Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Co to jest neodadaizm?

Neodadaizm to amerykański kierunek w sztuce trwający w latach 1950-1960. Jego główne założenia w bezpośredni sposób nawiązują do działań dadaistów, którzy tworzyli w Europie w okresie przedwojennym. W obrębie neodadaizmu powstało wiele dzieł abstrakcyjnych, które zawierają w swojej fakturze zniszczone przedmioty przeznaczone do użytku codziennego. Jednak można także znaleźć obrazy wykonane zgodnie z tradycyjnymi technikami malarskimi, które najczęściej przedstawiają amerykańskie symbole. W poniższych akapitach znacznie szerzej opisujemy neodadaizm, a także jego charakterystyczne cechy. Ponadto prezentujemy listę głównych przedstawicieli i ich dzieł, które są wysoko cenione w środowisku miłośników sztuki malarskiej. Warto się z nimi zapoznać oraz z charakterystyką całego kierunku.

Neodadaizm w sztuce – charakterystyczne cechy

Neodadaizm wyróżnia się wieloma cechami charakterystycznymi, do których należy głównie demonstrowanie fantazji. Ponadto nurt ten łączy różnego rodzaju techniki i nawołuje do poddawania się zupełnie nowym doświadczeniom, a także wyróżnia się swobodą artystyczną. Malarze w okresie neodadaizmu byli cenieni za tworzenie własnej koncepcji sztuki, dlatego też dużą rolę odgrywał artysta jako jednostka. Bardzo często malarze w obrazach typowych dla neodadaizmu wyrażali swój bunt. Do najczęściej stosowanych technik należały kolaże (przejęte od kubistów) i fotomontaże, a także obrazy abstrakcyjne. Jednak trudno znaleźć jednolity styl czy pomysł, którym kierowali się artyści w okresie neodadaizmu, przez co ich dzieła nie były do końca spójne. Mimo to łączyła ich przede wszystkim wspólna postawa i podobne podejście do życia. Bardzo często artyści posługiwali się w swojej twórczości absurdem i dowcipem, tworząc dzieła wedle własnej inwencji. Warto także wiedzieć, że artyści neodadaistyczny zachęcali odbiorców swoich obrazów do spojrzenia nieco poza tradycyjne standardy etyczne i typową interpretację, gdyż według nich dzieła sztuki były pośrednikami w procesie, który rozpoczynał malarz, a kończył widz i to właśnie jego osobista interpretacja miała największe znaczenie.

Neodadaizm – najpopularniejsi przedstawiciele tego kierunku

Neodadaiści byli przedstawicielami międzynarodowego ruchu, którego głównym hasłami była dowolność wyrazu artystycznego oraz swoboda twórcza, która całkowicie odrzucała dotychczas obowiązujące zasady oraz wszelkie kanony. Z uwagi na fakt, że artyści byli świadkami I wojny światowej to w poczuciu rozpadu cywilizacji negowali powszechnie przyjęte wartości i ideały estetyczne, wobec których wyrażali bunt. Do najbardziej znanych przedstawicieli neodadaizmu należeli:

  • Robert Rauschenberg (1925-2008) – amerykański artysta, który wywarł ogromny wpływ na sztukę po II wojnie światowej. Był malarzem, rzeźbiarzem i scenografem. Na początku swojej kariery malarskiej malował obrazy w stylu monochromatycznym, na których przeważał kontrast bieli i czerni, a następnie stopniowo do swoich prac wprowadzał kolor, zaczynając od czerwieni. Do tworzenia dzieł wykorzystywał również różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, do których należały wycinki z gazet oraz rzeczy znalezione na ulicy i plaży. Bardzo często w jego obrazach można było zobaczyć wizerunki znanych osób i popularnych produktów.
  • Jasper Johns (ur.1930) – amerykański malarz, który wraz z wyżej wspomnianym Robertem Rauschenbergiem pracował przy dekoracjach witryn sklepowych. W 1955 roku stworzył swoją pierwszą serię Flag amerykańskich, które były malowane na płótnach w monochromatycznym stylu.
  • Cy Twombly (1928-2011) – amerykański malarz należący do grona abstrakcjonistów. Artysta przyjaźnił się z Robertem Rauschenbergiem i Jasperem Johnsem. Jego obrazy budzą podziw, choć wiele osób było oburzonych faktem, że takie “bazgroły” mogły mieć tak dużą wartość.
  • Allan Kaprow (1927-2006) – amerykański malarz, twórca i teoretyk happeningu, którego pierwsze obrazy były powiązane z ekspresjonizmem abstrakcyjnym.

Neodadaizm – dzieła, które warto znać

Malarstwo, czyli sztuka plastyczna, była jednym z pierwszych przejawów ludzkiej twórczości, dlatego dzieła są tak cenne. Zagłębiając się w poszczególne kierunki malarskie, można w każdym z nich wymienić co najmniej kilka, które są doskonale rozpoznawalne na całym świecie, szczególnie wśród miłośników sztuki. Do najpopularniejszych obrazów typowych dla neodadaizmu należą:

  • Robert Rauschenberg “Retroactive” (1963) – dzieło składa się z różnego rodzaju fragmentów przedstawiających obiekty i postacie, a także sceny zaczerpnięte z czasopism i telewizji. Wszystkie elementy zostały zestawione w taki sposób, aby odzwierciedlić związek między ludzkimi emocjami a korporacyjną filozofią związaną z otaczającym nas światem. Artysta w tym obrazie wykorzystał wizerunek amerykańskiego astronauty oraz nieżyjącego prezydenta Johna F. Kennedy’ego, który stanowi główny punkt odniesienia dotyczący amerykańskiej przyszłości. Nakładające się na siebie kolory i linie sprawiają wrażenie oglądania kolażu składającego się ze zrzutów ekranu telewizyjnego, wyznaczających nową erę elektroniki lat 60.
  • Robert Rauschenberg “Visitation” (1965) – w przypadku tego obrazu można zauważyć różnego rodzaju elementy i bezkształtne znaki połączone w jedną całość. Został namalowany pędzlem, który przed dotknięciem płótna był wycierany w tkaninę. Całość dzieła utrzymana jest w monochromatycznym stylu.
  • Jasper Johns “White Flag” (1955) – obraz przedstawiający flagę USA w stylu monochromatycznym, w którym króluje biały kolor. Do jego wykonania artysta wykorzystał papier gazetowy, farby olejne oraz węgiel drzewny. Pracował na trzech oddzielnych równo rozłożonych płótnach, które następnie połączył w jeden kawałek.

Neodadaizm na aukcjach OneBid

OneBid to jedna z największych platform, na której odbywają się aukcje “na żywo”. Można za ich pośrednictwem wylicytować dzieła sztuki, w tym obrazy typowe dla neodadaizmu oraz innych kierunków dotyczących malarstwa. Na portalu każdego dnia pojawiają się nowe aukcje z najpopularniejszych domów aukcyjnych i galerii. Aby skorzystać z oferty platformy wystarczy założyć konto i zapisać się do wybranych aukcji, co pozwoli wziąć udział w licytacji w czasie rzeczywistym. Za pomocą dostępnej wyszukiwarki można z łatwością odnaleźć interesujące dzieła, a także skorzystać z powiadomień dotyczących konkretnych wyników i kryteriów. Posiadając własne konto na platformie aukcyjnej OneBid można mieć dostęp do listy licytacji, w których brało się udział, a także przeglądać archiwum. Wedle statystyk zainteresowanie aukcjami dotyczącymi dzieł sztuki stale rośnie na przestrzeni lat, dlatego zakup wybranego obrazu może stać się również znakomitą inwestycją. Każda transakcja przebiega na jasno określonych zasadach, z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Korzystając z portalu OneBid można wziąć udział w licytacji, bez konieczności wychodzenia z domu, co jest bardzo komfortowym i wygodnym rozwiązaniem. Co ważne, aukcje dostępne na platformie pochodzą nie tylko z największych domów aukcyjnych w Polsce, ale także całej Europie.

28/02/2022

keyboard_arrow_up