Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Józef Brandt - analiza twórczości

Józef Brandt to jeden z wybitnych przedstawicieli nurtu batalistycznego w malarstwie. Urodzony w 1841 w Szczebrzeszynie, zmarł w 1915 w Radomiu. Odznaczał się niesamowitym talentem i europejską sławą. W latach 70. i 80. miał przyjemność pełnić funkcję przywódcy polskiej kolonii artystycznej w Monachium. Wielokrotnie doceniany przez elity i krytyków na swoim koncie miał również odznaczenia orderami, i medalami. Mimo że mieszkał za granicą chętnie podkreślał swoje pochodzenie, co było widoczne, chociażby przez podpis widniejący na jego dziełach (Józef Brandt z Warszawy). Głównie poruszał się w tematyce batalistycznej. Malował epizody wprost z kalendarium historii polskich z okresu wojen kresowych i szwedzkich. W jego dziełach nie brakowało bitew, broni i pojazdów. Obrazy wyróżniała barwa i ruch. Artysta przykładał ogromną uwagę do perfekcyjni warsztatowej. Jeśli chcą Państwo wraz z nami przyjrzeć się twórczości Józefa Brandta, to serdecznie zachęcamy do przyjrzeniu się sylwetce artysty, jego inspiracjom, technikom malarskim i przykładom najznakomitszych dzieł w jego dorobku.

Edukacja i początek twórczości Józefa Brandta

Artysta pochodził z zamożnej rodziny lekarzy zamieszkałych w Warszawie. Pierwszy kontakt ze sztuką Józef Brandt miał za pośrednictwem matki, która udzielała przyszłemu malarzowi lekcji. Jego mama Krystyna z Lesslów była ówcześnie niesamowicie uzdolnioną malarką amatorką. Talent odziedziczyła prawdopodobnie po ojcu, znanym architekcie. Po zakończeniu podstawowej edukacji rozpoczął studia w Paryżu w Ecole des Ponts et Chaussées, gdzie przygotowywał się do zawodu inżyniera. Znajomość z Juliuszem Kossakiem wpłynęła na ścieżkę zawodową malarza, który postanowił pójść w kierunku kariery artystycznej. Na początku umiejętności zdobywał w pracowni Léona Cognieta, nadal pozostawał otwarty na porady od Kossaka i Henryka Rodakowskiego, który również odgrywał istotną rolę w karierze Józefa.

Przyjaźń z Kossakiem zaowocowała wspólną wyprawą na Ukrainę i Podole. Artysta, mając kontakt z ówczesnym stylem życia miejscowej ludności i niesamowitą przyrodą ugruntował swoje zainteresowania tematyczne, które towarzyszyły mu w jego twórczości. Fascynacja Brandta ukraińską sielanką była początkiem kariery malarza, który zadebiutował w 1861 roku na wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Wówczas pozostawał pod dużym wpływem Juliusza Kossaka, dlatego swoje prace wykonywał akwarelami, a stylistyka obrazów była tożsama z twórczością przyjaciela.

Zaledwie rok później Józef Brandt opuścił Polskę i wyjechał na studia do Monachium. Tam kształcił się u boku Alexandra Strähubera i w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Następnie pracował w atelier Franza Adama, który również odegrał istotną rolę w życiu twórcy, który specjalizował się w batalistyce. Kontakt z bronią i wojskowym rynsztunkiem miał w pracowni malarstwa akwarelowego Teodora Horschelta. Dość szybko udało mu się wejść do środowiska artystycznego, co niewątpliwie miało związek z przyjaźnią z Franzem Adamem i obiecujących głosach krytyków jego dzieł. Przychylne recenzje na arenie międzynarodowej za obraz "Chodkiewicz pod Chocimiem". Z kolei dzieło „Powrót spod Wiednia - Tabor w 1869” zostało zakupione przez dwór Franciszka Józefa uzupełniając kolekcję austriackiego cesarza. Józef Brandt w 1870 założył w Monachium pracownię. Po jakimś czasie stał się przywódcą polskiej kolonii artystycznej wspierając twórców i studentów kierunków artystycznych przebywających w stolicy Bawarii.

Największa sława Brandta przypada na lata 70 i 80 XIX w. To w tym okresie powstały najwybitniejsze dzieła artysty, co przyniosło mu również korzyści finansowe, na jakie nie mógł liczyć żaden polski artysta za granicą. Spadek formy artystycznej malarza przypada na lata 90., jednak wciąż jego obrazy cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. Mimo wielu sukcesów na arenie międzynarodowej nie zapominał o Polsce. Regularnie wysyłał prace na wystawy w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Józef Brandt mistrz nurtu batalistycznego w malarstwie

Twórczość Józefa Brandta w sposób mistrzowski podkreślała rycerską walkę na ziemiach ojczystych artysty. Jego twórczość charakteryzuje żywy temperament, nieco wyidealizowany świat epopeiczny i sielską przyrodę Ukrainy i Podola, która stanowiła tło. Bohaterami obrazów zazwyczaj byli Kozacy, Tatarzy, rycerze z Kresów i szlachta. Nie ograniczał twórczości wyłącznie do tematyki batalistycznej. Chętnie oddawał się obrazom tematycznym eksponując idylliczne życie wiejskie i urokliwych prowincjonalnych miast. Szczególnie upodobał sobie scenki rodzajowe z karczmą i targowiskiem w tle jak w obrazach "Zaloty", "Przy studni" lub "Kozak". Inspiracją do jego twórczości była literatura. Upodobał sobie utwory Wincentego Pola, Kajetana Suffczyńskiego i Bohdana Zaleskiego. Czas poświęcał również na pamiętniki Jana Chryzostoma Paska i księdza Wojciecha Dembołęckiego poznając dzieje i przenosząc prostotę życia na płótno.

Jednym z najwybitniejszych dzieł Brandta był obraz "Czarniecki pod Koldyngą" z 1870 roku. Przedstawia hetmana Stefana Czarnieckiego w kampanii jutlandzkiej. Dominuje wyciszony nastrój, powaga i niesamowite skupienie. Historyczna tematyka ma za zadanie zachwycać prostota i harmonią. Dzieje znane z kart historii nie były tym razem próba przedstawienia efektywności i dominacji, a pokazanie trudy wojennej wyprawy. Taki odbiór potęguje przede wszystkim przyroda. Zimowa aura, zmierzch i niebo pokryte ciężkimi chmurami, to wyraźna analogia nastrojów zjawisk przyrody, które były w pełni tożsame z nastrojami ówczesnych bohaterów.

Jak można nabyć dzieła Józefa Brandta?

Portal onebid.pl to miejsce zrzeszające miłośników i sympatyków sztuki pod wieloma postaciami. Oprócz znakomitych dzieł Józefa Brandta, między innymi „Czarniecki pod Koldyngą" czy „Kozak na Koniu” przygotowaliśmy dla Państwa aukcję monet i najznakomitszych księgozbiorów. Aukcje książek to wyjątkowa okazja dla kolekcjonerów na zdobycie prawdziwych unikatów. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami i wzięcia udziału w aukcjach zrzeszających domy aukcyjne w całej Polsce.

19/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up