Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Wojciech Kossak - analiza twórczości

Jego nazwisko kojarzy się przede wszystkim z malarstwem historycznym i realistycznym. Odzwierciedlenie wszystkich, nawet najmniejszych detali na rozległych panoramach zachwyca znawców sztuki i nie tylko po dziś dzień. Zainteresowanie tematyką historii Polski przyczyniło się do namalowania obrazów, które już za życia malarza zdecydowały o jego sukcesie. Co warto wiedzieć o twórczości i życiu Wojciecha Kossaka? Jakie są najbardziej znane obrazy i czym się wyróżniają? Przedstawiamy analizę twórczości tego artysty.

Wojciech Kossak - notka biograficzna

Był synem Juliusza Kossaka, także malarza. To właśnie ojciec stał się jego pierwszym nauczycielem. Wojciech Kossak urodził się 31 grudnia 1856 w Paryżu. Pierwsze jego dzieła były kopią obrazów ojca. Kossak w latach 1871-1873 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, następnie kontynuował naukę w akademii monachijskiej w pracowniach Aleksandra Strähubera, Aleksandra Wagnera i Wilhelma Lindenschmita. Wojciech Kossak odbył roczną służbę wojskową w krakowskim pułku ułanów. Po niej wyjechał do Paryża, by dalej kształcić się w zakresie malarstwa. Swój warsztat doskonalił w École des Beaux-Arts u Léona Bonnata i Aleksandra Cabanela. W 1884 roku wrócił do Polski, poślubił Marię Kisielnicką. Ze związku tego miał trójkę dzieci - Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Magdalenę Samozwaniec i Jerzego Kossaka.

Wojciech Kossak w latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie. To tutaj między innymi z Julianem Fałatem malował panoramę "Przejście Napoleona I przez Berezynę w 1812 r.". To dzięki temu obrazowi zyskał uznanie i sukces. Obraz ten zapewnił mu też mecenat cesarza Wilhelma II. “Przejście Napoleona…” wystawiane było w Berlinie, Warszawie, Kijowie, Moskwie. Mecenat cesarza był jednak krytykowany przez polskich publicystów - zarzucali oni Kossakowi czerpanie korzyści ze środowiska zaborcy. Między innymi właśnie to przyczyniło się do tego, że Kossak w 1902 roku opuścił Berlin. Przebywał w Wiedniu i Londynie. Po powrocie do kraju uczestniczył czynnie w życiu kulturalnym Krakowa. Wybuch I wojny światowej wiązał się z koniecznością powołania Kossaka do służby w wojsku. Równocześnie spełniał się też jako pedagog - był profesorem malarstwa batalistycznego w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Po wojnie Kossak często przebywał w Warszawie, gdzie realizował liczne zamówienia na obrazy. Wyjeżdżał też wiele razy do Stanów Zjednoczonych - cieszył się tam sławą znakomitego portrecisty. Kossak namalował wiele wizerunków między innymi polityków, gwiazd filmu, finansistów. Portretował też mieszkających w Stanach Zjednoczonych Polaków. Kręgi polonijne powołały do życia The Kossak Art Society, czyli stowarzyszenia służącego promowaniu sztuki Kossaka. Jest to najlepszą miarą tego, jak wielki sukces odniósł malarz.

Po wybuchu II wojny światowej nie opuścił Krakowa, gdzie sprawował funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Kossaka odznaczono wieloma nagrodami, w tym między innymi nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności przyznawaną z fundacji Probusa Barczewskiego oraz krzyżem kawalerskim Orderu Franciszka Józefa I. Artysta zmarł 29 lipca 1942 roku.

Wojciech Kossak - malarz-patriota

Do dziś Kossak uznawany jest za czołowego reprezentanta malarstwa historyczno-batalistycznego. Z jego obrazów przebija patriotyzm - na jego ukształtowanie wpływ miała chociażby postawa jego ojca, Juliusza. Wojciech Kossak to twórca między innymi obrazów poświęconych:

  • powstaniu listopadowemu: „Noc listopadowa”, „Sowiński na szańcach Woli”,
  • walkom Legionów z czasów I wojny światowej: „Szarża pod Rokitną”,
  • wojnie polsko-bolszewickiej: „Bateria konna na pozycję”.

Na swoich obrazach przedstawiał też wielkich wodzów: Władysława Łokietka, Władysława Jagiełłę, Jana Sobieskiego, Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego. Wiele obrazów poświęcił też Napoleonowi i jego bitwom. Gloryfikował dowódcę, a na jego obrazach nie zabrakło też wątków polskich. Do najbardziej znanych obrazów dotyczących misji Napoleona należą: „Niech żyje cesarz!", "Powrót Napoleona z Rosji", "Wzięcie do niewoli Tadeusza Tyszkiewicza w czasie odwrotu spod Moskwy".

Na jego dziełach widać nie tylko zmagania żołnierzy na polu walki. Dużo miejsca zajmują też konie - przedstawiał je zarówno w bitwie, podczas spoczynku czy w czasie paradnego przemarszu.

Tym, co zachwyca do dziś, jest bezbłędne odzwierciedlenie realiów - przedstawiane walki historyczne były odzwierciedleniem jego znajomości umundurowania, militariów, bitewnych strategii. Malarstwo Kossaka wyróżnia przede wszystkim:

  • realistyczna konwencja obrazowania,
  • operowanie masami wojski,
  • przestrzeń rozciągnięta do formatu panoramy,
  • dynamiczna akcja przedstawionych bitew,
  • detale strojów, broni,
  • apoteoza heroicznych czynów walczących patriotów.

Wojciech Kossak - „Bitwa pod Racławicami” i inne panoramy

Omawiając twórczość Wojciecha Kossaka, nie sposób nie wspomnieć o „Bitwie pod Racławicami” - pierwszej panoramie, która wykonał razem z Janem Styką, Teodorem Axentowiczem, Tadeuszem Popielem, Zygmuntem Rozwadowskim, Janem Stanisławskim, Włodzimierzem Tetmajerem i Wincentym Wodzinowskim. Panorama ta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem - nie tylko ze strony krytyków i znawców, lecz także publiczności.

Inną ważną panoramą, jest „Samosierra” przedstawiający bitwę pod wodzą Napoleona. Aby zebrać jak najwięcej dokumentów, Kossak udał się w 1898 roku do Hiszpanii. W wyprawie towarzyszył mu Michał Wywiórski. Dla obrazu tego podobnie jak dla większości dzieł Kossaka, znamienna jest dynamiki ruchu, szeroka perspektywa, bezbłędne ujęcie

koni.

Wojciech Kossak - rodzajowe sceny myśliwskie

Oprócz dzieł o wymowie patriotycznej, historycznych i wojennych obrazów, Kossak malował też sceny myśliwskie. Trend ten wywodził się z tradycji sztuki monachijskiej. Można wymienić tu takie obrazy jak: "Polowanie cesarskie w Gödöllö", "Polowanie par force u Józefa Potockiego w Antoninach", ”Trębacz i kowalowa", "Umizgi". Kossak stał się tu obserwatorem zwyczajnych zdarzeń, malował epizodyczne historie niepozbawione humoru. Obrazy tego typu ukazywały przede wszystkim flirt żołnierzy z dziewczętami.

Szukasz dzieł Wojciecha Kossaka? Zajrzyj na onebid.pl!

Jeśli należysz do osób fascynujących się sztuką, kolekcjonerów, a inwestycję w znane dzieła uważasz za jedną z lepszych, koniecznie zajrzyj na portal aukcyjny onebid.pl. Oprócz obrazów Wojciecha Kossaka znajdziesz też tu wiele innych aukcji przedmiotów pochodzących z dawniejszych czasów. Znaleźć można tu między innymi aukcje monet czy książek.

04/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up