Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Wlastimil Hofman - analiza twórczości

Wlastimil Hofman to polski malarz i reprezentant symbolizmu. Artysta w 1918 roku postanowił spolszczyć pisownię swojego nazwiska wcześniej brzmiało Vlastimil Hofmann zgodnie z czeskimi korzeniami. Inspiracją do jego twórczości były motywy ludowe i religijne. Często malował sceny rodzajowe, niesamowite portrety i zapierające dech pejzaże. Nie jest tajemnicą, że na twórczość Hoffmana miał ogromny wpływ Jacek Malczewski będący dla artysty nie tylko mentorem, ale również przyjacielem. Mimo wielu powiązań wciąż można dostrzec w jego pracach wyjątkowy charakter, niebywały styl i nastrój. Mieszkał i tworzył aż do śmierci w Szklarskiej Porębie, gdzie do dziś jego osoba i twórczość jest upamiętniona przez lokalnych mieszkańców.

Twórczość Wlastimila Hofmana od początku aż po kres

Urodzony w 1881 roku w Pradze Wlastimil Hofman już w wieku 8 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Krakowa, gdzie w latach 1895–1899 studiował w krakowskiej SSP. Wczesne lata w malarstwie ugruntowały ścieżkę artystyczną malarza. Tworzył pod okiem Floriana Cynka, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Unierzyskiego i Jacka Malczewskiego. Ostatni odegrał szczególną rolę w życiu Wlastimilla, bowiem był dla niego autorytetem, mentorem i przyjacielem. Akademię ukończył z wyróżnieniem, a następnie udał się do Paryża, gdzie przez rok kontynuował naukę w École des Beaux-Arts u boku Leona Gerome’a. Debiutancka wystawa artysty miała miejsce już w Polsce. Prace zaprezentował na wystawie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w Krakowie w 1902 roku. Chętnie udzielał się w kręgach artystycznych. W roku 1905 był współzałożycielem Grupy Czterech, która w dalszych latach działalności została przekształcona w Grupę Pięciu. Ponadto był również członkiem Związku Artystów Czeskich „Manes”.

Lata wojny nie były łatwym okresem dla artysty. Wędrówki przez Wołyń, Stambuł, Hajfę, Tel Awiw i Jerozolimę były ciężką próbą dla malarza i jego rodziny. Powrócili w zdrowiu do Polski w 1946 roku, aby osiedlić się w Krakowie. Wlastimil Hofman zawiedziony krytycznymi recenzjami pierwszej wystawy zdecydował się na przeprowadzkę do Szklarskiej Poręby, gdzie tworzył aż do śmierci, czyli do 1970 roku. Mieszkał w skromnej posiadłości tak zwanej „Wlastmilówce”. Z zaangażowaniem oddawał się malowaniu portretów mieszkańców i turystów. Wiódł skromne życie. W Szklarskiej Porębie kontynuował malarstwo inspirowane bogatymi tradycjami lokalnych kolonii artystycznych.

Mieszkanie w górach nie przeszkodziło mu w osiąganiu sukcesów, wręcz przeciwnie. Regularnie wystawiał swe prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych i warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Jego celem było odnowienie sztuki sakralnej. Dla Hofmana sztuka była tożsama z „służbą Bożą”, dlatego chętnie podejmował się wyzwań twórczości religijnej prezentując motywy ikonografii z elementami lokalnego folkloru. W Szklarskiej Porębie powstały między innymi: Czterej Ewangeliści, Droga Różańcowa, Droga Krzyżowa, Adoracja Dzieciątka, które wypełniły ściany miejscowego kościoła.

Symbolizm w malarstwie Wlastimila Hofmana

Wlastimil Hofman w swojej twórczości silnie koncentrował się na motywach o tematyce fantastyczno-symbolicznej. W jego dziełach nie brakowało odwołań do ludowości, scen rodzajowych z życia górali i chłopów, a także górskich pejzaży. Akcentował swoje zamiłowanie do lokalnego folkloru, niesamowitych tradycyjnych strojów góralskich i sfery sacrum. Malarstwo oparte o narracyjność, anegdotę i teatralizację było zaskakujące i w pełni odzwierciedlało indywidualizm artysty. Wlastimil Hofman nierzadko był nazywany kontynuatorem linii obranej przez przyjaciela i mentora Malczewskiego, jednak malarz czerpał inspiracje wyłącznie z zamiłowania do nierealnych scen osadzonych w wiejskim urokliwym krajobrazie i wprowadzania do swoich malarskich kompozycji postaci mitologicznych. Ponadto w działach można dostrzec niewielką inspirację sztuką gotycką i włoskim malarstwem w szczególności twórczością z XV wieku. Malował według niezmiennych technik, które pozostały charakterystyczne dla jego obrazów. Wykorzystanie tradycyjnego warsztatu malarskiego pozwoliło na zachowanie nienagannych zasad perspektywy.

Wlastimil Hofman i jego dzieła

Symboliczna sztuka Wlastimila Hofmana uwidoczniona w przedstawianiu motywów ikonograficznych oraz wykorzystywanej stylistyki i rozwiązań odpowiedzialnych za ekspozycję kompozycji pozostaje cechą charakterystyczną malarza. Dominującym trendem w twórczości artysty były obrazy sakralne. Sceny religijne w połączeniu z akcentem ludowości i folkloru sprawiały, że działa były absolutnie wyjątkowe. Znany motyw Madonny z Dzieciątkiem uatrakcyjniony w ludowy strój na tle idyllicznego górskiego pejzażu to wyróżnik artysty już od wczesnych lat. Do znanych dzieł należą między innymi: "Madonna ze szpakiem", 1909, "Koncert", 1910; "Adoracja Dzieciątka", którego powstanie datuje się na ok. 1918. W portfolio nie zabrakło postaci Chrystusa, któremu Wlastimil Hofman nadał kształt ożywionego przydrożnego świątka. W tym zamyśle artystycznym powstał obraz Spowiedź", 1906, który doskonale łączy inspirację rzeźbą gotycką i sztuką prymitywną. Wśród odwołań do postaci mitologicznych malarz skupił się na motywie Erosa i Psyche. Postacie wykorzystał parafrazując ich symbolikę z wywołaniem skojarzeń z nastrojem charakterystycznym dla poetyki sielanki. W wysublimowanej twórczości dostrzec można również nieoczywiste nawiązanie do zabobonów i ludowych wierzeń, których obecność podkreślały chociażby strachy na wróble. Doskonałym przykładem są obrazy "Diabły", 1908 i "Strach na wróble", 1906. Swoją fascynację folklorem podkreślił w dziele "Dwie góralki", z ok. 1918 roku.

Aukcja obrazów Wlastimila Hofmana

Potral onebid.pl skupia miłośników i pasjonatów sztuki pod wieloma postaciami. Przygotowaliśmy nie tylko działa do licytacji Wlastimila Hofmana, ale również imponujące zasoby rzeźby, a nawet militariów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i podjęcia wyzwania licytacji w celu powiększenia swojej kolekcji ulubionego artysty. Na portalu przygotowaliśmy szczegółowy opis jak przystąpić do licytacji.

07/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up