Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

W jaki sposób zabezpieczyć i przechowywać stare obrazy?

W jaki sposób zabezpieczyć i przechowywać stare obrazy?

Czy przechowywanie obrazów w domu jest trudnym i wymagającym zajęciem? Mogłoby się wydawać, że nic w tym nadzwyczajnego. Przecież galerie i muzea pełne są doskonale zachowanych dzieł sztuki, które nawet po 100 lub 200 latach cieszą oko wspaniałymi kolorami. Trzeba jednak pamiętać, że umieszczone tam obrazy są przechowywane w bardzo specyficznych warunkach. Dodatkowo poddaje się je renowacji choćby dlatego, że działanie czasu pozostaje nieubłagane. Co z przechowywaniem dzieł sztuki w domu? Okazuje się, że również tutaj można z powodzeniem sobie poradzić z odpowiednim zabezpieczeniem malowideł. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.

Niewłaściwe przechowywanie obrazów

Dlaczego przechowywanie obrazów jest tak istotne? Co może pójść źle w tej kwestii, która na pozór wydaje się niezbyt skomplikowana? Być może warto zadać sobie jednak inne pytanie: co niszczy stare obrazy? Wbrew pozorom można w odpowiedzi wymienić przynajmniej kilka mniej lub bardziej istotnych czynników. 


  • Temperatura. W jakiej temperaturze powinny być przechowywane wiekowe dzieła sztuki? Duże wahania temperatury otoczenia mogą być problemem w przypadku obrazów tworzonych różnymi technikami malarskimi. Kłopotem są tu właściwości wynikające z rozszerzalności temperaturowej ciał stałych, ale także zmniejszona wilgotność powietrza w wysokich temperaturach. Efektem może być pękanie powierzchni. 

  • Wilgoć. Oczywiście powieszenie obrazu tam, gdzie panuje wilgoć, również jest złym pomysłem. Warto także pamiętać o tym, że źle może tu zadziałać wykorzystanie szklanej ramki (może spowodować kondensację pary wodnej).

  • Promieniowanie słoneczne. Światło ultrafioletowe ma postać widoczną i niewidoczną. Jego fotony mogą prowadzić do rozpadu cząsteczek barwnika na obrazie — tym samym cenne dzieło będzie blednąć, jego kolory zaś z czasem przestają zachwycać. Nic dziwnego, że w muzeach do przechowywania starych obrazów stosuje się szkło o specjalnych parametrach (tzw. szkło muzealne).

  • Dym papierosowy. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale dzieła malarskie wyjątkowo źle znoszą palenie w ich obecności. Okazuje się, że działanie nikotyny jest tu nie mniej negatywne, niż w przypadku ludzkiego organizmu. Ma ona zdolność do niszczenia powierzchni obrazu nawet poprzez ochronną warstwę werniksu. 

  • Kwasy. Substancje tego typu powodują m.in. żółknięcie książek. W przypadku obrazów mogą być odpowiedzialne za procesy destrukcyjne przebiegające przy obramowaniu. 

  • Zapylenie i zakurzenie. Ich działanie jest dotkliwe zwłaszcza tam, gdzie obraz nie został oprawiony w ramę i szybę. Osadzanie się kurzu i pyłu wywołuje konieczność czyszczenia obrazu. To zaś zawsze jest działaniem niebezpiecznym i wymagającym uwagi, łatwo bowiem o uszkodzenie dzieła sztuki. 

Gorszy stan obrazu to spadek jego wartości

Dlaczego niewłaściwe przechowywanie starego obrazu sprawia trudności? Oczywiste jest to, że źle zabezpieczone dzieło sztuki dosyć szybko straci swoje atuty. Chodzi tu przede wszystkim o utratę kolorów lub zabrudzenie, ale też powstanie poważniejszych zniszczeń np. w postaci rys na powierzchni lub pęknięć. Bardzo istotna jest jednak również druga kwestia: złe przechowywanie obrazu to pogorszenie jego stanu, co z kolei oznacza spadek ceny na rynku dzieł sztuki. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy jest to jedno z wielu dzieł z tej samej serii lub pochodzących od jednego autora. Wówczas stan zachowania obrazu ma bardzo duże znaczenie dla kształtowania się jego wartości. 

Jak przechowywać obrazy w domu?

Czy przechowywanie obrazów w domu może być dobrym pomysłem? Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że tak. Trudno będzie tu wprawdzie zapewnić dziełom sztuki tak takie warunki, jak w muzeum lub galerii, ale i tak można dołożyć starań, by przechowywać je należycie. Wystarczy stosować się do kilku istotnych zaleceń. Najważniejsze jest zaś unikanie czynników wpływających niszcząco na dzieła sztuki, które zostały wymienione wyżej. 

Przechowywanie obrazów w domu — magazynowanie i ekspozycja

Na czym polega umiejętne przechowywanie obrazów w domu? Przede wszystkim trzeba skupić się na ich prawidłowym magazynowaniu i odpowiedniej ekspozycji. 


Magazynowanie dzieł malarskich jest istotnym elementem ich właściwego przechowywania w domu. Przede wszystkim powinno się zapewnić im warunki, które nie będą powodowały radykalnych zmian, jeśli chodzi o tak kluczowe parametry, jak temperatura czy wilgotność. Przechowywanie obrazów w domu nie powinno się wiązać z długotrwałym zamknięciem ich w szczelnym opakowaniu. Kluczowe jest tutaj wybranie takich warunków magazynowania dzieła, które tylko w nieznacznym stopniu będą różniły się od środowiska jego ekspozycji. Miejsce to powinno być suche, bo wilgoć z pewnością źle wpłynie na obraz, przyczyniając się m.in. do rozwoju pleśni i zarodków. Nie wolno też nagle przenosić ich z zimna do ciepła i odwrotnie. Podczas magazynowania konieczne jest także stałe doglądanie stanu obrazów. 


Z kolei umiejętna ekspozycja dzieła jest nie tylko kwestią estetyki, ale też ma wpływ na stan obrazu. Gdzie absolutnie nie należy wieszać obrazu? Przede wszystkim w miejscach, w których występują wahania temperatur. Nie warto więc robić tego blisko kominka, grzejników lub przy drzwiach tarasowych. Ważne jest także to, aby miejsce nie było narażone na bardzo intensywne oddziaływanie promieni słonecznych.

Jak przechowywać obrazy, by uniknąć częstej renowacji? 

Jak przechowywać obrazy, aby nie było trzeba zbyt szybko poddawać ich renowacji? Wiadomo już, że warto się skupić na ich prawidłowym magazynowaniu i odpowiedniej ekspozycji. Nierzadko jednak osobom chcącym zostać kolekcjonerami sztuki umyka jeden bardzo ważny etap: chodzi o transport obrazu. Również podczas niego niezbędne jest zastosowanie się do pewnych zasad, które minimalizują ryzyko uszkodzenia dzieła. 


Przede wszystkim warto starać się o to, by obraz był zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tutaj dobrą opcją może być wykorzystanie folii bąbelkowej. Stosuje się tu także specjalne ochraniacze na rogi dzieła i taśmę, która utrudnia pękanie szkła chroniącego dzieło sztuki. W trakcie samego transportu ważne jest stabilne umieszczenie obrazu — nie może się zsunąć, upaść lub przemieszczać w trakcie drogi. Przy tym liczy się także wykonywanie prac zabezpieczających we właściwy sposób — najlepiej robić to w bawełnianych rękawiczkach. 

Jak zabezpieczyć obraz na płótnie? Kilka słów o przechowywaniu cennych dzieł 

Jak zabezpieczyć obraz na płótnie? Malarstwo olejne uchodzi za szczególnie cenne i mające długą historię. Tym bardziej należy je chronić przed działaniem szkodliwych czynników. Istotne jest w tym przypadku również to, że sposób ochrony musi być pewny, ale jednocześnie delikatny po to, by nie przysłonić kunsztu i piękna dzieła. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku zastosowanie metod tradycyjnych. Jedną z nich będzie posłużenie się werniksem. Nakłada się go pędzlem jako zabezpieczającą powłokę. 

Należy pamiętać o tym, że odpowiednie zabezpieczenie dzieła malarskiego bardzo mocno wpływa na jego stan, a tym samym cenę, którą osiąga ono na rynku. 


Jeśli wiesz już, jak przechowywać i zabezpieczyć obraz, możesz zainwestować w cenne dzieło. Możesz to zrobić, korzystając z portalu aukcyjnego OneBid. Znajdziesz tam liczne aukcje, które pozwolą Ci na zdobycie dzieła sztuki ulubionego artysty. Nie czekaj i już dzisiaj wypróbuj możliwości, które daje OneBid! 

27/01/2023

Malarstwo

keyboard_arrow_up