Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Najważniejsze i najpopularniejsze targi sztuki na świecie


1. TEFAF

Najważniejsze i najpopularniejsze targi sztuki na świecie


TEFAF Maastricht są powszechnie uważane za najważniejsze na świecie targi dzieł sztuki, antyków i designu, zrzeszające ponad 275 prestiżowych wystawców i kolekcjonerów z około 20 krajów. Oprócz tradycyjnych obszarów obrazów starych mistrzów i klasycznych antyków, które zajmują około połowę targów, można również znaleźć sztukę nowoczesną i współczesną, biżuterię, XX-wieczny design i prace na papierze. Po raz pierwszy odbyły się w 1988 roku. TEFAF Maastricht jest potomkiem dwóch holenderskich targów uruchomionych w połowie lat 70. XX wieku: Pictura i De Antiquairs International, połączonych w 1985 roku. Dziesięciodniowe targi przyciągają około 75 000 zwiedzających i uznawane są za jedne z największych na świecie. Targi odbywają się także w Nowym Jorku.


2. Art Basel


Najważniejsze i najpopularniejsze targi sztuki na świecie


Art Basel to międzynarodowe targi sztuki, odbywające się corocznie w Bazylei w Szwajcarii, Miami Beach, Hongkongu, a od 2022 roku także w Paryżu. Art Basel współpracuje z lokalnymi instytucjami miasta-gospodarza, pomagając rozwijać różnorodne programy artystyczne.

Bazylea, Szwajcaria
Art Basel zostały założone w 1970 roku przez Ernsta Beyelera, Trudla Brucknera i Balza Hilta. W swoim inauguracyjnym roku wystawa w Bazylei przyciągnęła ponad 16 000 gości, którzy obejrzeli prace prezentowane przez 90 galerii z dziesięciu krajów. W targach uczestniczyło również trzydziestu wydawców. Do 1975 roku, pięć lat od założenia, targi w Bazylei zgromadziły prawie 300 wystawców. Uczestniczące galerie pochodziły z 21 krajów i przyciągnęły 37 000 zwiedzających.

Miami Beach, Floryda, USA
Art Basel w Miami Beach zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2002 roku pod kierunkiem Sama Kellera. Przyciągnęły 30 000 odwiedzających w ciągu zaledwie pierwszego roku, a w edycji w roku 2018 wskaźnik ten wzrósł do 83 000 osób. W trakcie edycji w 2019 roku zaprezentowano 269 galerii z 29 krajów. Edycja ta jest znana z tego, że zawiera wszystkie formy sztuki nowoczesnej i współczesnej, w tym obrazy, rzeźby, film i sztukę cyfrową. Oferuje różnorodne prace młodych artystów, ale także uznanych nazwisk, takich jak np. Andy Warhol.

Hongkong, Chiny
Na początku targi odbywały się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre. W 2015 roku Art Basel Hong Kong przeniósł swoje biuro do Shui On Centre. Wystawa w Hong Kongu 2019, kierowana przez Adeline Ooi, przyciągnęła rekordową frekwencję 88 000 gości, w tym dyrektorów, kuratorów, powierników i mecenasów z ponad 130 przodujących międzynarodowych muzeów i instytucji. Na wystawie obecne były 242 galerie z 35 krajów. Wystawa w Hongkongu 2021 trwała od 19 do 23 maja w Hong Kong Convention and Exhibition Centre ze 104 galeriami z całego świata.

Kilka edycji odbywających się w trakcie pandemii zostało odwołanych. 


3. Frieze Art Fair


Najważniejsze i najpopularniejsze targi sztuki na świecie


Frieze Art Fair to międzynarodowe targi sztuki współczesnej odbywające się w Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles i Seulu. Frieze London odbywa się co roku w październiku w londyńskim Regent's Park. W Stanach Zjednoczonych targi odbywały się na nowojorskiej wyspie Randall's Island w latach 2012–2019, a w 2021 roku w Shed at Hudson Yards. Frieze Seoul wystartował w 2022 roku w COEX. Targi zainaugurowali Amanda Sharp i Matthew Slotover, założyciele magazynu Frieze.

Londyn, UK
Edycja londyńska ma zwykle około 160 wystawców. Odbywa się przez cztery dni w namiocie o powierzchni 40 000 metrów kwadratowych. Średnio około 60 000 gości przyjeżdża, aby zobaczyć mieszankę wschodzących i uznanych artystów reprezentowanych z ponad 30 krajów. Równolegle odbywa się impreza Frieze Masters pokazująca starsze prace z około 130 wystawcami oraz tymczasowy park rzeźb. W 2021 roku czynsz za stoisko wyniósł 524 GBP za metr kwadratowy.

Los Angeles, USA
Od czasu pojawienia się prestiżowych targów miasto było świadkiem napływu galerii, co poskutkowało czymś w rodzaju boomu w świecie sztuki, na równi z ekscytacją, która narosła wokół miast takich jak Paryż i Seul. W 2023 roku w targach weźmie udział 120 galerii z 22 krajów świata. 


4. FIAC


Najważniejsze i najpopularniejsze targi sztuki na świecie


Założone w Paryżu w 1974 roku Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej [Foire Internationale d’Art Contemporain] skupiają galerie sztuki nowoczesnej i współczesnej. Reprezentowane są tam wszystkie media: malarstwo, rzeźba, fotografia, instalacje, wideo, performance i sztuka cyfrowa. FIAC Galleries co roku w październiku skupia w Grand Palais około 200 wystawców, w tym wielu najbardziej wpływowych specjalistów na całym świecie w dziedzinie sztuki nowoczesnej, sztuki współczesnej i designu. FIAC Hors les Murs to park zapraszający publiczność do odkrywania kartografii instalacji prezentowanych w najbardziej prestiżowych miejscach Paryża: w ogrodach Tuileries, na Place Vendôme, na Place de la Concorde oraz w Musée national Eugène Delacroix. FIAC Programs prezentuje na czas trwania targów ogólnodostępny program spektakli (Parades for FIAC), konferencji (Conversation Room) oraz pokazów filmów artystycznych (Cinéphémère).


5. The Armory Show

Najważniejsze i najpopularniejsze targi sztuki na świecie


W 1994 roku czterech nowojorskich marszandów postawiło sobie ambitny cel stworzenia nowych targów sztuki, które miałyby wspierać artystów i ściągać na nich uwagę całego świata. Osiągnęli sukces. Rezultatem był przełomowy moment kulturalny, który stał się kluczowy dla nowojorskiego rynku sztuki i nie tylko. Armory Show składa się z pięciu zintegrowanych sekcji prezentujących sztukę współczesną i nowoczesną. Sekcje te obejmują „Galerie”, „Solo”, „Focus”, „Presents” i „Platforms”. „Galerie” to główna sekcja The Armory Show, w której przodujące międzynarodowe galerie prezentują wybitne dzieła sztuki XX i XXI wieku w różnych mediach. W „Solo” intymne prezentacje koncentrują się na twórczości pojedynczego wschodzącego, uznanego lub historycznego artysty działającego w XX lub XXI wieku. „Focus” jest poświęcony prezentacjom solowym i duetom, które każdego roku eksplorują nowe tematy. W ramach sekcji „Presents” pokazywane są galerie, które mają mniej niż dziesięć lat, prezentujące najnowsze prace w ramach prezentacji solowych i duetów. Wszystkie dzieła sztuki mają mniej niż trzy lata. „Platforma” z kolei jest dedykowana wielkoskalowym instalacjom i pracom site-specific, co roku mówiących o innym temacie.

23/02/2023

keyboard_arrow_up