Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Jakie cechy wpływają na wartość obrazu?

Wycena wartości rynkowej danego dzieła sztuki, określenie jego finalnej ceny, za jaką chętni nabywcy mogą go otrzymać, to zadanie skomplikowane i wymagające szerokiej wiedzy specjalistów oraz ich doświadczenia, a przede wszystkim codziennego obcowania ze sztuką w różnym wydaniu. Znajomość trendów rynkowych, zmieniającej się sytuacji, wcześniejszych prac danego artysty oraz nutu sztuki, w którym tworzy lub tworzył. Szereg zmiennych wpływa na ostateczne określenie wartości obrazu. Ważne jest również zwrócenie uwagi na konkretne cechy obrazu, które pozwolą poznać, jak cenne jest dane dzieło sztuki. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Wycena obrazu z uwagi na jego autentyczność

Jednym z pierwszych czynników i cech obrazu, na jakie należy zwrócić uwagę, dokonując oceny jego wartości, jest fakt, czy dany obraz jest oryginalny i nie ma w sobie znamion podróbki, czy falsyfikatu. W tym celu konieczne jest zaczerpnięcie opinii znawców dzieł sztuki, historyków sztuki, mecenasów i przedstawicieli domów aukcyjnych. W określeniu oryginalności danego dzieła znacznie pomóc może oczywiści dokument nazywany certyfikatem autentyczności obrazu. Podpisany przez sprzedawcę, określający nazwisko artysty, wskazujący na datę sprzedaży oraz technikę wykonanego obrazu certyfikat to potwierdzenie tego, że dane działo sztuki jest na pewno oryginalne i przedmiot nie stanowi podróbki. Uznając obraz za zgodny z oczekiwaniami i zgodny z założeniami oryginalności dzieła, można przystąpić do oceny kolejnych cech, a tym samym do określenia jego faktyczne wartości i stworzenia wyceny.

Życiorys artysty oraz jego popularność cechą, która wpływa na wartość obrazu

Nie ma wątpliwości, że jedną z ważniejszych cech obrazu wpływających na jego ostateczną ocenę jest to, kto jest faktycznym autorem obrazu. Popularność artystów, ich duża znajomość wśród społeczeństwa nie tylko miłośników sztuki, ale również ogólnie pojętej społeczności jest kluczowa dla wartości dzieła. Oczywiście im bardziej znany artysta, tym bardziej cena wzrasta. Kontekst może wynikać również z tego, w jakim okresie swojej twórczości czy życia jest w danym momencie autor. Znaczna część obrazów uzyskuje najwyższe wartości po śmierci artystów. Wartość dzieł jest często wyższa również wtedy, gdy dany obraz powstaje w trudnym dla autora momencie, przełomowym dla jego życia i twórczości. Jedną z mniej oczywistych cech wpływających na wartość dzieła jest podpis autora w widocznym na obrazie miejscu. Historyczna sprzedaż pokazuje, że ma to znaczenie dla wyceny obrazu. Kolekcjonerzy chętniej kupują dzieła, na których podpis autora widnieje z przodu obrazu i są w stanie zapłacić za nie więcej niż w przypadku umieszczenia podpisu na jego odwrocie.

Historia obrazu ma znaczenie dla oceny jego wartości

Jaką cenę są w stanie zapłacić kolekcjonerzy sztuki za obraz wystawowy, a jaką za dzieło, które zostało przekazane wprost z pracowni artysty? W tym wypadku trendy mogą być różne w zależności od tego, jakie są upodobania przyszłego nabywcy. Często ciekawa i bogata historia związana z tym, jaką drogę przeszedł obraz, w jakim i czyim domu się znajdował, w jakiej galerii sztuki był wystawiany, decydują o wyższej wartości dzieła sztuki. W niektórych przypadkach sytuacja może być wręcz odwrotna. Części nabywców zależy na byciu pierwszym właścicielem obrazu, na jego czystej historii i nieskazitelnym niemal stanie. Trudniej dostępne obrazy stają się często elitarne, a tym samym ich cena automatycznie wzrasta. Jeśli obraz znajdował się tylko w prestiżowych galeriach, oznacza to, że artyście zależy na najlepszych miejscach, a tym samym jego wartość w przyszłości nie spadnie. Dzięki temu aktualna cena pozostaje wysoka. Jeśli dany obraz pokazywany jest w podręcznikach, występuje w katalogach, znajduje się w różnych miejscach na świecie, bierze udział w licznych konkursach, oznacza to, że staje się również bardziej popularny. W takim wypadku nabywca chętniej przekaże większą część kosztów właśnie na taki rodzaj sztuki.

Fizyczny stan obrazu decyduje o wysokości jego ceny

Bez wątpienia istotne w wycenie oraz wskazaniu wartości obrazu jest to, w jakiej kondycji fizycznej znajduje się obecnie dane dzieło. Upływ czasu, warunki panujące w pomieszczeniach, w których przechowywany jest obraz, poziom wilgoci, nasłonecznienia — wszystkie te czynniki wpływają na to, jak w ostatecznym rozrachunku wygląda obraz, a tym samym, mają bezpośredni wpływ na to, jaką wartość w danym momencie osiągnie obraz. Skupiając się na cechach obrazu, warto również poruszyć temat samej techniki wykonania danego dzieła. Obrazy olejne to jedne z cenniejszych dzieł, ze względu na swoją wysoką trwałość i możliwość przetrwania w niezmienionym stanie przez długie lata. Istotne jest również to, na jakim podłożu wykonana jest dana praca. Od takich wyznaczników są również odstępstwa, które pokazują, że czasami nazwisko artysty jest dużo bardziej znaczące niż to, jaką techniką został wykonany obraz.

Tematyka obrazu oraz aktualne trendy w świecie sztuki — które z dzieł są bardziej wartościowe?

Charakterystyczne dla danego artysty cechy, wyjątkowe motywy, które wyróżniają danego malarza czy twórcę, również wpływają na to, jaka będzie ostateczna wartość obrazu. Bardziej pożądane i lubiane w świecie kolekcjonerów sztuki i miłośników malarstwa są zwykle pejzaże. Wysoko oceniane są jednak również autoportrety czy portrety postaci, które w historii miały ważne znaczenie lub przysłużyły się w pewien sposób samemu życiu artysty. Wysokie ceny zyskują także obrazy, które rozpoczynają nowy trend lub nową epokę w twórczości wszystkich artystów. Prekursorzy i ich pierwsze w danym stylu dzieła są wycenianie wyżej niż podążające w ślad za nimi obrazy tworzone w podobnym kierunku sztuki.

Wartość danego obrazu zależy więc od jego indywidualnych cech. Każdy z nich powinien być oceniany według wskazanych wyżej kryteriów, jednocześnie mając na uwadzę jego wyjątkowy charakter. Śledząc aktualne aukcje na onebid.pl możesz sprawdzić, co w danym czasie kupują kolekcjonerzy i które dzieła sztuki zyskują najwyższe oceny.

12/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up