Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

W jaki sposób wycenić obraz?

Kwestia wyceny obrazów może mieć ogromne znaczenie dla osób, które nie tylko są wielbicielami sztuki, ale także chcą zainwestować w nie swoje pieniądze. Posiadanie obrazu uznanego autora może być nie lada gratką. Można być niemal pewnym, że w przyszłości wartość takiego dzieła wzrośnie. Na czym jednak polega wycena obrazu? W jaki sposób określić wartość pracy artysty? Nie jest to proste zadanie, tym bardziej że czasami obrazy stworzone przez tego samego autora, zyskują bardzo różną wartość. Jak wycenić obraz? Podpowiadamy kilka najważniejszych zasad.

Wycena obrazu i jej znaczenie

Dlaczego wycena obrazu ma tak wielkie znaczenie? Przede wszystkim warto spojrzeć na kolekcjonowanie dzieł sztuki z szerszej perspektywy. Jest to zajęcie nie tylko kosztowne, ale i niezwykle emocjonujące. Licytacje dzieł sztuki pozwalają zarówno nabyć ciekawy obraz, jak i zarobić na jego sprzedaży. W obu przypadkach kluczowe znaczenie ma przeprowadzona przez specjalistów wycena obrazu. Powinna się ona opierać na kilku kluczowych czynnikach. Warto je poznać przed wzięciem udziału w jakiejkolwiek aukcji.

Co rozumiemy pod pojęciem wyceny obrazu? Chodzi przede wszystkim o możliwie realistyczne odtworzenie jego ceny rynkowej. Istotna jest kwota, za którą można dane dzieło nabyć. Warto od razu zastrzec, że chodzi tutaj o różne aspekty wartości dzieła sztuki. Liczą się nie tylko względy materialne, ale i niematerialne. Gdyby liczyły się tylko te pierwsze, to wycena obrazu byłaby uzależniona wyłącznie od kosztów wykorzystanych materiałów i pracy włożonej w wykonanie dzieła. Rzeczywistość jest inna: bardzo duże znaczenie mają jego wartość artystyczna, koleje losu lub nawiązywanie do popularnych trendów.

Jak wycenić obraz? Autentyczność i osoba autora

W jaki sposób zabrać się za określenie wartości dzieła sztuki? Jak wycenić obraz? Przede wszystkim takie dzieło musi być autentyczne. Co to oznacza? Chodzi o wykluczenie możliwości, że mamy do czynienia z podróbką lub falsyfikatem. Wprawdzie większość sytuacji związanych z próbą oszustwa można spotkać w filmach i książkach sensacyjnych, ale autentyczność jest i tak podstawową kwestią. Bez jej poświadczenia wartość dzieła dramatycznie spada nawet wtedy, gdy wykonano je w kunsztowny sposób.

Co trzeba zrobić, aby upewnić się, że obraz jest oryginalny? Zaufanie do własnej wiedzy i spostrzegawczości powinno być tu ograniczone. Niezbędne jest zdanie się na znawców dzieł sztuki (historyków, mecenasów). Potwierdzeniem pozytywnej opinii o danym obrazie będzie dokument nazywany certyfikatem autentyczności dzieła. Dopiero potwierdzenie autentyczności przedmiotu sprawia, że można przejść do innych elementów wyceny obrazu.

Jak wycenić obraz? Warto zwrócić uwagę na samego artystę ze szczególnym uwzględnieniem jego życiorysu. Może to być postać, którą znają przede wszystkim miłośnicy sztuki, ale również osoba doceniana w szerszym gronie. Każdy z tych elementów przekłada się na materialną wartość dzieła. Warto również odnieść się do kolei życia danego autora.

Może się okazać, że dzieło będące przedmiotem wyceny powstało w jakichś szczególnych okolicznościach, które są lub były istotne dla biografii autora. Bardzo często obrazy zyskują również na wartości po śmierci swoich twórców. Ponadto zdarza się, że dzieło ma związek np. ze szczególnymi wydarzeniami w dziejach danej społeczności lub nawet całego narodu.

Jak wycenić obraz, biorąc pod uwagę jego autora? Nie można zapominać o tym, że pewne znaczenie dla wartości dzieła ma podpis autora złożony w widocznym miejscu. Można tu przywołać pewną ciekawostkę: okazuje się, że kolekcjonerzy są w stanie więcej zapłacić za dzieła podpisane z przodu, niż te z podpisem złożonym z tyłu. Znaczenie mają też inne detale, jak choćby wielkość podpisu. W cenie są również charakterystyczne znaki, które są wizytówką danego twórcy.

Wycena obrazów a ich historia

Dlaczego wycena obrazów jest tak skomplikowanym zajęciem? Okazuje się, że trzeba w niej uwzględnić wiele czynników. Nie wszystkie są wymierne i łatwe do przełożenia na konkretne kwoty. Przede wszystkim może tu chodzić o samą historię obrazu. O wartości dzieła mogą decydować:

  • ciekawe zdarzenia związane z jego wystawieniem lub przechowywaniem;
  • pozostawanie w przeszłości w posiadaniu znanych osób;
  • wystawianie dzieła w znanych i cenionych galeriach.

Czasami jednak zdarza się, że jest odwrotnie. W przypadku dzieł pochodzących od żyjących i uznanych autorów cenne może być zostanie pierwszym właścicielem danego malowidła. Wówczas ma się w posiadaniu rzecz odznaczającą się „czystą kartą” na rynku kolekcjonerskim.

Wielkie znaczenie odgrywa tutaj wreszcie prestiż związany z danym dziełem. Może się zdarzyć, że jest ono reprodukowane w wielu książkach lub wykorzystywane w dziełach kultury popularnej (np. filmach). To może bardzo mocno decydować o jego wartości.

Moda na sztukę danego nurtu

Jaki jeszcze nieoczywisty czynnik może mieć znaczenie przy wycenie obrazów? Nie wolno lekceważyć aktualnie panujących trendów w kulturze i kolekcjonerstwie. Również moda sprawia, że dany obraz może nabierać na wartości. Tematyka dzieła może bardziej lub mniej wpisywać się w dominujące trendy. Często najwyższe ceny osiągają obrazy tworzone przez prekursorów danego kierunku lub szkoły w malarstwie.

Wycena obrazów. Co jeszcze warto brać pod uwagę?

Czego jeszcze wymaga dobrze wykonana wycena obrazów? Z pewnością należy tu wziąć pod uwagę kilka dodatkowych, istotnych czynników. Należy do nich choćby stan fizyczny dzieła. Często wiekowe przedmioty przechowywane są w nieodpowiednich warunkach. Skutkiem tego są uszkodzenia i pogorszenie się fizycznego stanu dzieła. Z drugiej strony — pośród licznych przedmiotów o podobnym pochodzeniu większą cenę może osiągnąć ten, który zachował się w bardzo dobrym stanie. W przypadku obrazów szczególnie niszczące mogą być wilgoć i nasłonecznienie.

Niewątpliwie ważnym elementem wyceny obrazu bywa rodzaj dzieła — np. bardzo mocno doceniane są pejzaże i autoportrety. Dodatkowo zwłaszcza w przypadku początkujących autorów uwzględnia się stosowane przez nich techniki malarskie. Dużym powodzeniem cieszy się w tym przypadku malarstwo olejne, które cenione jest z uwagi na wysoką trwałość. Znaczenie ma również rodzaj wykorzystanego podłoża i wielkość obrazu.

Niekiedy kwestia samego tematu dzieła także bywa istotna. Dość łatwo przychodzi określenie wartości wspomnianych pejzaży lub autoportretów. W jaki sposób dokonuje się jednak wyceny obrazu reprezentującego sztukę nowoczesną? W jej przypadku liczą się odczucia i sztuka opowiadania przy pomocy metafor. Trudno tutaj o uchwycenie obiektywnych czynników wyznaczających wartość dzieła. Oprócz wyrazu artystycznego liczy się tutaj również warsztat opanowany przez danego twórcę.

Inwestycja w obrazy jako dzieła sztuki

Wycena obrazu jest istotna dlatego, że coraz częściej dobra takie traktowane są jako inwestycja. Bardzo ważne jest przy tym to, żeby taka wycena oparta była na wielu różnorodnych czynnikach, które warto samemu poznać. Najlepiej takie zadanie powierzyć ekspertom, by można było poznać realną wartość dzieła. Dobrze wykonana wycena obrazu jest podstawą do tego, by można było korzystnie sprzedać lub kupić dane dzieło sztuki.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem obrazu, sprawdź aktualne aukcje w OneBid. Biorąc udział w licytacjach, możesz nabyć wyjątkowe dzieło sztuki, które z czasem zyska na wartości. Aby to zrobić, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy założyć konto na internetowym portalu. Już dzisiaj wypróbuj możliwości, jakie daje OneBid.

29/11/2022

keyboard_arrow_up