Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Bronisława Rychter-Janowska – analiza twórczości

Ta malarka zasłynęła przede wszystkim przedstawieniami dworków, pejzaży, widoków wnętrz. Nie bez powodu Bronisława Rychter-Janowska nazywana jest „malarką ginących polskich dworków”. Jej obrazy bardzo szybko znajdywały uznanie, podobały się odbiorcom. Aż do dziś wzbudzają nostalgię i tęsknotę za piękniejszym światem. Była malarką bardzo płodną – szacuje się, że jest twórczynią kilkunastu tysięcy prac. Czym jeszcze zasłynęła Bronisława Rychter-Janowska? Jakie fakty z jej życia trzeba znać? Które dzieła uznaje się za najlepsze? Zachęcamy do zapoznania się z analizą twórczości Bronisławy Rychter-Janowskiej.

Bronisława Rychter-Janowska – skrócony życiorys

Urodziła się w Krakowie w 1868 roku. Jej ojciec był uczestnikiem powstania styczniowego – po nim stracił majątek i musiał zamieszkać w Galicji. Nie odgrywał znaczącej roli w wychowaniu córki. Pierwsze lata życia spędziła w Starym Sączu, gdzie jej matka była nauczycielką w jednej ze szkół. To właśnie w tym mieście rozpoczęła naukę – na pensji u ss. klarysek. Naukę kontynuowała w Krakowie, w seminarium nauczycielskim. Malarstwa zaczęła uczyć się od swojego brata, Stanisława. Był on studentem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Lekcje rysunku pobierała też na kursach A. Baranieckiego, a także w czasie prywatnych lekcji Ludwika Bollera. Bronisława Rychter-janowska kilka lat przepracowała w wiejskiej szkole w Siołkowej k. Grybowa. Później wyjechała do Monachium, gdzie mogła rozwijać się w malarstwie. Uczyła się w prywatnych szkołach Antona Azbe i Simona Hollosy.

Malarka w 1900 roku wyszła za mąż za Tadeusza Rychtera. Małżeństwo jednak nie zakończyło się pomyślnie. Po kilku latach para pozostała w separacji. Nie doczekali się też dzieci. Malarka narzekała na cechy charakteru męża, a dniu ślubu miała powiedzieć: „W dniu tym rozpoczęła się moja Golgota”. Bronisława Rychter-Janowska miała adoptowaną córkę Matyldę Janowską. Zmarła 29 września 1953 roku. Pochowana jest na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Artystka od najmłodszych lat obracała się wśród malarzy – duże znacznie ma chociażby postać jej brata. Trzeba też wspomnieć, że zainteresowanie sztuką w swoich dzieciach rozbudzała też matka, która sama pięknie wyszywała. Malarzem był też jej mąż Tadeusz. Wszystko to odegrało rolę w kształtowaniu jej osobowości i zainteresowań.

Bronisława Rychter-Janowska – najważniejsze cechy twórczości

Polskie dworki ich wnętrza to bez wątpienia główny temat, który interesował artystkę. Przenosiła na płótno sielskie, nastrojowe pejzaże. Wiejskie chaty, kościółki zachwycają subtelnością, mistrzowską grą świateł. Do dziś zachwycają i urzekają. Przepełnione nostalgią, przenoszą do idealnego świata dawnych polskich dworków.

Jej dzieła podobały się i zazwyczaj bardzo szybko znajdowały nabywców.

Jednak Bronisława Rychter-Janowska to nie tylko malarka dworków i pejzaży, lecz artystka o wiele bardziej wymiarowa. Zasłynęła też jako portrecistka – znany jest chociażby wykonany w technice pastelu portret Heleny Modrzejewskiej. Sztukę malowania portretów bez wątpienia poznała dogłębnie u „księcia malarzy” Franza von Lebacha.

W swojej twórczości Rychter-Janowska nie opierała się jedynie na jednej technice, ale wykorzystywała ich wiele. Malowała akwarelami, pastelami, farbami olejnymi, a także węglem.

Znaczną i bardzo interesującą część jej twórczości stanowią makaty wykonane z sukna przy użyciu autorskiej techniki aplikacji. Ocenia się, że artystka stworzyła około 400 takich makat. Ich tematyka była zbliżona do tej, która ujmowała na swoich obrazach – pejzaże, postaci w ludowych strojach, dworki szlacheckie dominowały również w makatach.

Artystce zdarzało się też tworzyć grafiki użytkowe – w zagadnienie to wprowadził ją jej mąż. Na tym jednak nie kończy się jej artystyczna twórczość. Rychter-Janowska szyła też kostiumy do dramatów Wyspiańskiego, a także tworzyła lalki dla kabaretu Zielony Balonik. Odrębną kwestię w jej twórczym życiu stanowi też pisanie – Bronisława Rychter-Janowska jest twórczynią kilku dramatów, a także tekstów publicystycznych między innymi do gazet lwowskich.

Bronisława Rychter-Janowska – dzieła, które trzeba znać

Artystka malowała bardzo dużo – miało na to wpływ bez wątpienia zainteresowanie jej pracami. Przedstawione przez nią dworki są pełne ciepła, nastrojowości, przypominają świat, który odszedł w zapomnienie. Rychter-Janowska zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych debiutowała w 1901 roku, obrazami takimi jak „Wianki”, „Noc”, „Symfonia”, „Przy lampie”. Inne tytułu jej dzieł to między innymi „Dworek”, „Przed dworkiem”, „Salonik”, „Wnętrze dworku”, „W starym dworku”. Tytuły jasno wskazują na temat dzieł. Jednak Rychter-Janowska malowała też pejzaże inne niż polskie. Wpływ na to miało z całą pewnością zamiłowanie do podróży. Najchętniej udawała się do Włoch. Z każdej podróży przywoziła obrazy, na których uwieczniała piękne pejzaże. „Pejzaż włoski”, „Pod Neapolem – kapliczka”, „Katakumby w Neapolu” to tylko niektóre z dzieł powstałych w czasie podróży. Pejzaże z Włoch są swobodne, lekkie, nostalgiczne, zawierają wszystkie cechy typowe dla Rychter-Janowskiej. Malowała nie tylko w czasie podróży do Włoch, lecz także innych miejsc, w tym: Grecji, Egiptu, Francji czy Hiszpanii.

Trzeba podkreślić, że bardzo duże zainteresowanie jej pracami wpływało na to, że Bronisława Rychter-Janowska musiała malować bardzo dużo – to właśnie dlatego powielała niektóre motywy. Na zainteresowaniu tym korzystali też fałszerze, tym bardziej że dzieła artystki miały łatwą do podrobienia sygnaturę.

Szukasz obrazu Bronisławy Rychter-Janowskiej? Skorzystaj z OneBid!

Portal aukcyjne OneBid skupia dzieła znanych malarzy i twórców z innych dziedzin sztuki. Na aukcjach znaleźć też można wyroby jubilerskie z dawnych lat czy rzadkie przedmioty z ceramiki i szkła. Podstawą są jednak dzieła malarzy, w tym Bronisławy Rychter-Janowskiej. Jeśli więc szukasz jej obrazu, chcesz zainwestować w znane dzieło sztuki, skorzystaj z portalu i weź udział w aukcji.

03/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up