Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Józef Mehoffer - analiza twórczości

Józef Mehoffer był przedstawicielem sztuki w okresie Młodej Polski. Nie ograniczał swojej artystycznej ekspresji wyłącznie do malarstwa. Okazał się równie wspaniałym rysownikiem, grafikiem, projektantem witraży i scenografii teatralnej. W swojej twórczości niejednokrotnie pokazywał wrażliwość na dekoracyjność detali. Łączył wiele technik plastycznych, co jeszcze bardziej potęgowało nietuzinkowość jego dzieł. Zachwycał nieszablonowym podejściem i różnorodnością. Uprawiając wiele dyscyplin artystycznych miał możliwość zaskarbić uznania miłośników rysunku węglem, sympatyków oryginalnej grafiki i pasjonatów monumentalnych projektów witrażowych. Dokonując analizy twórczości Józefa Mehoffera na uwadzę mamy jego karierę artystyczną i drogę, którą przemierzył i która ugruntowała jego wrażliwość. Kim był i jakie obrazy pozostawił w kolekcjach ambasadorów sztuki? Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat Józefa Mehoffera.

Jak wyglądała kariera artystyczna Józefa Mehoffera?

Artysta Józef Mehoffer urodził się w 19 marca 1869 roku w Ropczycach, zmarł natomiast w Wadowicach w 1946 roku. Był Austriakiem, jednak pochodził ze spolonizowanej rodziny. Studiował w Polsce na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak równolegle rozpoczął kształcenie również na kierunku artystycznym. U boku cenionych artystów: Izydora Jabłońskiego, Józefa Unierzyskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki, Józef Mehoffer studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Kolejnym etapem edukacyjnym było wiedeńskie ASP, gdzie realizował program w latach 1889-1890. Nie bał się wyzwań i doskonale wiedział, że podróże to szansa i możliwość rozwoju, dlatego umiejętności doskonalił w Paryżu między innymi pod kierunkiem Josepha Blanca i Jacquesa Courtois i w École Nationale des Beaux-Arts, gdzie pracował wraz z Leonem Bonnatem. Odbył również artystyczne podróże zwiedzając malowniczą Szwajcarię, Strasburg i Niemcy.

Doskonalił swoje umiejętności również we Włoszech, gdzie miał szansę zapoznać się z wyjątkową techniką mozaikową. Stacjonujące w Paryżu istotną rolę w jego twórczości odegrali Stanisław Wyspiański i Jan Matejko. Wyspiański również był uczniem wielkiego malarza polskiego i oboje z Mehofferem wspierali artystę w realizowaniu projektu polichromii w prezbiterium kościoła Mariackiego w Krakowie. Na wspólnym koncie mają również stworzenie karton witraża do chóru. Mimo wspólnej przeszłości ich drogi artystyczne ostatecznie zmieniły bieg, bowiem skupili się na odmiennej stylistyce. Wyspiański oddał się ekspresjonizmowi, z kolei Mehoffer wykazywał wyraźną inspirację oryginalną formułą, dekoracyjnością i fascynację secesyjną stylistyką.

Prace Mehoffera podziwiano na wielu międzynarodowych wystawach, m.in. w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Monachium, Wenecji i Rzymie. Od 1894 roku uczestniczył w wystawach krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Uwieńczeniem jego wrażliwości i przemyśleń była biografia, którą artysta przedstawił w "Dziennikach" z lat 1891-1897 i książce "Uwagi o sztuce i jej stosunku do natury", która została opublikowana w 1897.

Józef Mehoffer i jego artystyczna ekspresja

Dzieła Józefa Mehoffera były kwintesencją dekoracyjności i wszechobecnej symboliki. W sztuce polskiego modernizmu odznaczał się warsztatowym perfekcjonizmem, co skutkowało dopracowaniem prac w każdym detalu. Na jego artystyczną ścieżkę istotnie wpłynął Paryż i fascynacja monumentalnym malarstwem, z którym zmierzył się w Puvisa de Chavannes'a. Nie bez znaczenia pozostawała również sztuka nabistów. W latach 1891-1895 inspirował się symbolizmem i postimpresjonizmem. Swoją młodopolską ekspresję wyraził między innymi w pejzażach „Wisła pod Niepołomicami” i „Zachód słońca. Park Jordana”, gdzie wyraźnie uwydatnia gęstą materię malarską charakterystyczną dla twórczości Jana Stanisławskiego.

W kolejnych latach Mehoffer zaangażował się w rozwój ikonografii. Doskonale balansował w sferze symboliki i modernistycznej poetyki. Przenikał wrażliwość i liryczność zjawisk naturalnych z dekadenckim nastrojem. Z pewnością na uwagę zasługują niesamowicie nasycone barwy, giętkość konturów i mistrzowskie ornamenty uchwycone między innymi w dziełach: "Muza", "Europa jubilans" i znakomitych portretach, na przykład "Portret Izy z Giełgudów Axentowiczowej" z 1907 roku. Józef Mehoffer świetnie wprowadzał do obrazów intymny i odrobinę tajemniczy nastrój, co świetnie odzwierciedlają wnętrza mieszczańskie na płótnie zatytułowanym "Rozmowa" lub "Drobiazgi na kominku".

Artysta od 1914 roku wprowadził nieco więcej jasności w swoje dzieła. Postawił na postimpresjonistyczną migotliwość za pomocą nasycenia światłem i rozjaśnienie palety kolorów. Dodatkowo kontur podporządkował plamie barwnej. Działanie to z pewnością wynikało ze zmiany tematyki prac. Artysta zaczął więcej uwagi poświęcać afirmacji piękna przyrody, jej spontaniczności i bezpośredniości, dzięki czemu powstało wiele imponujących pejzaży: "Białodrzewie - Aleja w Wójczy", "Zwarzony ogród". W późniejszej twórczości Mehoffer nie ma już silnych akcentów nad plenerową wrażliwością, a zdecydowanie więcej dekoracyjnych układów kolorowych plam. Nawet twarze modelek są bardziej zadumane i zestawione na zasadzie kontrastu z naturalnym pięknem i ornamentami w tle.

Jak wciąż udział w aukcji obrazów Józefa Mehoffera?

Miłośnicy sztuki chętnie poszukują miejsc, w którym znajdą bogaty zasób niesamowitych dzieł i możliwość ich zakupu. Na portalu onebid.pl przygotowaliśmy szeroką ofertę. Oferujemy wyjątkowe malarstwo Mehoffera, niepowtarzalne grafiki i kolekcję unikalnych zasobów muzycznych. W jednym miejscu znajdą Państwo wszystko, co porusza, budzi emocje i uwrażliwia. Platforma aukcyjna działająca od 2014 roku pozwala na wzięcie udziału w licytacji online dzieł w sposób prosty i bardzo intuicyjny. Wystarczy założyć konto i zapoznać się z zasadami, które obowiązują podczas licytacji, aby wziąć udział.

18/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up