Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Co to jest suprematyzm?

Odpowiadając na pytanie co to jest suprematyzm, można jednoznacznie stwierdzić, że pojęcie to oznacza kierunek w sztuce abstrakcyjnej, którego twórcą był Rosjanin polskiego pochodzenia – Kazimierz Malewicz. Nurt ten narodził się w 1913 roku i jest doskonale znany w środowisku artystów i miłośników sztuki, szczególnie tej abstrakcyjnej. Samo słowo suprematyzm łączy w sobie dwa określenia pochodzące z języka łacińskiego i greckiego, które w tłumaczeniu oznaczają “najwyższą dziedzinę”. Kierunek ten jest bardzo specyficzny i ma wiele charakterystycznych cech, które warto poznać. W poniższych akapitach przedstawiamy szczegółowy opis suprematyzmu, a także kilka słów o życiorysie i twórczości założyciela. Ponadto wspominamy o kilku najważniejszych dziełach, które warto znać.

Suprematyzm w sztuce – charakterystyczne cechy

Suprematyzm to kierunek w sztuce abstrakcyjnej, który zakładał przede wszystkim całkowite oderwanie od rzeczywistości, do której należą organiczne kształty czy zmienności barw. Założyciel tego nurtu starał się za wszelką cenę przekonać do zerwania z jakąkolwiek formą narracyjną na obrazach i dziełach suprematyzmu. Jednocześnie zależało mu na próbie pokazania najmniejszej jednostki w sztuce, znanej jako “malarski atom”. Według artysty suprematyzm miał ukazywać, że znacznie większe znaczenie w sztuce mają odczucia odbiorcy patrzącego na obraz niż to, co dane dzieło przedstawia. Wszystko to sprawiało, że należało zerwać ze znanymi do tej pory środkami wyrazu i zastąpić je zupełnie innymi – takimi, które idealnie wpisywałyby się w myśl i teorię suprematyzmu. Głównym motywem wszystkich dzieł suprematycznych były abstrakcje, które składały się głównie z figur geometrycznych. Najczęściej pojawiały się one w podstawowej formie, dlatego na obrazach można było zauważyć kwadraty, koła, prostokąty, krzyże i proste linie. W początkowym okresie suprematyzmu dzieła słynęły ze swojej płaskiej formy, jednak później można było zauważyć w nich pewnego rodzaju przestrzeń i głębię. Dzięki temu część z nich wydawała się trójwymiarowa.

Kilka słów o założycielu suprematyzmu

Kazimierz Malewicz (1878-1935) to wybitny malarz i teoretyk sztuki urodzony na Ukrainie. Artysta miał polskie pochodzenie, a przez działania na terenie Rosji jest zaliczany do grona rosyjskiej awangardy artystycznej. Rodzice artysty byli Polakami, mającymi liczne potomstwo. Kazimierz Malewicz był najstarszym z czternaściorga rodzeństwa, z którego tylko dziewięcioro osiągnęło wiek dojrzały. Malarz uczył się rysunku w Kijowie w latach 1895-1896, a następnie w latach 1905-1901 studiował malarstwo w Moskwie. Początkowo był pod wpływem twórczości Paula Cézanne'a, rosyjskich postimpresjonistów, fowizmu, ekspresjonizmu i kubizmu. Jednak w 1915 roku samodzielnie ogłosił program o zupełnie nowej koncepcji, który nazwał suprematyzmem. Artysta jest twórcą pierwszego obrazu suprematycznego “Czarny kwadrat na białym tle” (1915) oraz ostatniego “Biały kwadrat na białym tle” (1918). Po rewolucji październikowej specjalizował się w prowadzeniu działalności artystycznej w Witebsku, a w latach 1922-1926 kierował Państwowym Instytutem Kultury Artystycznej w Piotrogrodzie. W swojej twórczości poszukiwał zastosowań dla teorii suprematyzmu, a pod koniec życia skłonił się do abstrakcjonizmu i powrócił do malowania pejzaży w uproszczonej formie. Największa kolekcja jego prac przechowywana jest w Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Suprematyzm — przykłady dzieł, które warto znać

Zdecydowanie do najpopularniejszych obrazów i dzieł typowych dla suprematyzmu zaliczyć można prace samego założyciela i twórcy tego kierunku, czyli Kazimierza Malewicza. Każda z nich jest wyjątkowa, doskonale rozpoznawalna na całym świecie i uznawana za wybitną i jedyną w swoim rodzaju. Wśród dzieł, które warto znać, można wymienić między innymi:

  • Kazimierz Malewicz “Czarny kwadrat na białym tle” (1915) – to najsłynniejsze dzieło malarza przedstawiające czarny kwadrat, a inspiracją do jego stworzenia był teatr, a konkretnie jedna z kurtyn. Figura ta dla artysty była symbolem ładu i porządku, a także znakiem zwycięstwa człowieka nad chaosem natury. Ciekawostką jest fakt, że obraz ten uznany został za pierwsze dzieło nieprzedstawiające. Pomysł na jego stworzenie narodził się podczas pracy nad scenografią i kostiumami do “futurystycznej opery” Michaiła Matiuszyna “Zwycięstwo nad słońcem”. Obraz zaginął bez śladu, jednak zachowała się jego reprodukcja fotograficzna. Malarz zdecydował się namalować go po raz kolejny w 1929 roku i wersja ta, namalowana olejem na płótnie, jest wystawiana w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie.
  • Kazimierz Malewicz “Biały kwadrat na białym tle” (1918) – dzieło przedstawiające biały kwadrat na białym tle, które stanowi szczytowe osiągnięcie artysty, a także zamknięcie okresu malowania obrazów z jedną figurą jako motywem przewodnim. Na jego płótnie można zauważyć pociągnięcia pędzlem i fakturę farby w subtelnych odcieniach bieli. Kwadrat jest lekko pochylony, przez co sprawia wrażenie znajdowania się w stanie nieważkości.
  • Kazimierz Malewicz “Suprematyczna kompozycja” (1915) – obraz przedstawiający wyważone połączenie geometrii i koloru w przestrzeni, co było dla malarza szczytem artystycznego wyrazu. Na dziele można zauważyć przekrzywiony niebieski kwadrat i kilka prostokątów w różnych odcieniach na białym tle, które wydają się cząstkami w ruchu. Był to sposób ukazania elementarnego piękna i zaprezentowanie piękna sztuki jako czystość koloru i form geometrycznych.
  • Kazimierz Malewicz “Anglik w Moskwie” (1914) – obraz ten przedstawia dżentelmena w czarnym kapeluszu, który patrzy prosto na odbiorcę. Widzimy tylko jedno jego oko, gdyż drugie zostało zasłonięte kilkoma elementami takimi jak ryba, drabina, świątynia i świeca. Przedmioty te mogą być traktowane jako symbole religijne. Na obrazie można również zauważyć szablę, która sprawia wrażenie, jakby oddzielała widza od dzieła.

Suprematyzm na aukcjach OneBid

Na portalu aukcyjnym OneBid można znaleźć szeroki wybór dzieł z różnych okresów historycznych, a wśród nich między innymi najpopularniejsze obrazy typowe dla suprematyzmu. Są one niezwykle cenne i wartościowe dla wszystkich miłośników sztuki i malarstwa, którzy doskonale potrafią docenić kunszt ich wykonania. Można wziąć udział w ich licytacji bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy zgłosić się z takim zamiarem, aby wylicytować w atrakcyjnej cenie najbardziej znane dzieła z okresu suprematyzmu i charakterystyczne dla innych kierunków malarstwa. Zapewniamy pełne bezpieczeństwo podczas dokonywanych transakcji, a także gwarantujemy profesjonalną obsługę. Już dziś zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie OneBid.pl i spróbowania swoich sił w licytacjach, które dotyczą domów aukcyjnych z całej Europy!

06/04/2022

keyboard_arrow_up