czynników, których uwzględnienie wydaje się mniej oczywiste. Warto prześledzić niektóre z nich.

Cennik obrazów a ich autentyczność

Co przede wszystkim wpływa na cenę obrazów? Każdy dom aukcyjny czy kolekcjoner sztuki będą zwracać uwagę na to, czy dane dzieło jest autentyczne. Oryginał zawsze będzie więcej wart od nawet najlepiej wykonanej kopii. Co do prawdziwości autorstwa dzieła nie powinno być przy tym żadnych wątpliwości. Niestety, ale na rynku można spotkać osoby nieuczciwe, które będą chciały zarobić na sprzedaży fałszywek.

Prace podrobione przez fałszerzy bywają mniej lub bardziej doskonałe. W przypadku niektórych starszych i bardzo wartościowych dzieł mogą to być kopie bardzo zaawansowane, które trudniej jest rozpoznać. Co zrobić, aby nie dać się oszukać? Wiedza i doświadczenie są tu bardzo wskazane. Dodatkowo warto o udział w aukcjach tam, gdzie odbywają się one na przejrzystych zasadach. Takie opcje licytowania dzieł sztuki daje np. OneBid.

Cennik obrazów może pójść w dół wtedy, gdy będzie dotyczył dzieł pozbawionych certyfikatów autentyczności. Dokumenty takie mogą wystawiać np. autorzy i właściciele dzieł sztuki, ale także podmioty prowadzące obrót nimi lub specjaliści. Raczej nie warto więc inwestować tam, gdzie brak certyfikatu rodzi wątpliwości. W przypadku dużych wątpliwości warto zdać się na zdanie specjalisty. Można także przeprowadzić badania chemiczne, grafologiczne lub posłużyć się promieniami ultrafioletowymi.

Cena obrazów a ich historia

Od czego jeszcze uzależniona może być cena obrazów? O ich wartości może decydować wyjątkowa z jakiegoś powodu przeszłość. W jaki sposób przejawia się ten aspekt? Może on dotyczyć szczególnej roli, jaką dane dzieło odegrało w życiorysie swojego twórcy lub w historii całej szkoły malarskiej. Może być to rzecz prekursorka, przełomowa, ale także stworzona w trudnym dla artysty momencie. Wówczas obraz postrzegany jest jako związany z traumatycznymi, radosnymi lub w inny sposób wyjątkowymi wydarzeniami.

Cena obrazów może być wreszcie związana ze szczególnymi momentami w historii danego narodu lub danej społeczności. Wówczas również cena takiego dzieła sztuki rośnie, czasami znacznie. Z historią obrazu i jego ceną związane są jeszcze dodatkowe czynniki:

  • interesujące zdarzenia związane z jego wystawieniem lub przechowywaniem; szczególnym względem może się tu cieszyć choćby obraz ukrywany podczas II wojny światowej;
  • obecność obrazu w posiadaniu sławnych ludzi, np. osoby ze świata polityki, kultury lub inne słynne postaci historyczne;
  • wystawianie dzieła w ważnych galeriach np. o znaczeniu europejskim.

Autor a cena obrazu

Sama osoba autora także jest ważna dla wykreowania ceny obrazu. Zdarza się, że rosnący rozgłos jest tu podstawą dla zwiększenia wartości danego dzieła. W wielu przypadkach wyższa cena obrazu pojawia się po śmierci artysty. Wówczas dzieło nabiera cech unikalnych — wiadome staje się to, że nikt już nie będzie tworzyć lepszego dzieła. Dodatkowo dopływ prac danego artysty na rynek zostaje definitywnie przerwany.

Cennik obrazów a znaczenie mody

Warto przy tym dodać, że na cennik obrazów bardzo mocno wpływa moda. Owszem, zdarzają się dzieła będące zawsze wśród najbardziej pożądanych. Chodzi tu choćby o prace polskich mistrzów z przełomu XIX i XX w. Od jakiegoś czasu zainteresowaniem cieszą się też obrazy artystów z lat 50. i 60. XX w. W przypadku innych prac moda i trendy są o wiele bardziej zmienne. To oczywiście zarówno szansa, jak i zagrożenie. Można liczyć na to, że w przyszłości wartość nabytego przez nas dzieła bardzo wrośnie. Niestety jednak bywa również odwrotnie i warto o tym pamiętać.

Rodzaj obrazu

Jaki jeszcze czynnik ma znaczenie dla ceny obrazu? Okazuje się, że niektóre typy dzieł zawsze cieszyły się większym wzięciem. Mowa tu choćby o pejzażach. Dobre ceny uzyskują również dość często autoportrety znanych mistrzów. Dobrą inwestycją bywa także tradycyjne malarstwo olejne.

Co jeszcze jest istotne dla ceny obrazu?

Prowadzone badania potwierdzają, że liczy się jeszcze kilka innych czynników. Niektóre z nich nie są zbyt intuicyjne. Ceny obrazu uzależnione są choćby od tego, gdzie złożony został na nich podpis autora. Okazuje się przy tym, że według badań jesteśmy skłonni zapłacić więcej za te prace, które zostały podpisane bardzo wyraźnie, a podpis jest okazały i umieszczony na przodzie. Cennik obrazów może więc kształtować się w bardzo różny sposób.

Jeśli nauczysz się dobrze określać wartość obrazów, możesz dokonać bardzo dobrej inwestycji. Chcesz spróbować swoich sił na licytacjach dzieł sztuki? Skorzystaj z okazji, jakie dają nowoczesne portale aukcyjne, takie jak OneBid. To tutaj możesz znaleźć ciekawe propozycje obrazów wielu artystów. Brzmi kusząco? Sprawdź aktualne aukcje już teraz!

02/02/2023

keyboard_arrow_up