Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Co to jest hiperrealizm?

Hiperrealizm to nazwa kierunku w sztuce, który określany jest również mianem superrealizmu i fotorealizmu. Nurt ten ukształtował się w malarstwie XX wieku, a dokładniej jego początki sięgają lat 60. w Stanach Zjednoczonych. Hiperrealizm nie trwał długo, gdyż niewiele ponad dekadę, jednak wiele wniósł do historii sztuki. Najważniejsze wystawy związane z dziełami z tego okresu miały miejsce w Biennale de Paris w 1971 roku i V Documenta w Kassel w 1972 roku. Sama nazwa kierunku to połączenie dwóch słów – “hiper” przerysowanie i “realizm”, odtworzenie rzeczywistości. Zatem hiperrealizm w sztuce obrazuje przerysowanie z zachowaniem najwyższego poziomu precyzji i perfekcjonizmu, dzięki czemu stworzone dzieło ma być niezwykle wyraźne i wręcz narzucające się odbiorcy swoją realnością. Hiperrealizm w malarstwie wykorzystywał technikę fotografowania świata, przez co na dziełach można było dostrzec błysk szkła, głębię koloru czy dokładny zarys kształtu malowanych przedmiotów.

Hiperrealizm w sztuce – charakterystyczne cechy

Hiperrealizm w malarstwie miał jeden główny cel – przedstawiać rzeczywistość z jak największą precyzją. To było najważniejszą cechą charakterystyczną, która łączyła wszystkie obrazy typowe dla tego kierunku. Z początku nurt ten był wysoko ceniony i cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak wraz z upływem czasu artystom tworzącym w myśl hiperrealizmu zarzucano brak twórczej wizji, przez co był odczuwany jako ideowa pustka. Główna technika tego kierunku opierała się na rzutowaniu fotografii na płótno przy użyciu urządzenia zwanego epidiaskopem, który był profesjonalnym projektorem. Ponadto w malarstwie hiperrealizmu zastąpiono farby olejne akrylowymi, które znacznie lepiej sprawdzały się w tego rodzaju dziełach. Charakterystyczną cechą hiperrealizmu był wzór stanowiący najczęściej zdjęcie lub diapozytyw, a do głównych motywów widocznych na obrazach należały tematy czerpane z życia codziennego lub otoczenia danego artysty.

Hiperrealizm – najpopularniejsi przedstawiciele tego kierunku

Przedstawiciele hiperrealizmu w malarstwie stanowią szerokie grono artystów, a wśród nich można wymienić między innymi takie osobistości jak:

  • Richard Estes (ur. 1936) – W jego pracach najczęściej pojawiał się motyw samochodów i miast, a artysta skupiał się w dużej mierze na precyzyjnym odwzorowaniu zjawisk świetlnych, dotyczących wszelkich odbić i efektów zwierciadlanych.
  • Don Eddy (ur. 1944) – malarz amerykańskiego pochodzenia, który jest doskonale znany jako jeden z przedstawicieli hiperrealizmu. Jego prace przedstawiają głównie samochody i miejskie pejzaże.
  • David Parrish (ur. 1939) – znakomity malarz hiperrealistyczny, którego głównym motywem przewodnim dla obrazów był świat motoryzacyjny, gdyż na jego dziełach najczęściej można było zauważyć motocykle.
  • Duane Hanson (1925-1996) – jego prace obrazowały głównie postacie w codziennych sytuacjach, np. podczas robienia zakupów, a najwięcej szczegółów poświęcał dokładnemu zobrazowaniu mimiki twarzy, dlatego często przedstawiał je na zbliżeniach.
  • Audrey L. Flack (ur.1931) – amerykańska artystka i zarazem pionierka sztuki hiperrealistycznej. Jej prace są związane z malarstwem, rzeźbiarstwem i fotografią, gdyż Audrey jest osobą wszechstronnie uzdolnioną.
  • Ralph Goings (1928-2016) – amerykański malarz, który swoją sławę zdobył dzięki szczegółowym obrazom stojaków z hamburgerami, pick-upów i kalifornijskich banków.
  • Robert Bechtle (1932-2020) – artysta był amerykańskim malarzem hiperrealistycznym znanym z obrazów przedstawiających oświetlone słońcem ulice i sytuacje życia codziennego. Dzięki charakterystycznej estetyce jego dzieła olejne i akwarelowe znakomicie dokumentowały przyjaciół, rodzinę, samochody i architekturę w rejonie zatoki San Francisco, niczym piękne fotografie.
  • Jacques Bodin (ur. 1949) – francuski hiperrealistyczny malarz. Jego prace skupiają się głównie na zachowaniu w obrazach głębi ostrości, szerokiego kąta, odpowiedniego oświetlenia i ostrości, co w efekcie pozwala tworzyć niezwykle realistyczne dzieło. Większość z nich wyróżnia się dużym formatem i powstaje ze zdjęć rzutowanych na płótno za pomocą projektora.
  • Franz Gertsch (ur. 1930) – artysta pochodzący ze Szwajcarii, który znany jest z tworzenia obrazów hiperrealistycznych. Poza dziełami malarskimi tworzył również drzeworyty, długo pracując nad swoimi koncepcjami i wizjami.
  • Gottfried Helnwein (ur. 1948) – artysta pochodzenia austriacko-irlandzkiego, który jest wszechstronnie uzdolniony, gdyż działa w kilku gałęziach sztuki, w tym w malarstwie, fotografii, a także organizuje wystawy.
  • Claudio Bravo (1936-2011) – chilijski malarz, który tworzył obrazy hiperrealistyczne. Najczęściej malował martwą naturę, portrety, a także tworzył rysunki i rzeźby z brązu.
  • Mauro David (1949-2007) – artysta, który całkowicie poświęcił się malarstwu i technice stosowanej w hiperrealizmie. Główne motywy, widoczne na jego dziełach, przedstawiały żywność – pokrojone owoce, ryby, skorupiaki, jajka czy pieczywo.
  • Howard Kanovitz (1929-2009) – artysta uznawany za pioniera ruchu hiperrealistycznego. Przełomowym momentem dla malarza była wystawa w Muzeum Żydowskim w 1966 roku, która zapoczątkowała nowy gatunek malarstwa opartego na fotografii.
  • John Doherty (ur. 1949) – malarz słynący z przedstawiania na swoich hiperrealistycznych obrazach życia codziennego w Irlandii. Wśród głównych motywów jego prac pojawiają się sklepy, małe miasteczka czy też pompy paliwowe.
  • Ron Mueck (ur. 1958) – rzeźbiarz hiperrealistyczny australijskiego pochodzenia, którego największym sukcesem jest własna działalność specjalizująca się w przygotowywaniu fotorealistycznych rekwizytów dla przemysłu reklamowego.
  • Carole Feuerman (ur. 1945) – amerykańska rzeźbiarka hiperrealistyczna, która zasłynęła dzięki własnoręcznie wykonanym rzeźbom przedstawiającym pływaków. Jej dzieła są uznawane za niezwykle realistyczne i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.
  • John De Andrea (ur. 1941) – amerykański rzeźbiarz, który specjalizuje się w tworzeniu hiperrealistycznych rzeźb przedstawiających głównie ludzie postacie wykonane z różnego rodzaju materiałów i surowców, do których należy włókno szklane, plastik czy poliester.

Hiperrealizm – dzieła, które warto znać

Dzieła hiperrealistyczne są niezwykle charakterystyczne, dlatego też nie da się ich pomylić z innym kierunkiem w sztuce, gdyż patrząc na nie wydaje nam się, że patrzymy na fotografie. Do obrazów tego rodzaju, które są znakomicie rozpoznawalne na całym świecie, należą:

  • Claudio Bravo “Portrait of Maria Luisa Velasco” (1956) – portret przedstawiający ludzką postać, kobietę w eleganckiej stylizacji w niebieskim kolorze z dużą ilością falban, które podkreślają realizm obrazu. Kobieta oparta jest o kamienny murek, a za jej plecami można zauważyć okno, w którym rozciąga się niczym nieograniczony krajobraz.
  • Claudio Bravo “White Package” (1969) – głównym motywem na obrazach malarza były paczki, czego jednym z przykładów jest ten obraz. Dzieło przedstawia pakunek na tle nieba, który zapakowany jest szarym papierem i przewiązany w prosty i nieskomplikowany sposób za pomocą klasycznej dratwy. Na papierze artysta doskonale odzwierciedlił wszelkie załamania w celu zwiększenia realizmu.
  • Ralph Goings “Still Life with Pitcher” (1976) – dzieło w ciepłej kolorystyce prezentujące kilka elementów na blacie stołowym, których szczegóły są znakomicie odzwierciedlone.
  • Audrey Flack “Marilyn” (1977) – obraz, na którym widnieje wizerunek Marilyn Monroe w otoczeniu różnych przedmiotów. Wśród nich znajdują się zegarek, świeczki, kosmetyki, owoce, książka, pędzel, klepsydry i kwiaty.
  • Mauro David “Fruttiera di cristallo con meloni” (1999) – dzieło prezentujące przekrojonego melona oraz jego kawałki umieszczone na kryształowym naczyniu. Owoc przedstawiony jest bardzo realistycznie, przez co można go z łatwością pomylić z profesjonalnie wykonaną fotografią.
  • John Doherty “The Odd Couple” (2010) – widoczna na obrazie stacja benzynowa, która idealnie odzwierciedla miejski pejzaż wraz z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów.
  • Istvan Sandorfi "Bouteilles Fantomes” (1948) – dzieło typowe dla hiperrealizmu, przedstawiające trzy butelki w centralnej części kompozycji, ustawione obok siebie na zniszczonej szafce.
  • Istvan Sandorfi “Alizarine” (1994) – obraz hiperrealistyczny przedstawiający kobietę siedzącą na łóżku z głową zwróconą w dół, na plecach, której znajduje się taca z owocami. Osoba znajduje się w dość mrocznym pomieszczeniu, w którym dużą rolę odgrywa świetnie zobrazowana gra świateł.
  • Don Eddy “Private Parking V” (1971) – dzieło, na którym można zauważyć samochody na parkingu, zaparkowane za siatką, co wskazuje na tytułowy prywatny parking. Na pierwszym planie widoczny jest pojazd w seledynowym kolorze.
  • Don Eddy “12:45 Waiting V” (1944) – obraz olejny na płótnie, na którym widoczny jest siedzący mężczyzna w kapeluszu i letnim ubraniu, oczekujący na kogoś lub na coś.

Hiperrealizm w Polsce

Hiperrealizm był również obecny w Polsce. Jednym z jego przedstawicieli jest Antoni Fałach, twórca i rektor europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Jego najpopularniejsze dzieła to “Patrz mi w oczy”, “Cyklista” oraz “Dziewczynka z pieskami”. Kolejną przedstawicielką polskiego hiperrealizmu jest malarka Katarzyna Domańska, czego doskonałym przykładem są jej dzieła – “Ice Cream”, “Red Balloon” oraz “Fashionist”. Kolejnym artystą polskiego pochodzenia, kojarzonym z hiperrealizmem jest fotograf, poeta i autor esejów Wojciech Wilczyk. Wśród przedstawicieli hiperrealizmu w Polsce warto także wyróżnić autora doskonale wyselekcjonowanych kadrów podróżniczych, Andrzeja Sadowskiego, który z wielką pasją przenosi na płótno miejskie pejzaże, które ma okazję podziwiać na żywo.

Hiperrealizm na aukcjach OneBid

Na naszym portalu aukcyjnym OneBid znajdziesz szereg różnych obrazów hiperrealistycznych pochodzących wyłącznie od wyselekcjonowanych dostawców z całego kraju i świata. Wszystkie dzieła sztuki są oryginalne i mają udokumentowane pochodzenie, a nad ich selekcją czuwają najlepsi pasjonaci OneBid. Aby zgłosić chęć udziału w licytacji, załóż konto na naszym portalu i koniecznie przejrzyj wszystkie dostępne hiperrealistyczne dzieła. Możesz w ten sposób zakupić obrazy poszukiwane od wielu lat, które będą stanowiły doskonałe uzupełnienie całej Twojej kolekcji. Nasza witryna jest także w pełni bezpieczna i bardzo prosta w nawigacji, a jako firma z wieloletnim stażem na rynku chętnie także pomożemy telefonicznie lub mailowo. Dlatego w razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami już dziś.

05/03/2022

keyboard_arrow_up