Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Renowacja starych obrazów

Aby stare dzieła cały czas zachwycały swoimi kolorami i innymi atutami, muszą co jakiś czas przechodzić zabieg renowacji. Również osoby, które posiadają w swoich prywatnych kolekcjach znane dzieła, powinny zdecydować się na ich renowację. Zabieg ten pozwala przywrócić obrazy do dawnej świetności, wydobyć ich zalety i - co ważne - zabezpieczyć przed mogącymi powstać za jakiś czas kolejnymi uszkodzeniami. Co to jest renowacja obrazu? Z jakich etapów się składa?

Renowacja - czyli odnowienie

Trzeba pamiętać, że szczególnie stare obrazy narażone są na powstawanie różnego typu ubytków. Podziurawienia, odchodzenie od płótna farby to tylko niektóre z nich. Po obrazach można poznać upływający czas - powstające zabrudzenia i uszkodzenia są tego dowodem. Kurz, pleśń czy dym z papierosów stanowią dodatkowe czynniki, które wpływają na pogorszenie stanu dzieła sztuki. Można oczywiście dbać o to, by czynniki te eliminować, jednak często to nie wystarcza. Nie warto lekceważyć pojawiających się na obrazach zniszczeń, ale zdecydować się na odnawianie obrazów. Poszczególne ubytki wpływają nie tylko na estetykę dzieła, lecz także na jego wartość - co jest szczególnie istotne dla osób, dla których dzieła sztuki mają charakter inwestycyjny. Renowacja obrazu to nic innego jak jego odnowienie, przywrócenie mu wcześniejszego blasku. Warto pamiętać, że rekonstrukcja obrazu składa się z kilku etapów i aby efekt był zadowalający, trzeba przechodzić przez nie po kolei. Dokonując renowacji obrazu istotna jest precyzja i cierpliwość. Na takie odnowienie zazwyczaj potrzeba też trochę czasu - szczególnie, gdy chodzi o uznane, ważne dzieło. Warto jednak poddać stare obrazy poszczególnym procesom, by stanowiły cenne pamiątki rodzinne, uzupełniały kolekcje lub mogły być wystawiane na aukcjach.

Renowacja obrazu - etap I, czyli czyszczenie

Naprawa obrazów musi rozpocząć się od ich czyszczenia. To pierwszy i podstawowy etap, którego w żadnym wypadku nie można pominąć. Czyszczenie wiąże się z koniecznością usunięcia ramy - tylko w ten sposób można dotrzeć w każde miejsce i dokładnie je wyczyścić. Na tym etapie ze starego obrazu usuwany jest między innymi kurz, pył, pleśń. Osoby zajmujące się renowacją używają na tym etapie takich przyrządów jak: miotełka, miękka gąbka czy szmatka. Ważne jest, by czyszczenie było wykonywane bardzo delikatnie, tak by nie uszkodzić dodatkowo dzieła. Zazwyczaj oczyszczanie zaczyna się od miejsca, gdzie znajdowała się rama. Pozwoli to też zauważyć, czy używane środki do czyszczenia nie powodują ubytków i są odpowiednio dobrane. Czyszcząc obraz, należy pamiętać, że nie wolno mocno pocierać płótna. Co istotne, etap ten niekiedy trzeba powtarzać wielokrotnie, by pozbyć się dokładnie wszystkich zabrudzeń.

Odnawianie obrazów - etap II, czyli odświeżenie kolorów

Stare obrazy zazwyczaj charakteryzują się tym, że użyte na nich kolory są wyblakłe, straciły na swej dawnej intensywności. Właśnie po to, by przywrócić ich wyrazistość, potrzebny jest etap II, czyli nałożenie dodatkowej warstwy farby w miejscach, gdzie jest to konieczne. Zadaniem tego etapu rekonstrukcji obrazu jest przywrócenie pierwotnych kolorów dzieła, pozbycie się prześwitujących plam płótna, a także innych ubytków. To bardzo istotny element całego procesu. Etap ten powinien być przeprowadzany przez osoby, które dobrze znają się na tym, co robią - istotne jest tu dobranie odpowiednich odcieni farb, by efekt odnawiania obrazów był satysfakcjonujący. Poszczególne odcienie trzeba tak dobrać i wymieszać, by były jak najbardziej zbliżone do tych użytych na oryginale, by różnica między farbą starą a nową była jak najmniej widoczna. Istotne znaczenie na tym etapie ma właściwy dobór pędzli - ich grubości i wielkości do każdego rodzaju ubytku pokrywanego na nowo farbą.

Naprawa obrazów - etap III, czyli zabezpieczenie

To ostatni etap procesu, jakim jest renowacja starego obrazu. Jego celem jest przede wszystkim zabezpieczenie dzieła przed następnymi uszkodzeniami. Na obraz nakłada się specjalne preparaty, najczęściej werniks - damarowy, artystyczny, konserwatorski. Powłoka taka ma z jednej strony stanowić ochronę, z drugiej natomiast - nadaje końcowy połysk. Dzięki takim preparatom zabezpieczającym kolejna rekonstrukcja obrazu być może nie będzie konieczna. Użycie werniksu zabezpiecza dzieło nie tylko przed osiadaniem zabrudzeń, lecz także przed ścieraniem czy blaknięciem kolorów. Obraz na dłuższy czas zachowa swoją estetykę. Istotną zaletą tego etapu naprawy obrazów jest też wpłynięcie na to, że czyszczenie będzie przeprowadzane o wiele łatwiej i szybciej. Gdy na płótnie osadzi się kurz, będzie można łatwo się go pozbyć. W czasie werniksowania należy uważać, by przy nakładaniu powłoki ochronnej na płótno czy pod pędzel nie dostały się różne pyłki.

Rekonstrukcja obrazu - czy można przeprowadzić ją samemu?

Wielu posiadaczy starych dzieł sztuki z pewnością zadaje sobie pytanie, czy sami mogą dokonać renowacji obrazów. Niestety - proces ten wymaga wielu umiejętności i doświadczenia. W domowym zaciszu można jedynie przeprowadzić pierwszy etap, czyli czyszczenie. Z tą podstawową czynnością zazwyczaj poradzi sobie każdy. Jednak odnawianie obrazów w kolejnych etapach jest czymś, co osobie niedoświadczonej przysporzy kłopotów. Nakładanie nowej farby i zabezpieczanie najlepiej powierzyć więc specjaliście. To właśnie dwa końcowe etapy wpływają na efekt całej renowacji obrazu. Trzeba pamiętać też o tym, że popełnienie nawet najmniejszego błędu podczas tego procesu może znacznie obniżyć nie tylko walory estetyczne dzieła, lecz także jego cenę. Najlepszym wyjściem jest więc powierzenie dzieła sztuki do odnowy osobie, która się na tym zna.

Stare, odnowione obrazy do nabycia na aukcjach

Jeśli chcesz uzupełnić swoją kolekcję starych obrazów lub szukasz sposobu, by w jak najlepszy sposób zainwestować pieniądze, odwiedź portal aukcyjny onebid.pl Wszystkie dzieła sztuki wystawione na aukcjach są oryginalne - często właśnie po renowacji - by mogły jak najdłużej zachować swe unikatowe walory. Na onebid.pl można znaleźć też aukcje grafik i rysunków, a także między innymi rzeźb.

17/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up