Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Kierunki w sztuce współczesnej.

Ze sztuką współczesną mamy do czynienia od zakończenia II wojny światowej. Artysta stał się osobą, która nie tylko tworzy coś świetnie pod względem technicznym, lecz także przez sztukę potrafi zadawać pytania. Artyści sztuki współczesnej charakteryzują się odwagą w wyrażaniu swoich poglądów. Ich dzieła pobudzają do myślenia, wywołują emocje. Sztuka jest niezależna i co ważne dostępna dla wszystkich. Wyróżnia się różne kierunki w sztuce współczesnej. Dowiedz się o nich więcej. Przedstawiamy informacje na temat pop-artu, abstrakcjonizmu i innych nurtów, które powinna znać każda osoba interesująca się sztuką.

Pop-art

Jednym z kierunków sztuki współczesnej jest pop-art, który powstał na początku lat 60. XX wieku. Jest to sztuka, w której trudno określić jeden kierunek, choć wspólnym elementem dzieł jest zwrócenie się w stronę przedmiotów codziennego użytku. Jednym z przedstawicieli pop-artu jest Roy Lichtenstein, dla którego inspiracją stał się konsumpcyjny styl życia. Malował on między innymi postacie z komiksów, stworzył między innymi cykl Girls. Artyści będący przedstawicielami pop-artu wykorzystują jaskrawe barwy.

Op-art

Myśląc o sztuce współczesnej nie można też zapominać o op-arcie. Optical art, bo tak brzmi pełna nazwa, to sztuka, której zadaniem jest oddziaływanie na ludzkie oko. Dzieła są tworzone w taki sposób, żeby niejako oszukiwać oko. Wykorzystywane są motywy geometryczne oraz różne kolory, dzięki którym uzyskiwany jest efekt głębi czy nawet ruchu. Za rozsławienie tego kierunku sztuki współczesnej odpowiada między innymi Victor Vasarely, którego obrazy dawały wrażenie pulsowania, falowania czy migotania.

Street-art

Ważnym kierunkiem sztuki współczesnej jest street-art, czyli tak zwana sztuka uliczna. Ten kierunek udowadnia, że sztuka jest teraz dostępna dla każdego, nie tylko dla elit. Dzieła street-artu powstają w przestrzeni publicznej. Kierunek najbardziej kojarzy się z graffiti, ale to też rzeźby czy plakaty, które wychodzą poza budynek. Wśród przedstawicieli street-artu trzeba wymienić Banksy’ego, którego prace są niezwykle oryginalne, a sam artysta pozostaje tajemniczy – jego tożsamość nie jest znana. Dzieła Banksy’ego nawiązują do sytuacji politycznej czy społecznej. Jedną z najpopularniejszych kobiet street-artu jest natomiast Miss Van, która przedstawia w ciekawy sposób postacie kobiet.

Konceptualizm

To jeden z tych nurtów, dla którego najważniejsza pozostaje myśl zawarta w dziele, a nie samo dzieło. Według konceptualizmu najważniejsza jest idea, proces twórczy. Za początek tego nurtu uznaje się 1941 rok, kiedy to J. Dibets wykonał zdjęcia promieni słonecznych. Przedstawicielem konceptualizmu jest też Duchamp, którego prace przedstawiały przypadkowe przedmioty codziennego użytku.

Minimal-art

Ten nurt w sztuce rozwinął się w latach 60. XX wieku w USA. Sztuka koncentrowała się na najprostszych formach geometrycznych i upraszczała dzieło. Była bardzo oszczędna w wyrazie, a co ciekawe artyści często pozostawali anonimowi. Twórcy sztuki minimal-art korzystali z podstawowych reguł tworzenia przestrzeni obrazu, podporządkowali się regułom matematycznym i obiektywizmowi. Chcieli wyeliminować subiektywne odczucia interpretacyjne.

Abstrakcjonizm

Kierunkiem współczesnej sztuki plastycznej jest abstrakcjonizm. Jej przedstawiciele poszukiwali nowych form, stosowali proste figury geometryczne, ale nie tylko. Twórcom zależało na odejściu od rzeczywistości i rezygnacji z naśladowania natury. Przedstawicielem nurtu ekspresjonizmu abstrakcyjnego był J. Pollock. Charakterystyczne dla niego było wykorzystywanie techniki kapania farbą na płótno.

Taszyzm

Kierunkiem w malarstwie abstrakcyjnym był taszyzm, który powstał chwilę po II wojnie światowej. Jest to europejska odmiana amerykańskiego abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Taszyzm to abstrakcjonizm niegeometryczny, a jego nazwa wywodzi się od francuskiego słowa, które oznacza plamę. Artyści tego nurtu nanosili plamy na płótno w sposób często ekspresyjny, gwałtowny oraz instynktowny. Często tworzyli duże formaty, malowali dużymi, szerokimi pędzlami, tworzyli obrazy w ruchu.

Sztuka uboga

Ważnym kierunkiem w sztuce współczesnej jest arte-povera, czyli inaczej sztuka uboga. Jej przedstawiciele wykorzystują do tworzenia stare gazety, kamienie czy stare materiały. Takie surowce zastosowane podczas pracy sprawiają, że proces myślowy twórcy wysuwa się niejako na pierwszy plan. Ten ruch artystyczny rozpoczął się pod koniec lat 60. XX wieku. Nazwy użył krytyk, który opisał w ten sposób działania włoskich artystów. Eksponowali oni surowość materiałów takich jak szkło, kamienie czy metal. Sztuka uboga miała być odwrotem od tak zwanej sztuki wysokiej. Ważne dla artystów było, żeby wrócić do prostych komunikatów.

Licytuj sztukę współczesną w OneBid!

Wiesz już, jakie są kierunki w sztuce współczesnej. Chcesz właśnie takie dzieła kolekcjonować? W OneBid znajdziesz obrazy, które przedstawiają niejeden kierunek w sztuce współczesnej. Licytowanie na naszym portalu aukcyjnym nie sprawi Ci żadnej trudności. Wystarczy, że zapoznasz się z przygotowanymi przez nas wskazówkami, żeby rozpocząć tę fascynującą przygodę. Możesz zacząć od sprawdzenia artystów, których prace są u nas dostępne. Dodaj do ulubionych interesującego Cię twórcę, a otrzymasz powiadomienie, jeśli jakaś licytacja jego pracy pojawi się na naszym portalu aukcyjnym. Możesz też skorzystać z łatwej w obsłudze wyszukiwarki, w którą wpiszesz interesujące Cię hasło. Dzięki naszemu portalowi możesz licytować dzieła sztuki prosto z domu. Jeśli nie możesz śledzić aukcji, skorzystaj z opcji złóż limit. Dzięki niej licytacja odbędzie się w Twoim imieniu do ustalonej przez Ciebie kwoty. W OneBid oprócz dzieł sztuki takich jak obrazy czy rzeźby znajdziesz również plakaty, które są atrakcyjne cenowo. Nie brakuje również wartościowych książek, banknotów oraz monet.

22/08/2022

keyboard_arrow_up