Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Aranżacje ogrodu z antykami — inspiracje.

Ogród to wizytówka domu, najbardziej widoczna część posesji, wzbudzająca zainteresowanie każdego gościa. Dlatego też warto zadbać o spójną aranżację ogrodu, która zachwyci każdego. Do wyboru masz wiele różnych stylów, np. angielski czy francuski. Możesz kierować się ideą minimalizmu lub stworzyć aranżację w rustykalnym klimacie, wprowadzając tym samym antyki do ogrodu. Jak zaaranżować starocie w ogrodzie? Jakie wybrać i jak udekorować?

Antyki w ogrodzie — od czego zacząć aranżację?

Jeśli chcesz urozmaicić wygląd swojego ogrodu, odmienić jego design, dodać coś nowego, a jednak ponadczasowego i stylowego, to świetnym pomysłem będzie zakup antyków do ogrodu. Takie antyki znajdziesz na różnych aukcjach plenerowych, targach staroci czy licytacjach internetowych, np. na portalu OneBid. Antyki możesz także zdobyć, odwiedzając swoją rodzinę i sprawdzając stan ich strychów, piwnic i innych miejsc, w których mogą znajdować się stare, porzucone przedmioty, które mogą mieć większą wartość, niż przypuszczała osoba, która się ich pozbyła.

Oczywiście antyki to bardzo szeroka grupa przedmiotów i nie wszystkie znajdziesz u swojej rodziny. Szanse na to, że ktoś wyrzucił np. stary stolik rokoko, czy antyczną figurkę z marmuru lub alabastru są raczej niskie, jednak z pewnością znajdziesz stare konewki, naczynia, narzędzia i nadgryzione, zniszczone meble. Tak, to właśnie są antyki, dzięki którym Twój ogród będzie ślicznie się prezentował, wzbudzając zainteresowanie przechodniów. Podsumowując, pierwszym krokiem do dekorowania ogrodu za pomocą antyków jest ich zdobycie, zakupienie lub odnalezienie.

Ogród antyczny — o czym pamiętać, rozpoczynając aranżację?

Gdy już zdobędziesz potrzebne antyki do ogrodu, możesz przystąpić do działania! Jakie antyki wybrać i gdzie je ułożyć? To kolejny problem, z którym musisz się uporać. Oczywiście rozlokowanie antyków w ogrodzie zależy od kilku aspektów. Po pierwsze tego, które przestrzenie mają być dekoracyjne, a które użyteczne. Jeśli dana część ogrodu będzie często uczęszczana, ulokowanie tam drogocennego antyku, czy pięknej kompozycji może zakończyć się katastrofą.

Po drugie, należy wyczuć klimat ogrodu antycznego i nie przesadzić z ilością antyków. Nie chodzi o to, żeby wszędzie były stare przedmioty, a o to, żeby stały się one integralną częścią ogrodu, elementem dekoracyjnym, jednym z wielu. Aranżując ogród, należy mieć także świadomość, że niektóre antyki mogą ulec zniszczeniu na skutek kontaktu z wilgocią, ziemią i zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Kluczem jest więc wybór takich staroci, które nie mogą posłużyć do udekorowania mieszkania lub są dedykowane do ogrodu antycznego.

Stare meble w ogrodzie — jak zaaranżować?

Jednym ze sposobów na wprowadzenie antyków do ogrodu jest zastąpienie mebli z marketu, tymi starymi. Mogą one być trochę zniszczone, ale jeśli nadal są sprawne, możesz je spokojnie odnowić i cieszyć się ich funkcjonalnością. Należy pamiętać, że stare antyki do ogrodu, szczególnie drewniane, są bardzo stabilne i wytrzymałe.

Jeśli są to meble wykonane z prawdziwego drewna, np. bukowe, czy dębowe, to zapewne wytrzymają w ogrodzie dłużej, niż niejedne meble z marketu w domowych warunkach. Dlatego warto je wykorzystać i stworzyć aranżację zgodnie z wizją zero waste. Jak je zaaranżować? Oto kilka pomysłów na ogród antyczny ze starymi, drewnianymi meblami.

  • Jadalnia na tarasie: stare krzesła i stół możesz z powodzeniem ustawić na tarasie, udekorować je kwiatami i korzystać z nich podczas jedzenia posiłków na łonie natury.
  • Czytelnia w otoczeniu drzew: stolik z krzesełkami możesz ulokować w otoczeniu drzew, tworząc prawdziwy zagajnik, intymną przestrzeń tylko dla Ciebie do czytania ulubionych powieści. Niesamowity klimat gwarantowany!
  • Platforma dla innych antyków, kwiatów: stolik i krzesła mogą także stanowić po prostu funkcję dekoracyjną, zamieniając się w tło dla pozostałych ozdób. Na stoliku możesz ułożyć donice z kwiatami różnej wielkości, a na krześle jedną, wielką donicę z dużą, rozłożystą rośliną.

Duże antyki do ogrodu — popularne aranżacje

Jakie inne antyki do ogrodu sprawdzą się najlepiej? Lista jest naprawdę szeroka, dlatego warto wyszczególnić w pierwszej kolejności duże antyki, które będą potrzebować w ogrodzie sporo przestrzeni tylko dla siebie. Zdecydowanym liderem w tej kategorii jest stary, duży, drewniany wóz, który obecnie nie znajdzie wiele innych zastosowań. Zamiast się go pozbywać, możesz zamienić go w piękną platformę ekspozycyjną dla swoich ogrodowych kwiatów. Taka stylizacja idealnie wpisze się w rustykalną wizję aranżacji ogrodu i będzie zgodna z filozofią wabi sabi.

Duży, drewniany wóz musisz ustawić w odpowiednim miejscu, w którym nie będzie on nikomu przeszkadzać. Następnie warto zaimpregnować drewno, usunąć jedną z bocznych ścianek i rozpocząć dekorowanie. Przydadzą się donice, konewki, kamieniaki, kosze i inne antyki do ogrodu, w których będziesz mógł posadzić kwiaty. Wóz możesz udekorować także figurkami antycznymi, zgodnie ze swoją wizją. Analogicznie możesz udekorować np. drewniane taczki, które świetnie sprawdzą się jako kwietnik dla różnych odmian roślinności. Zapewne już się domyślasz, że większość antyków w ogrodzie posłuży jako doniczki dla kwiatów. Jest to wręcz idealne połączenie, dzięki któremu ogród antyczny prezentuje się ślicznie o każdej porze roku. Rolę doniczki do kwiatów może pełnić także:

  • ołowiana urna,
  • metalowa wanienka,
  • stary wał do trawnika.

Małe antyki do ogrodu — jak stworzyć spójną kompozycję?

Małe antyki do ogrodu znacznie łatwiej zaaranżować i zdecydowanie od nich warto rozpocząć tworzenie ogrodu antycznego. Na początek wystarczy np. stary kamieniak, który postawisz obok swojej ekspozycji kwiatów. Świetnie sprawdzi się jako element ozdobny skalniaka czy innej zbiorowości roślin. Do tego celu możesz wykorzystać także stare pnie, z których możesz zrobić małe stołki lub wykorzystać je jako platformę dla doniczek i antycznych figurek. Do takiej aranżacji świetnie sprawdzi się też stara konewka, najlepiej metalowa. Kilka takich drobiazgów i ogród będzie prezentował się jeszcze piękniej.

Co jeszcze możesz wykorzystać w ogrodzie? Na przykład potłuczoną porcelanę, z której stworzysz piękne schody do budynku gospodarczego lub ścieżkę np. do stawu. W ogrodzie antycznym świetnie sprawdzą się także inne starocie jak np. butelki szklane, wiklinowe kosze, metalowe garnki, beczki, ceramiczne naczynia czy drewniane narzędzia. Poszczególne elementy możesz układać obok siebie w różnych częściach ogrodu, urozmaicając wystrój kwiatami. Możesz np. położyć drewniane sprzęty ogrodnicze na beczce, a obok nich postawić ceramiczne donice z kwiatami. W ten sposób zaaranżujesz np. jedną ze ścian swojego domu.

Antyczne figury w ogrodzie — przykłady aranżacji

Rozważając to, jakie antyki do ogrodu sprawdzą się najlepiej, nie można zapomnieć o jedynych i niepowtarzalnych figurkach antycznych. O ile większość z nich będzie miała na tyle dużą wartość, że będą stanowić dekorację wnętrza domu, można wyróżnić także mniej wartościowe figurki, które z powodzeniem można wykorzystać w ogrodzie.

Na targach staroci czy licytacjach na portalach aukcyjnych, jak np. OneBid, możesz znaleźć stare figurki, które przeznaczone są do ozdabiania ogrodu. Świetnie sprawdzą się w tej roli figurki krasnali czy górników. W ogrodzie antycznym swoje miejsce odnajdą także stare, greckie oraz rzymskie rzeźby i posągi, które mogą stanowić centralny element dekoracyjny. Jakie aranżacje stworzyć z antycznymi figurkami? Oto przykłady:

  • kamienna twarz wykorzystana jako donica na kwiaty,
  • figurka tematycznie dopasowana do otoczenia, np. wodnik przy fontannie,
  • duża figurka antyczna na platformie w centrum kwiatowego ogrodu.

Jeśli podobają Ci się antyki w ogrodzie i chciałbyś stworzyć rustykalną aranżację w duchu no waste, zapoznaj się z naszym portalem OneBid, na którym znajdziesz wiele antyków z różnych kategorii. Zachęcamy do wzięcia udziału w jednej z nadchodzących licytacji.

23/12/2022

keyboard_arrow_up