Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Cena obrazów - skąd się bierze?

Rynek sztuki jest dość specyficzny i rządzi się pewnymi prawami. Wycena obrazu to określenie jego wartości rynkowej, czyli mówiąc wprost, kwoty, którą na dany moment można za dzieło uzyskać. Wartość ta nie dotyczy jednak zwykłych kosztów takich jak, materiały i czas pracy potrzebny do wykonania obrazu. Chodzi o znacznie więcej, o czym laik nie do końca może zdawać sobie sprawę. Cena obrazów określa aspekty ponad materialne, niekiedy wręcz niemierzalne, chodzi m.in. o renomę artysty, temat, technikę, jego historię. Jeśli nie wiesz, jak wycenić obraz odsyłamy do naszego artykułu, jak sprzedać obrazy w Internecie. A wracając do meritum sprawy, od czego więc zależy cena obrazu?

Autentyczność obrazu

Nie przez przypadek ten aspekt znalazł się na pierwszym miejscu. Jest najważniejszy. Obraz musi być oryginalny. Co to oznacza? Nie może być w całości lub we fragmentach kopią, falsyfikatem albo przeróbką powstałego już dzieła. Praca nieautentyczna nie może podlegać wycenie ani sprzedaży. Doświadczone domy aukcyjne czy galerię z łatwością dokonają oceny dzieła, aby potwierdzić jego autentyczność.

Autorstwo

To kolejny ważny aspekt ceny obrazów. Nie ukrywajmy, że nazwisko się liczy, także w świecie dzieł sztuki. Na dalszy plan schodzi wygląd obrazu, a wysuwa się podpis na płótnie. W przypadku wyceny obrazów pojęcie urody zdecydowanie schodzi na dalszy plan na rzecz nazwiska autora. Pewne nazwiska cieszą się ogromną popularnością niezmiennie od dziesiątek lat. Należą do nich prace m.in. takich twórców jak Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Pablo Picasso, Claude Monet czy Vincent van Gogh. Zdecydowanie niższe ceny osiągają prace niesygnowane nazwiskiem lub sygnowane jedynie na odwrocie. W takich przypadkach kolekcjonerom zapala się czerwona lampka i podchodzą do obrazu nieufnie. Najlepiej wyceniane są obrazy podpisane na malunku.

Temat

Podobno o gustach się nie dyskutuje, jednak na rynku sztuki można doszukać się pewnych prawidłowości, co do tematyki obrazu i jego wartości. Kolekcjoner ceni prace, które są charakterystyczne dla danego artysty, a ich temat typowy. Aby uprościć, można powiedzieć, że tematy „neutralne”, czyli pejzaże lub martwe natury są bardziej lubiane i chętniej kupowane niż portrety. Wśród przedstawień portretowych większą popularnością cieszą się postaci kobiet i dzieci niż mężczyzn i osób starszych.

Pochodzenie

Pochodzenie odnosi się do jego bezpośredniego pochodzenia, a także poprzednich właścicieli i historię wystawową. Często obraz o znanym, nietuzinkowym pochodzeniu lub ciekawej historii osiągnie wyższą cenę na rynku, niż nawet atrakcyjniejszy wizualnie, ale mniej popularny bez przeszłości. Jeśli płótno było wielokrotnie prezentowane na wystawach, a także opisywane w przeróżnych katalogach o sztuce jego cena momentalnie wzrasta. Ceny obrazów z taką historią mogą ponad dwukrotnie przewyższać cenę innych prac, nawet tego samego artysty.

Cechy fizyczne

Bardziej oczywistym aspektem ceny obrazu mogą wydawać się jego cechy fizyczne, czyli rozmiar, technika wykonania i stan zachowania. Im większe dzieło tym jego cena teoretycznie powinna być większa. Jednak należy pamiętać, że świat sztuki pięknej rządzi się własnymi prawami i nie jest to równoznaczne z łatwością sprzedaży. Często obrazy o naprawdę dużych formatach nie zyskują zainteresowania z prozaicznego powodu, braku miejsca na ścianie. Takie obrazy nadają się w większości do galerii sztuki czy muzeów. Jeśli chodzi o technikę malarską, najwyższe ceny obrazów generują prace olejne, ponieważ są najtrwalsze i najszlachetniejsze. Dodatkowym plusem jest wysoka jakość podłoża malarskiego. Obraz na desce mahoniowej może być wart więcej niż ten namalowany na sklejce lub płycie. Prace na papierze, wykonane w technice akwareli, gwaszu, tempery czy pasteli zazwyczaj nie uzyskują tak wysokich cen, jak te olejne.

Czas powstania

Duży wpływ na cenę obrazu może mieć umiejscowienie obrazu w twórczości danego artysty. Najwyżej cenione są prace z dojrzałego okresu działalności malarza, posiadające charakterystyczne dla jego sztuki cechy. Niższe ceny osiągają prace studenckie, wszelkiego rodzaju wprawki czy studia, które uczniowie akademii artystycznych tworzyli, kształtując swój styl. Wielu artystów tworzyło obrazy do końca swoich dni, a często, będąc już w podeszłym wieku, ich dzieła traciły na dawnej jakości technicznej i kompozycyjnej. Takie obrazy, mimo reputacji autora nie sprzedawały się za te same sumy, co dzieła z najlepszych lat twórcy.

Aktualne trendy

Rynek sztuki jest dynamiczny i zmienny. Idzie z duchem czasu i próbuje wpasować się w aktualne trendy. Często wartość prac danego artysty może szybko wzrosnąć np. ze względu na wzmiankę o nim w mediach czy udanej wystawy. Moda na danego artystę napędzana jest także przez kulturę masową, czyli np. produkcje filmowe czy gwiazdy.

Jak widać z powyższego zestawienia, aspektów, które wpływają na cenę obrazu może być bardzo wiele i nie zawsze są one jednoznaczne. W celu rzetelnego określenia wartości obiektu warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy oprócz wiedzy teoretycznej, dostępu do polskich i światowych baz danych wyników aukcyjnych, mają wieloletnie doświadczenie w ocenie i wycenie dzieł sztuki. Profesjonalna i rzetelna wycena posiadanego obrazu daje dużą przewagę przy jego sprzedaży. Odnosi się to zarówno w kontaktach z prywatnymi kolekcjonerami, jak i galeriami czy domami aukcyjnymi. Rzetelna wycena, która ma relatywnie niski koszt w stosunku do wartości dzieła sztuki, stanowi najlepszą ochronę przed podjęciem złej decyzji przy jego sprzedaży.

Jeśli interesują Cię profesjonalne aukcje dzieł sztuki, pragniesz powiększyć swoją kolekcję lub posiadasz przedmiot do sprzedania i chcesz poznać cennik obrazów, zapraszamy na stronę onebid.pl. U nas znajdziesz wszystko, czego szukasz.

15/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up