Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Certyfikaty autentyczności obrazów — wszystko, co musisz wiedzieć

Certyfikaty autentyczności obrazów — wszystko, co musisz wiedzieć

Obrazy są wspaniałymi dziełami sztuki, które zdobią nie tylko muzea, czy galerie, ale i prywatne domy kolekcjonerów. Postrzega się je również jako jedne z dóbr inwestycyjnych. Jednak mogą pełnić tę funkcję tylko pod jednym warunkiem — potwierdzenia ich autentyczności. To od tego zależy to, czy inwestycja w dzieło sztuki okaże się trafiona, czy też będzie jedynie zmarnowaniem pieniędzy. Niewątpliwie cennym dokumentem będzie więc certyfikat autentyczności obrazu. W jaki sposób można o niego zabiegać? Gdzie należy się udać?

Certyfikat autentyczności obrazu, czyli co?

Czym właściwie jest certyfikat autentyczności obrazu? Przede wszystkim chodzi tutaj o rodzaj dokumentu. Jego zadaniem jest potwierdzenie takich kwestii jak autentyczność dzieła i oryginalny charakter podpisu złożonego na nim przez autora. Posiadanie takiego dokumentu ma dwojakie znaczenie. Przede wszystkim potwierdza nam samym, że możemy się szczycić przedmiotem, którego pochodzenie i wartość artystyczna są pewne. 


Dlaczego jeszcze warto postarać się o certyfikat autentyczności obrazu? Jego posiadanie ma ogromne znaczenie w przypadku chęci sprzedaży dzieła sztuki. Wiadomo powszechnie, że atrakcyjne wizualnie obrazy mogą też mieć wartość inwestycyjną. Jednak w sytuacji, gdy chodzi o zainwestowanie dużych pieniędzy, każdy chce mieć pewność odnośnie autentyczności dzieła. Bez odpowiedniego certyfikatu ryzyko zaś rośnie. 

Certyfikat autentyczności obrazu — wzór

Jak wygląda certyfikat autentyczności? Wzór takiego dokumentu powinien zawierać elementy, które pozwalają na wskazanie jego autentyczności, pochodzenia i najważniejszych cech.  Co w szczególności powinien zawierać certyfikat autentyczności? Wbrew pozorom nie ma tutaj ceny, która może się nieraz bardzo dynamicznie zmieniać. Zamiast tego warto tu umieścić inne elementy. Chodzi przede wszystkim o imię i nazwisko artysty, który stworzył to dzieło. 


Co jeszcze powinien zawierać certyfikat autentyczności

  • Numery zawodowe artysty — to dane, które pozwalają potwierdzić jego działalność artystyczną;

  • Dokumentację fotograficzną — zdjęcia pracy są oczywiście bardzo ważne i powinny potwierdzać pochodzenie dzieła;

  • Tytuł pracy — tak, aby nie budził żadnej wątpliwości;

  • Wymiary — również są bardzo istotne dla ustalenia autentyczności dzieła;

  • Technika i wykorzystane materiały — opis techniki malarskiej także będzie utrudniał dokonanie fałszerstwa dzieła;

  • Data powstania dzieła;

  • Miejsce podpisu autora na dziele;

  • Liczba wykonanych kopii — o ile takie kopie zostały wykonane;

  • Numer w serii limitowanej, jeśli praca jest jej częścią;

  • Data wystawienia certyfikatu;

  • Podpis sprzedawcy obrazu lub domu aukcyjnego;

  • Kraj, z którego pochodzi dany przedmiot.


Dodatkowo za element dodający wiarygodności dziełu należy uznać pieczęć instytucji posiadającej je lub np. domu aukcyjnego opiekującego się obrazem. Certyfikat autentyczności obrazu może obecnie przyjmować różne postaci. Nie należy zapominać o tym, że jego zadaniem jest certyfikowanie dzieła sztuki. Estetyka jest więc tutaj ważna: nie należy oszczędzać na eleganckim papierze i starać się, aby całość dobrze się prezentowała. W przypadku nowoczesnych certyfikatów coraz częściej wykorzystywane bywają kody QR. 

Certyfikat autentyczności dzieła sztuki. Dlaczego warto?

Dlaczego warto zainwestować w certyfikat autentyczności dzieła sztuki? Podstawowe zalety posiadania takiego dokumentu zostały już wymienione. Wypada jednak bliżej przyjrzeć się niektórym z nich. 


Obrót dziełami sztuki jest zajęciem, które prowadzą m.in. domy aukcyjne. Wiele osób, nawet nie posiadając dużych oszczędności, decyduje się na ulokowanie swoich środków właśnie w dziełach sztuki. Czy jest to dobry ruch? Wiele osób twierdzi, że w dłuższej perspektywie tak. Przed dokonaniem inwestycji warto jednak nabyć choćby podstawową wiedzę w tej dziedzinie. 


Istotne jest również to, aby dobrze zorientowane były instytucje, z którymi chcemy handlować. Właśnie tutaj pojawia się certyfikat autentyczności dzieła sztuki i jego duża rola. Nie tylko poświadcza on oryginalność pracy, ale także dostarcza podstawowych informacji na jej temat. 

Certyfikat autentyczności obrazu a problem fałszerstwa

Elementem odstraszającym od inwestycji w dzieła sztuki bywa często obawa przed spotkaniem na swojej drodze fałszerza. Niestety, ale chęć zysku wciąż napędza nieuczciwe osoby do tego, by zajmować się podrabianiem dzieł sztuki. Na szczęście dobrze sporządzony certyfikat autentyczności obrazu może dość skutecznie utrudniać taki proceder. 


Sprzedawca powinien przy tym bez żadnego wahania zaoferować wystawienie takiego dokumentu. Najlepiej, aby zrobił to z własnej woli. Jeśli jednak na naszą prośbę reaguje ociąganiem się lub odmową, to powinien być to dla nas sygnał alarmowy. Brak certyfikatu autentyczności obrazu naraża nas na zwiększone ryzyko, którego raczej nie warto ponosić. Warto patrzeć na ten dokument jako na obowiązkowy dla sprzedawcy. Jego nabycie jest ważnym etapem w trakcie transakcji i nie można o tym zapominać. 

Kto wystawia certyfikat autentyczności obrazu?

Kto wystawia certyfikat autentyczności obrazu? Przede wszystkim warto zacząć od tego, że certyfikacji może podlegać wyłącznie oryginał dzieła, nigdy zaś jego kopia. Jest to swego rodzaju paszport dzieła sztuki. Warto pamiętać o tym, że współczesny rynek sztuki ma charakter międzynarodowy. Nic nie staje więc na przeszkodzie, aby taki dokument został sporządzony w kilku językach. 


Sam certyfikat autentyczności obrazu pokazuje, że dzieło pochodzi od prawdziwego autora. Nie dziwi więc, że nie każdy podmiot może być odpowiedzialny za jego wystawienie. Prawo takie przysługuje więc przede wszystkim samemu autorowi. Dysponując prawem autorskim, może on również przekazać takie uprawnienie swojemu przedstawicielowi. Może nim być agent lub osoba zaangażowana w dystrybucję dzieł sztuki. 


Kto jeszcze może stać za wystawionym certyfikatem autentyczności obrazu? Prawo do stworzenia takiego dokumentu należy się również ekspertowi w danej dziedzinie. Może być to rzeczoznawca, który ponad wszelką wątpliwość jest w stanie potwierdzić autentyczność dzieła lub instytucja aukcyjna, trudniąca się obrotem dziełami sztuki.

Jak uzyskać certyfikat autentyczności obrazu?

Jak zdobyć certyfikat autentyczności? Jak uzyskać taki dokument? Podstawowym wymogiem będzie tutaj skorzystanie z legalnego źródła, jeśli chodzi o nabycie dzieła sztuki. Autor, jego reprezentant lub kolekcjoner mogą poświadczyć autentyczność danego dzieła. Duże znaczenie mają także certyfikaty wystawiane przez takie instytucje, jak choćby domy aukcyjne. Tworzone przez nie certyfikaty opierają się na opiniach rzeczoznawców, którzy są specjalistami w danej dziedzinie. 


Certyfikat autentyczności może być tym dokumentem, który będzie wymagany w przypadku wystawienia dzieła sztuki na aukcji. Interesujesz się dziełami sztuki? Chcesz kupić obraz? Doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z możliwości, które daje OneBid. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby wziąć udział w licytacji wymarzonego obrazu! 

20/01/2023

Malarstwo

keyboard_arrow_up